Сайёр қабулда 10дан ортиқ муаммо муҳокама этилди
O`zLiDeP Жиззах вилоят Кенгаши Зафаробод туманида сайёр қабул ўтказди. Унда O`zLiDeP вилоят Кенгаши ишчи гуруҳи ва партия депутатлик гуруҳи аъзолари, маҳалла раислари ҳамда Лолазор ва Узун ҚФЙ фаоллари иштирок этди. Сайёр қабул давомида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик ҳамда соғлиқни сақлаш соҳасини ривожлантиришга оид масалалар бўйича мурожаат ҳамда таклифлар билдирилди. Хусусан, ижтимоий соҳани ривожлантириш бўйича 10 та муаммо, таълим ва соғлиқни сақлаш бўйича 1 тадан таклиф муҳокама этилди.
Зафаробод тумани, Узун ҚФЙ, Заминдор кўчасида яшовчи Қ.Омонов сайёр қабулда ўзини ва қишлоқ аҳолисини қийнаётган муаммо юзасидан шикоят қилди. У “Зафарободтумангаз” филиалидан газ балонини алмаштириш учун 10-15 кундан оввора бўлаётганини айтиб мазкур муаммога ечим топиш кераклигини таъкидлади. Фуқаронинг мазкур мурожаати юзасидан “Зафарободтумангаз” раҳбари Ё.Ўтамуродов қуйидагича жавоб қайтарди.
– Туман аҳолисига суюлтирилган газ тасдиқланган режа-жадвал асосида етказиб берилмоқда, – дейди у. – Ҳар ойнинг 2-санасига қадар хонадонларга суюлтирилган газ етказиб бериш режа-жадвали ҚФЙларига такдим этилади. Ушбу масала юзасидан 104 телефонига қўнғироқ қилиб ҳам аниқ маълумотга эга бўлиш мумкин. Ҳозирда Узун ҚФЙ ҳудудидаги аҳоли хонадонларига 1 т. суюлтирилган газ етказиб берилди.
Лолазор ҚФЙ, Сайёд кўчасида яшовчи Ў.Мухаммадиева ҳам сайёр қабулда ўз муаммосига аечим топди. У оилавий шароити оғирлиги сабабли уйини кадастр ҳужжатларини расмийлаштиришда амалий ёрдам бериш юзасидан мурожаат қилган эди. Ушбу масала юзасидан Халқ депутатлари туман Кенгашидаги O’zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Н.Суюнов мутасадди идораларга депутатлик сўрови юборилишини айтиб ўтди.
Шунингдек, сайёр қабулда Лолазор ҚФЙда яшовчи М.Ҳайитова астма бронхид касаллиги билан оғриши сабабли туман тиббиёт бирлашмасида ётиб даволаниши юзасидан амалий ёрдам сўраб мурожаат этди. Ушбу мурожаат Зафаробод туман тиббиёт бирлашмаси раҳбари Х.Абдураимов томонидан назоратга олиниб, туман тиббиёт бирлашмасининг терапия бўлимида 10 кун даволаниб чиқишида шароит яратиб берилиши ҳамда барча муолажалар учун керакли дори-дармонлар тиббиёт бирлашмаси ҳисобидан ишлатилишини таъкидлаб ўтди.

На выездном приеме обсуждены более 10 проблем
Джизакским областным Советом УзЛиДеП в Зафарабадском районе проведен выездной прием. В нем приняли участие члены рабочей группы областного Совета УзЛиДеП и депутатской группы партии, председатели махаллей и активисты ССГ “Лолазор” и “Узун”. В ходе выездного приема были высказаны обращения и предложения по вопросам развития малого бизнеса и частного предпринимательства, сферы здравоохранения. В частности, обсуждены 10 проблем по развитию социальной сферы, по 1 предложению в сфере образования и здравоохранения.
Житель ССГ “Узун” Зафарабадского района К.Омонов в ходе выездного приема обратился с жалобой на волнующие его и жителей села проблемы. Он сказал, что уже 10-15 дней не может заменить газовые балоны в филиале “Зафарободтумангаз”, отметил необходимость поиска решения этой проблемы.  По данному обращению гражданина руководитель “Зафарободтумангаз”  Ё.Утамуродов ответил следующее.
– Сжиженный газ населению района поставляется на основе утвержденного плана-графика, – сказал он. – До 2 числа каждого месяца  сельским сходам граждан направляется план-график поставки сжиженного газа населению. По данному вопросу можно также получить подробную информацию, позвонив на телефон 104. В настоящее время жителям на территории ССГ “Узун” поставлена 1 тонна сжиженного газа.
У.Мухаммадиева, проживающая по улице Сайёд ССГ “Лолазор”, также нашла решение своей проблеме на выездном приеме. Она из-за тяжелых семейных условий обратилась с просьбой об оказании практической помощи в оформлении кадастровых документов дома. По данному вопросу член депутатской группы УзЛиДеП в районном Кенгаше народных депутатов Н.Суюнов сообщил о том, что в соответствующие ведомства будут направлены депутатские запросы.
Также в ходе выездного приема жительница ССГ “Лолазор” М.Хайитова обратилась с просьбой об оказании практической помощи в стационарном лечении в районном медицинском объединении по причине того, что она болеет бронхиальной астмой. Данное обращение взято под контроль руководителя Зафарабадского районного медицинского объединения  Х.Абдураимова, он сообщил, что гражданке будут созданы условия для 10-дневного лечения в отделении терапии районного медицинского объединения, все лекарственные препараты, необходимые для лечения, будут выделены за счет районного медицинского объединения.