O‘zLiDeP “Ёшлар қаноти” фаоли пиёз ва анор чиқиндисидан 4 хил рангда краска олиш технологиясини яратди
27.03.2018, 20:44
O‘zLiDeP Хоразм вилоят Кенгаши томонидан Урганч давлат университетида “Тадбиркорлик фаолияти ва ишлаб чиқариш самарадорлигини оширишда инновацион технологияларнинг ўрни” мавзуида семинар-тренинг ташкил этилди.
Вилоятда инновацион ишланмаларни ҳаётга татбиқ этиш, ёшлар ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, йигит-қизларга тадбиркорликка бўлган қизиқишни оширишга кўмаклашиш мақсадида ўтказилган семинарда иштирокчилар ўзларининг 30 га яқин инновацион ғоялари билан қатнашиб, мутахассисларга тақдим этди.
–Семинарда “Мева-сабзавот чиқиндиларини қайта ишлаш биотехнологияси ва унинг экологик жиҳатлари” мавзуидаги инновацион лойиҳам билан иштирок этдим, – дейди мазкур университетнинг кимёвий технология факультети 1-босқич талабаси Қ.Сапарбаев. – Илмий раҳбарим А.Раҳимов билан биргаликда пиёз ва анор чиқиндисидан 4 хил рангда краска олиш технологиясини яратдик. Аҳамиятлиси, бугунги семинарда партия кўмагида “Урганч Бахмал” МЧЖ билан келишувга эришдим.
Таъкидлаш керак, қатнашчиларнинг бир-биридан қизиқ ииновацион лойиҳалари ҳакамлар ҳайъатини бефарқ қолдирмади. Қовун навларини қайта ишлаш, мева-сабзавотлардан чипс яратиш, заводлардан чиқаётган чиқиндилардан ўрама фальга маҳсулоти ишлаб чиқариш, нархи 40 фоизга арзон ва 3 баробар енгил керамик ғишт ҳамда 8 ойликдан катта болалар учун қуритилган сут маҳсулотларини ишлаб чиқаришга йўналтирилган инновацион ғоялар кўпчиликнинг эътиборини қозонди.
Семинар ғолиб ва совриндорлари партия вилоят Кенгашининг эсдалик совғалари билан тақдирланди.
“Ёш либераллар” клуби фаоллари ижтимоий ёрдамга муҳтож оилаларнинг уй-жойларини ободонлаштириш ва таъмирлаш ишларига кўмаклашди

Активист “Молодежного крыла” УзЛиДеП создал технологию получения из отходов лука и гранаты краски 4 цветов
30.03.2018, 15:36
Хорезмским областным Советом УзЛиДеП в Ургенчском государственном университете организован семинар-тренинг на тему “Роль инновационных технологий в повышении эффективности предпринимательской деятельности и производства”.
На семинаре, проведенном в целях претворения в жизнь инновационных разработок, поддержки молодежных инициатив, содействия повышению интереса юношей и девушек к предпринимательству, участники представили вниманию специалистов около 30 своих инновационных идей.
–На семинаре я участвовал с инновационным проектом на тему “Биотехнология переработки отходов плодоовощеводства и ее экологические свойства”, – сказал студент 1-курса факультета химической технологии данного университета К.Сапарбаев. – Вместе с научным руководителем  А.Рахимовым мы создали технологию получения из отходов лука и гранаты краски 4 цветов. Примечательно, что на сегодняшнем семинаре при содействии партии мы достигли договоренности с ООО “Урганч Бахмал”.
Следует отметить, что интересные инновационные идеи участников не оставили равнодушным членов судейского жюри. У многих вызвали интерес инновационные идеи по переработке сортов дыни, выпуску чипсов из фруктов и овощей, производству фольги из заводских отходов, керамических кирпичей, стоимость которых дешевле на 40 процентов и вес легче в 3 раза, изготовлению сухих молочных продуктов для детей старше 8 месяцев.