Аёлларнинг бахти – халқимиз, жамиятимизнинг бахтидир
Мамлакатимизда 8 март – Халқаро хотин-қизлар куни кенг нишонланмоқда. Ушбу айём муносабати билан пойтахтимиздаги “Ўзэкспомарказ”да тантанали байрам тадбири бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этиб, мамлакатимиз хотин-қизларини байрам билан табриклади.
Бу қутлуғ айёмда ҳурматли аёлларимизга энг самимий, энг эзгу тилакларимизни изҳор этар эканмиз, биринчи навбатда муқаддас ва мўътабар Она сиймосига таъзим қиламиз. Оила ва жамият устуни, ҳаётимизнинг файзи ва кўрки бўлган хотин-қизларни эъзозлаш, уларга ҳурмат ва эҳтиром кўрсатиш халқимиз учун азал-азалдан буюк қадрият бўлиб келган ва шундай бўлиб қолади. Чунки сизлар билан ҳаётимиз гўзал ва мазмунли, хонадонларимиз обод ва нурафшондир, деди Президентимиз. Менинг тилагим, менинг мақсадим битта – оилангиз, фарзандларингиз, эл-юртимиз бахтига ҳамиша соғ-омон бўлинглар! Нега деганда, аёлларимизнинг бахти – халқимиз, жамиятимизнинг бахтидир.
Давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 2 мартдаги қарорига мувофиқ бу йил янги тартиб асосида 28 нафар фаол қизларимиз Зулфия номидаги Давлат мукофоти билан тақдирланди. Тадбирда ана шу юксак мукофотлар тантанали равишда топширилди.
Бугунги кунда жамиятимизда хотин-қизларнинг оилаларни мустаҳкамлаш, ёш авлодни соғлом ва баркамол этиб тарбиялаш, халқимизнинг кўп асрлик бой маънавий меросини асраб-авайлаш, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни муваффақиятли амалга ошириш ва аҳоли фаровонлигини юксалтириш борасидаги улкан хизматлари давлатимиз томонидан муносиб қадрланмоқда.
7 март куни Президентимиз аёлларимиз, опа-сингилларимизга қувонч улашган яна бир ҳужжат – “8 март – Халқаро хотин-қизлар куни муносабати билан мукофотлаш тўғрисида”ги фармонга имзо чекди. Мамлакатимизнинг ишлаб чиқариш тармоқлари, тадбиркорлик, илм-фан, таълим-тарбия, соғлиқни сақлаш, маданият, санъат ва бошқа соҳаларида самарали меҳнат қилиб келаётган бир гуруҳ аёллар фахрий унвонлар, орден ва медаллар билан мукофотланди.
Қорақалпоғистон Республикаси, барча вилоятлар ва Тошкент шаҳридан ташриф буюрган опа-сингилларимиз, турли вазирлик ва идоралар вакилалари тўкин дастурхон атрофида жам бўлди.
Тадбирга мамлакатимизда фаолият юритаётган дипломат аёллар, жумладан, БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари, Америка Қўшма Штатлари, Хитой Халқ Республикаси, Франция, Миср Араб Республикаси элчиларининг ҳам таклиф қилингани халқимизга хос бағрикенглик, аёл зотига бўлган ҳурмат-эътиборнинг яна бир ифодаси бўлди.

Когда счастлива женщина – счастливо все общество
В нашей стране широко отмечается 8 Марта – Международный женский день. По этому случаю в столичном Узэкспоцентре состоялось праздничное мероприятие.
На мероприятии выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Глава нашего государства поздравил женщин с праздником.
В этот радостный день, адресуя нашим уважаемым женщинам самые теплые, идущие от сердца пожелания, мы в первую очередь преклоняемся перед священным и благословенным образом Матери. Забота о женщине, являющейся опорой семьи и общества,  наполняющей нашу жизнь радостью и красотой, оказание ей должного уважения всегда были неотъемлемой частью менталитета нашего народа. Благодаря вам, дорогие женщины, наша жизнь приобретает еще более глубокий смысл, озаряется светом любви и доброты, в наших домах царят мир и благополучие. Хочу пожелать  вам: будьте всегда здоровы и счастливы ради ваших семей, детей, всей нашей страны! Ибо когда счастлива женщина – счастливо все общество, сказал Президент нашей страны.
В соответствии с постановлением главы нашего государства от 2 марта 2018 года 28 активных девушек стали лауреатами Государственной премии имени Зульфии, которая в нынешнем году присуждалась в соответствии с  новым положением. На мероприятии состоялось торжественно вручение этой высокой награды.
Заслуги женщин в укреплении семьи, воспитании молодого поколения в духе патриотизма и верности идеям независимости, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям, сохранении богатого многовекового духовного наследия нашего народа, успешной реализации социально-экономических реформ и повышении благосостояния населения получают достойную оценку государства.
Президент нашей страны подписал 7 марта Указ “О награждении в связи с празднованием Международного женского дня - 8 Марта”, что стало очередным радостным событием в жизни женщин нашей страны. За плодотворный труд в производственных отраслях, в предпринимательстве, науке, образовании, здравоохранении, культуре, искусстве и других сферах жизни страны группе женщин присвоены почетные звания, они награждены орденами и медалями.
За праздничным столом собрались женщины, прибывшие из Республики Каракалпакстан, всех областей и города Ташкента, работающие во всех социально-производственных сферах.
Торжественное мероприятие продолжилось концертом с участием мастеров искусств и молодых исполнителей.