Томорқадан самарали фойдаланиш – фаровонлик асоси
O‘zLiDeP Қашқадарё вилоят Кенгаши Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари вилоят Кенгаши билан ҳамкорликда Чироқчи туманида “Томорқадан самарали фойдаланиш – фаровонлик асосидир” мавзусида давра суҳбати ташкил этди. Долзарб мавзудаги мулоқот иштирокчилари томорқачиликни ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшаётган миришкор деҳқонлар, меҳнатсевар ва омилкор хонадон соҳибларининг томорқачиликда эришган ютуқлари билан танишдилар. Улар иссиқхонада сабзавот ва цитрус мевалар етиштириш борасидаги амалий ишлари ва режалари ҳақида сўзлаб беришди.
Анжуманда партия туман Кенгаши раиси ўринбосари Фарҳод Элмуродов, халқ депутатлари вилоят Кенгашидаги O’zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Момосулув Бердиқулова, илғор томорқачи Жўрахон Мўминов ва бошқалар сўзга чиқиб, Президентимизнинг “Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, қишлоқ хўжалиги экин майдонларидан самарали фойдаланиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони мазмун-моҳияти ҳақида батафсил фикр юритишди.
– Томорқадан самарали фойдаланиш оилалар фаровонлигини оширишда муҳим аҳамият касб этади, – деди партия вилоят Кенгаши БПТлар билан ишлаш гуруҳи раҳбари Алибек Раҳматов. – Бугун вилоятимизда 420 мингга яқин томорқа хўжалиги мавжуд бўлиб, уларнинг аксарияти ердан самарали фойдаланмоқда. Бу йўналишда “O`zLiDeP бошланғич партия ташкилотлари ўз томорқасида тадбиркорлигини бошлаганларга кўмакдош” лойиҳаси ҳам қўл келмоқда. Жорий йилнинг ўзида ана шу лойиҳа доирасида юздан ортиқ хонадонларда бўлиб кузги сабзавот экишда амалий ёрдам бердик.
Давра суҳбати якунида томорқачиликни ривожлантириш борасидаги илғор тажрибаларни оммалаштириш бўйича амалий таклифлар ўртага ташланди.

Эффективное использование приусадебного участка – основа благосостояния
Кашкадарьинским областным Советом УзЛиДеП совместно с областным Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель в Чиракчинском районе проведена беседа за «круглым столом» на тему “Эффективное использование приусадебного участка – основа благосостояния”. Участники встречи на актуальную тему ознакомились с успехами, достигнутыми трудолюбивыми дехканами, предприимчивыми владельцами приусадебных участков, вносящими достойный вклад в развитие возделывания земель. Они рассказали о практической работе и планах на будущее в деле выращивания в теплице овощей и цитрусовых.
В мероприятии заместитель председателя районного Совета партии Фарход Элмуродов, член депутатской группы УзЛиДеП в областном Кенгаше народных депутатов Момосулув Бердикулова, передовой владелец приусадебного участка Журахон Муминов и другие подробно говорили о сути и значении указа Президента нашей страны о мерах по коренному совершенствованию системы защиты прав и законных интересов фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, эффективного использования сельхозугодий.
–Рациональное использование приусадебных земель имеет важное значение в повышении благосостояния семей, – сказал руководитель группы по работе с ППО областного Совета партии Алибек Рахматов. – В настоящее время в нашей области имеются около 420 тысяч приусадебных хозяйств, большинство из них эффективно используют земли. В этом направлении также своевременно реализуется проект “Первичные партийные организации УзЛиДеП – опора начинающим предпринимательскую деятельность на своем приусадебном участке”. Только в текущем году в рамках этого проекта мы посетили более ста домов и оказали практическую помощь в посеве осенних культур.
В завершении беседы «круглого стола» были высказаны практические предложения по популяризации передового опыта в деле развития приусадебного землепользования.