Файзулла лимончи бу йил томорқасидан 25 миллион сўм фойда олмоқчи
“O‘zLiDeP бошланғич партия ташкилотлари ўз томорқасида тадбиркорлигини бошлаганларга кўмакдош” лойиҳаси доирасида партиянинг Қашқадарё вилоят ҳамда Қамаши туман Кенгаши ходимлари ҳозирга қадар 200 га яқин хонадонда бўлишди. Тадбирлар давомида 30 дан ортиқ кам таъминланган оилаларга кузги саримсоқ-пиёз, сабзи ва бошқа сабзавот экинлари экиш учун уруғлик олиб берилди.
– Қамашилик O‘zLiDeP аъзоси Файзулла бобо Қурбоновнинг лимончилик тажрибаси тадбиркорлик билан шуғулланмоқчи бўлган ёшлар ўртасида оммалаштирилмоқда, – дейди вилоят Кенгаши БПТлар билан ишлаш гуруҳ раҳбари Алибек Раҳматов. – Гап шундаки, бундай лимонзорни ташкил этишда электр ва табиий газ таъминоти шарт эмас. Танланган жойни икки метрча ковлаб, лимон кўчатлари экилади ва усти қамиш ва плёнка билан ёпилади. Натижада 4-5 даража совуқда ҳам иссиқхона 5-10 даража иссиқ бўлади. Файзулла бобо бундан тўрт йил олдин шундай иссиқхона ташкил этиб, Сурхондарё вилоятидан 100 дона лимон кўчати келтириб, эккан эди. Дастлаб 4 сотих иссиқхонадан ўтган йили 12 миллион сўм соф фойда олган эди. Бу йил 25 миллион сўмни мўлжаллаб турибди.
Депутатлар, партия фаоллари ва ёшлар иштирокидаги мулоқотларда тажрибали лимончи иштирок этиб, цитрус мевалар етиштириш борасидаги тажрибаси ҳақида сўзлаб беряпти. Ёшлар лимонзорга тез-тез ташриф буюриб, моҳир боғбондан ўзларини қизиқтирган барча саволларга жавоб олишяпти.
– Лимон кўчати ниҳоятда инжиқ ва нозик бўлади, – дейди Файзулла бобо Қурбонов. – Унга меҳр қўйиш, асраб-авайлаш керак. Бу йил Туркиянинг лимон кўчатларидан келтириб, ўтқаздим. Булар тезпишар (халқ тилида “жовпазак” ) лимонлар бўлиб, бир йилда ҳосил беради. Ҳозирга қадар ўнга яқин қишлоқдошим хонадонида  лимончилик ташкил этди. Ишонаманки, келгусида қишлоғимиз лимончилар қишлоғига айланади.
O‘zLiDeP вилоят Кенгаши шу ойдан бошлаб ўз томарқасидан унумли фойдаланаётган ер эгаларини доимий тарзда рағбатлантириб боришни режалаштирмоқда.
O‘zLiDeP Қашқадарё вилоят Кенгаши
1866
Фермерлар кенгаши Бпт азоси2019-01-18 20:06:00
айрим фермерлар ўз ишига бефарқ қараб, ўзига юклатилган вазифани адо этишга сускашликка йўл қўяётганлиги тўгри такидланган. Шу кунга қадар сувдан кўтарилмаган ғалвир энди қарор билан н қонуний тартибга солинади. Ушбу карор фермерлар учун зўр имконият бўлди.

Файзулла-бобо в этом году от лимонов на своем приусадебном земельном участке намечает получить 25 миллионов сумов прибыли
12.10.2017, 18:02
В рамках проекта “Первичные партийные организации УзЛиДеП - опора начинающим бизнес на своем приусадебном участке” сотрудники Кашкадарьинского областного и Камашинского районного Советов партии посетили около 200 домов. В ходе мероприятия для более 30 малообеспеченных семей закуплены семена осенного чеснока, лука, моркови и других овощей.
– Опыт в лимоноводстве члена УзЛиДеП из Камашинского района Файзулла-бобо Курбонова популяризируется среди молодежи, намечающей заниматься предпринимательством, – говорит руководитель группы по работе с ППО областного Совета Алибек Рахматов. – Дело в том, что при организации такого лимонария не обязательно наличие электро- и газообеспечения. На выбранном месте выкапывается яма глубиной два метра, сажаются саженцы лимона, сверху накрывается камышом и плёнкой. В результате даже при температуре минус -4-5 в теплице температура держится как +5+10. Файзулла-бобо четыре года назад организовал такую теплицу, привез из Сурхандарьинской области 100 саженцев лимона, посадил их. В прошлом году с теплицы на 4 сотках получил 12 миллионов сумов чистой прибыли. В этом году планирует - 25 миллионов сумов.
В беседах и диалогах с участием депутатов, активистов партии и молодежи также участвует и опытный садовод, делится своим опытом по выращиванию цитрусовых растений. Молодежь часто бывает в лимонарии, задает умелому аксакалу интересующие ее вопросы.
– Саженцы лимона очень капризные и нежные, – говорит Файзулла-бобо Курбонов. – За ними необходим особый, тщательный уход. В этом году посадил саженцы лимонов, завезенных из Турции. Это скороспелый сорт лимонов, с первого года начинает давать урожай. До настоящего времени около десяти моих односельчан создали на своих приусадебных земельных участках лимонарий. Верю, что в будущем наше село станет селом известных садоводов, выращивающих лимоны.
Областной Совет УзЛиДеП начиная с этого месяца планирует регулярно стимулировать замлевладельцев, эффективно использующих свои приусадебные участки.