Президент Ўсимлик моддалари кимёси институтини ривожлантириш бўйича топшириқлар берди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 апрель куни Ўзбекистон Фанлар академиясининг академик С.Ю.Юнусов номидаги Ўсимлик моддалари кимёси институтига ташриф буюрди.
Бу ерда тажриба-ишлаб чиқариш жараёни халқаро GMP стандартига мувофиқ модернизация қилинмоқда. Бунинг натижасида йилига 500 тоннадан зиёд ўсимлик хомашёсини чуқур қайта ишлаш имконияти яратилади. Жорий йилдан 30 дан ортиқ табиий тоза, импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп дори воситалари ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари дастлаб мазкур корхона билан танишди. Олимларимиз томонидан тайёрланган ўсимлик моддаларини кўздан кечирди.
Шавкат Мирзиёев дори субстанциялари фармацевтика саноатининг асосий омили эканини, бунинг учун ўсимликларни чуқур қайта ишлаш, жаҳон илмий ютуқларини ўрганиб, маҳаллийлаштириш даражасини ошириш бўйича мунтазам изланиш зарурлигини таъкидлади. Ўсимлик моддалари кимёси институтини ривожлантиришга доир алоҳида қарор тайёрлаш бўйича топшириқ берди.

Президент дал поручения по развитию Института химии растительных веществ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 апреля посетил Институт химии растительных веществ имени академика С.Ю.Юнусова Академии наук Узбекистана.
Опытно-производственные процессы института модернизируются в соответствии с международным стандартом GMP. В результате появится возможность глубокой переработки более 500 тонн растительного сырья в год. В текущем году будет налажен выпуск более 30 видов экологически чистых, импортозамещающих и ориентированных на экспорт лекарственных средств.
Глава государства сперва ознакомился с деятельностью данного предприятия, осмотрел растительные вещества, разработанные нашими учеными.
Шавкат Мирзиёев отметил, что лекарственные субстанции являются необходимым компонентом для фармацевтической промышленности, указал на необходимость глубокой переработки растений, постоянных научных поисков с изучением достижений мировой науки. Дал поручение разработать отдельное постановление по развитию Института химии растительных веществ.