Файзулла лимончи бу йил томорқасидан 25 миллион сўм фойда олмоқчи
“O‘zLiDeP бошланғич партия ташкилотлари ўз томорқасида тадбиркорлигини бошлаганларга кўмакдош” лойиҳаси доирасида партиянинг Қашқадарё вилоят ҳамда Қамаши туман Кенгаши ходимлари ҳозирга қадар 200 га яқин хонадонда бўлишди. Тадбирлар давомида 30 дан ортиқ кам таъминланган оилаларга кузги саримсоқ-пиёз, сабзи ва бошқа сабзавот экинлари экиш учун уруғлик олиб берилди.
– Қамашилик O‘zLiDeP аъзоси Файзулла бобо Қурбоновнинг лимончилик тажрибаси тадбиркорлик билан шуғулланмоқчи бўлган ёшлар ўртасида оммалаштирилмоқда, – дейди вилоят Кенгаши БПТлар билан ишлаш гуруҳ раҳбари Алибек Раҳматов. – Гап шундаки, бундай лимонзорни ташкил этишда электр ва табиий газ таъминоти шарт эмас. Танланган жойни икки метрча ковлаб, лимон кўчатлари экилади ва усти қамиш ва плёнка билан ёпилади. Натижада 4-5 даража совуқда ҳам иссиқхона 5-10 даража иссиқ бўлади. Файзулла бобо бундан тўрт йил олдин шундай иссиқхона ташкил этиб, Сурхондарё вилоятидан 100 дона лимон кўчати келтириб, эккан эди. Дастлаб 4 сотих иссиқхонадан ўтган йили 12 миллион сўм соф фойда олган эди. Бу йил 25 миллион сўмни мўлжаллаб турибди.
Депутатлар, партия фаоллари ва ёшлар иштирокидаги мулоқотларда тажрибали лимончи иштирок этиб, цитрус мевалар етиштириш борасидаги тажрибаси ҳақида сўзлаб беряпти. Ёшлар лимонзорга тез-тез ташриф буюриб, моҳир боғбондан ўзларини қизиқтирган барча саволларга жавоб олишяпти.
– Лимон кўчати ниҳоятда инжиқ ва нозик бўлади, – дейди Файзулла бобо Қурбонов. – Унга меҳр қўйиш, асраб-авайлаш керак. Бу йил Туркиянинг лимон кўчатларидан келтириб, ўтқаздим. Булар тезпишар (халқ тилида “жовпазак” ) лимонлар бўлиб, бир йилда ҳосил беради. Ҳозирга қадар ўнга яқин қишлоқдошим хонадонида  лимончилик ташкил этди. Ишонаманки, келгусида қишлоғимиз лимончилар қишлоғига айланади.
O‘zLiDeP вилоят Кенгаши шу ойдан бошлаб ўз томарқасидан унумли фойдаланаётган ер эгаларини доимий тарзда рағбатлантириб боришни режалаштирмоқда.
O‘zLiDeP Қашқадарё вилоят Кенгаши
1866
Фермерлар кенгаши Бпт азоси2019-01-18 20:06:00
айрим фермерлар ўз ишига бефарқ қараб, ўзига юклатилган вазифани адо этишга сускашликка йўл қўяётганлиги тўгри такидланган. Шу кунга қадар сувдан кўтарилмаган ғалвир энди қарор билан н қонуний тартибга солинади. Ушбу карор фермерлар учун зўр имконият бўлди.

Fayzulla-Bobo plans to receive 25 million soums of profit from the sale of lemons
Within the framework of the project «Primary party organizations of UzLiDeP – business support on their own plot», the staff of the Kashkadarya regional and Kamashi district councils of the Party visited about 200 houses.
During the event, seeds of autumn garlic, onion, carrots and other vegetables were purchased for more than 30 low-income families.
– The experience of Faizulla-Bobo Kurbonov in growing lemons is popularized among young people, - said A. Rakhmatov, the head of the group on work with PPO. Growing lemon does not require the presence of electricity and gas supply. It is necessary to dig a hole with a depth of two meters and plant a lemon plant and the top is covered with reeds and a film. As a result, even at minus -4-5 in the greenhouse, the temperature is kept as + 5 + 10. Fayzulla-bobo organized such a greenhouse four years ago, brought 100 lemon seedlings from the Surkhandarya region. Last year he received 12 million soums of net profit and this year he plans to get 25 million soums.
Young people often go to his lemon house, ask him questions.
– Lemon saplings are very moody and gentle, – says Fayzullo-Bobo Kurbonov. – They need special, careful care. This year  I planted seedlings of lemons imported from Turkey. This early ripening varieties of lemons, from the first year they bear fruit. Many of my fellow villagers created a greenhouse for growing lemons on their personal plots of land. I believe that in the future our village will become the village of famous gardeners growing lemons. The regional council of UzLiDeP will regularly stimulate the owners, who effectively use their personal plots.