“Зартепа” маҳалласидаги 19-сонли МТМни қайта қуриш учун давлат бюджетидан 2 миллиард 900 миллион сўм маблағ ажратилди
27.06.2018, 18:13
Бу ҳақда халқ депутатлари Ангор туман кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилишида алоҳида таъкидланди. Йиғилишда туман мактабгача таълим муассасаси бўлими мудири Н.Қорқулованинг ҳисоботи тингланди.
Ҳисоботда таъкидланганидек, айни чоғда туманда 16 та давлат мактабгача таълим муассасаси бўлиб, шундан 12 таси қишлоқ жойларида, 4 таси эса туман марказида жойлашган. Мазкур таълим муассасаларида 144 нафар педагог 2075 нафар тарбияланувчиларга таълим-тарбия бериб келмоқда.
– Ҳозирга қадар тумандаги 10 та МТМ кузатув камералари, 16 та газ плитаси ва шунча миқдордаги музлаткич, 119 миллион сўмлик чойшаблар тўплами билан қайта жиҳозланди, – дейди Н.Қорқулова. –Шу билан бирга, 4 миллиард сўмлик замонавий тиббий жиҳозлар, бадиий адабиёт ва ўйинчоқлар, спорт анжомлари, мусиқа асбоблари ҳамда замонавий ахборот-технологиялари билан таъминланди. Бундан ташқари, жорий йилда “Зартепа” маҳалласидаги 19-сонли мактабгача таълим муассасини қайта қуриш учун давлат бюджетидан 2 миллиард 900 миллион сўм маблағ ажратилди.
Йиғилишда шунингдек, мактабгача таълим муассасаларини арзон ва сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида “Сурхон тиббиёт таълим таъминот базаси” МЧЖ, “Чорвадор Нормўмин” ва “Хуррамова чорвачилик” фермер хўжаликлари билан шартнома тузилиб, 22 хил турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари тўлиқ етказиб берилаётгани таъкидланди.

2.9 bn soums allocated from the state budget to repair pre-school № 19 in «Zartepa» makhalla
At a regular meeting of UzLiDeP deputy group in Angor district council of people's deputies, the report of the head of the district department of pre-school education N.Korkulova was heard.
As noted in the report, there are currently 16 state pre-schools in the district, 12 of them in rural areas, and 4 in the district center. In these educational institutions 144 teachers raise 2075 children.
– Today, 10 pre-school educational institutions of the district are provided with cameras, 16 - with gas stoves and refrigerators, with bedding sets for 119 million soums, - N. Korkulova said. – At the same time, they are equipped with modern medical equipment, fiction and toys, sports equipment, musical instruments and modern information and communication technologies for 4 billion soums.
In addition, this year, 2 billion 900 million soums have been allocated from the state budget for the construction of a preschool educational institution (PEI) No. 19 in «Zartepa» makhalla.
At the meeting, in order to provide PEI with high-quality food products, with «Surkhon tibbiet tallim taminot basasi» LLC, «Chorvador Normumin» and «Khurramova chorvachilik» farms concluded contracts for the supply of 22 types of food products.
At the meeting, relevant recommendations were made to increase the effectiveness of work in this direction.