Сайёр қабулда 10дан ортиқ муаммо муҳокама этилди
O`zLiDeP Жиззах вилоят Кенгаши Зафаробод туманида сайёр қабул ўтказди. Унда O`zLiDeP вилоят Кенгаши ишчи гуруҳи ва партия депутатлик гуруҳи аъзолари, маҳалла раислари ҳамда Лолазор ва Узун ҚФЙ фаоллари иштирок этди. Сайёр қабул давомида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик ҳамда соғлиқни сақлаш соҳасини ривожлантиришга оид масалалар бўйича мурожаат ҳамда таклифлар билдирилди. Хусусан, ижтимоий соҳани ривожлантириш бўйича 10 та муаммо, таълим ва соғлиқни сақлаш бўйича 1 тадан таклиф муҳокама этилди.
Зафаробод тумани, Узун ҚФЙ, Заминдор кўчасида яшовчи Қ.Омонов сайёр қабулда ўзини ва қишлоқ аҳолисини қийнаётган муаммо юзасидан шикоят қилди. У “Зафарободтумангаз” филиалидан газ балонини алмаштириш учун 10-15 кундан оввора бўлаётганини айтиб мазкур муаммога ечим топиш кераклигини таъкидлади. Фуқаронинг мазкур мурожаати юзасидан “Зафарободтумангаз” раҳбари Ё.Ўтамуродов қуйидагича жавоб қайтарди.
– Туман аҳолисига суюлтирилган газ тасдиқланган режа-жадвал асосида етказиб берилмоқда, – дейди у. – Ҳар ойнинг 2-санасига қадар хонадонларга суюлтирилган газ етказиб бериш режа-жадвали ҚФЙларига такдим этилади. Ушбу масала юзасидан 104 телефонига қўнғироқ қилиб ҳам аниқ маълумотга эга бўлиш мумкин. Ҳозирда Узун ҚФЙ ҳудудидаги аҳоли хонадонларига 1 т. суюлтирилган газ етказиб берилди.
Лолазор ҚФЙ, Сайёд кўчасида яшовчи Ў.Мухаммадиева ҳам сайёр қабулда ўз муаммосига аечим топди. У оилавий шароити оғирлиги сабабли уйини кадастр ҳужжатларини расмийлаштиришда амалий ёрдам бериш юзасидан мурожаат қилган эди. Ушбу масала юзасидан Халқ депутатлари туман Кенгашидаги O’zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Н.Суюнов мутасадди идораларга депутатлик сўрови юборилишини айтиб ўтди.
Шунингдек, сайёр қабулда Лолазор ҚФЙда яшовчи М.Ҳайитова астма бронхид касаллиги билан оғриши сабабли туман тиббиёт бирлашмасида ётиб даволаниши юзасидан амалий ёрдам сўраб мурожаат этди. Ушбу мурожаат Зафаробод туман тиббиёт бирлашмаси раҳбари Х.Абдураимов томонидан назоратга олиниб, туман тиббиёт бирлашмасининг терапия бўлимида 10 кун даволаниб чиқишида шароит яратиб берилиши ҳамда барча муолажалар учун керакли дори-дармонлар тиббиёт бирлашмаси ҳисобидан ишлатилишини таъкидлаб ўтди.

More than 10 problems were discussed at field reception
The Jizzakh regional council of UzLiDeP organized a field reception for residents in Zafarabad region. It was attended by members of the working group of the regional council of UzLiDeP and the party's deputy group, chairmen and activists of mahallas «Lolazor» and «Uzun».
The appeals and proposals of each citizen were listened to attentively during this reception, the necessary measures were taken to eliminate the mentioned problems. Moreover, most of the issues were solved on the spot, people’s requests related to develop small business and private entrepreneurship, the sphere of public health, 10 problems on development of social sphere were discussed.
Resident of rural citizens' gathering "Uzun" of  Zafarabad region K.Omonov appealed with a complaint that he and other residents could not replace gas bottles in the «Zafarobodtumangaz». On this issue, the head of «Zafarobodtumangaz» Y. Utamurodov answered the following.
– Liquefied gas to the population is supplied on the basis of the approved schedule, - he said. – This schedule is provided to us by rural citizens' gathering before the 2 nd day of the month. At present, 1 ton of liquefied gas has been delivered to residents of the "Uzun".
Mukhammadiyeva, resident of street «Sayed» of rural citizens' gathering "Lolazor" asked to provide practical assistance in preparing cadastral documents at home. On this issue, member of UzLiDeP deputy group in the district council of people's deputies N.Suyunov reported that deputy requests will be sent to the relevant departments.
M.Hayitova, resident of rural citizens' gathering "Lolazor" asked to provide assistance in obtaining a voucher for the treatment of her bronchial asthma in a local hospital. The appeal was taken over by the head of the Zafarobod district medical association Kh. Abduraimova. She will receive a 10-day treatment at the department of therapy of the regional medical association, as well as all the medications needed for her treatment will be allocated at the expense of the regional medical association.