Давлат бюджети маблағлари қандай мақсадларга сарфланмоқда?
2018 йил 14 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида бўлиб ўтган O‘zLiDeP фракциясининг навбатдаги кенгайтирилган йиғилишида Давлат бюджетининг жорий йил тўққиз ойлик якунлари бўйича ижроси, шунингдек 2019 йилга мўлжалланган макроиқтисодий кўрсаткичлар, солиқ ва бюджет сиёсатининг асосий йўналишлари лойиҳалари муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Давлат бюджетининг ижроси 2017 – 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган устувор вазифаларга мувофиқ ўз вақтида ва тўлиқ амалга оширилган. Бу борада давлатимиз раҳбарининг фармони билан қабул қилинган, ўзида солиққа тортиш тизими тубдан ислоҳ қилинишини, солиқлар ва мажбурий тўловлар қисқарти-рилишини, шунингдек, самарасиз солиқ имтиёзлари бекор қилинишини назарда тутувчи Ўзбекистон Республикасининг солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепцияси тарихий аҳамият касб этди.
Ҳисобот даврида Давлат бюджети даромадлари ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 52,1 фоизга ўсиб, белгиланган режа ортиғи билан 115,3 фоизга бажарилди, бюджет даромадларининг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 22,2 фоизни ташкил қилди. Давлат бюджетининг харажатлари ўтган йилга нисбатан қарийб 30 трлн. сўмга (1,6 баробарга) яқин оширилганлиги, харажатларнинг қарийб 60 фоиз қисми ижтимоий йўналтирилганлиги ва бу айниқса, тиббиёт ва маориф соҳасини қамраб олганлиги, бюджет ташкилотлари ходимлари иш ҳақи, пенсия ва нафақаларини инфляция кўрсаткичидан юқори ошириш билан бирга, уларнинг ойлик маоши 30 фоиздан 100 фоизгача кўпайтирилганлиги йиғилиш иштирокчилари томонидан алоҳида қайд этиб ўтилди.
Президент фармони асосида қабул қилинган «Обод қишлоқ», «Обод маҳалла» ҳамда «Ёшлар – келажагимиз» дастурлари доирасида амалга оширилган ишлар жорий йилда давлат сиёсати даражасига кўтарилди. Хусусан, «Обод қишлоқ» дастурининг ижроси бўйича салкам 18 минг аҳолига эга қишлоқ жойларнинг меъморий қиёфаси тубдан янгиланиб, намунавий лойиҳалар асосида арзон уй-жойлар барпо этишга қарийб 0,5 трлн. сўмлик маблағ йўналтирилди. «Обод маҳалла» дастурида доирасида 214,2 млрд. сўм, шунингдек қўшимча манбалар ҳисобидан яна салкам 3,5 трлн. сўм маблағ ажратилиши таъминланди. Мамлакатимиздаги ёш тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларни бизнес билан шуғулланишга фаол жалб этиш учун шарт-шароитлар яратиш, янги иш ўринлари яратиш, ёш авлоднинг бандлигини таъминлаш мақсадида «Ёшлар – келажагимиз» дастури доирасида тижорат банклари орқали 7 фоизлик кредитлар ажратилди.
Мамлакат иқтисодиётига давлат бюджетидан 5,3 трлн. сўмлик маблағ сарфланиши натижасида янги 691 корхона томонидан 11 трлн. сўмлик миллий маҳсулот, шундан 1,4 млрд. АҚШ долларга тенг бўлган импорт ўрнини босувчи маҳсулот ишлаб чиқарилган. Ташқи савдо айланмаси 23,0 млрд. АҚШ долларни ташкил этди ва бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 17,2 фоизга ўсди. Экспорт ҳажми 9,3 млрд., ўз ўрнида импорт ҳажми 13,7 млрд., ташқи савдо сальдоси минус 4,3 млрд. АҚШ долларни ташкил қилди.
Хусусан, янгидан экспорт фаолиятига жалб қилинган 1400 та тадбиркорлик субъектлари томонидан ишлаб чиқарилган умумий қиймати 502,9 млн. АҚШ доллари миқдоридаги 1185 турдаги маҳсулотларнинг экспорт қилиниши тўлиқ таъминланди. Натижада, даромадларнинг бир маромда тушишини ҳамда бюджет маблағларидан самарали фойдаланишни таъминлаш орқали Давлат бюджети 57,2 млрд. сўм миқдорида профицит билан ижро этилди.
Тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланувчи шахслар учун қатъий белгиланган даромад солиғи ставкалари ўртача 30,0 фоизга камайтирилиши ҳамда якка тартибдаги тадбиркорлик фаолиятининг айрим турларига ва якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан ёлланган ходимга тўланадиган қатъий белгиланган солиқни тўлашдан озод қилиниши натижасида, ушбу солиқ тури бўйича тушумлар 764,2 млрд. сўмни ёки режага нисбатан қарийб 100 фоизни ташкил қилиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 4 млрд. сўмга камайди.
Иқтисодиётни либераллаштириш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларнинг натижаси сифатида савдо айланмаси ўсиб бориб, Давлат бюджети даромадлари ижросига ўзининг ижобий таъсирини кўрсатди. Бу эса, иқтисодиётда жонланиш кузатилаётганидан ва ишбилармонликни фаоллашувидан далолат бермоқда.
Ўз навбатида, ҳисобот даврида мамлакатимизда хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш баробарида замонавий хизмат турларини кенгайтириш, туризм соҳаси салоҳиятидан кенг фойдаланиш, шунингдек, харажатлар ва таннархнинг пасайиши, рақобат муҳитининг ошиши, кичик бизнес субъектлари томонидан экспорт ҳажмининг кўпайиши ҳисобига микрофирма ва кичик корхоналардан давлат бюджетига ажратмалар миқдори ўсиши таъминланди. Мазкур даромад тури бўйича тушумлар 1 803,4 млрд. сўмни ёки режага нисбатан 116,9 фоизни ташкил қилиб, 2017 йилнинг мос даврига нисбатан 44,7 фоизга ўсди.
Жорий йилининг 30 октябрь куни Президентимиз томонидан ўтказилган йиғилишда халқ ва давлат манфаатлари йўлида тайёрланиб, парламентга киритилган келгуси йил бюджетномаси лойиҳаси кенг муҳокама этилиши, ушбу муҳим ҳужжатда халқимизнинг аниқ таклифларини ўзида ифода этилиши мақсадга мувофиқлиги таъкидланган эди.
Ушбу йиғилишда берилган топшириқлардан келиб чиқиб, O‘zLiDeP фракциясининг бугунги тадбирида депутатлар келгуси йил бюджет-номасини ҳам ҳар томонлама батафсил муҳокама қилдилар.
Фракция аъзолари аниқланган давлат бюджети даромадлари ва харажатлари ўртасидаги тафовутни йил якунига қадар барча резервларни тўлиқ ишга солиб бартараф этиш ва энг муҳими, бюджет сиёсатини юритишда илк маротаба 2017 йилда қўлланилган молиялаштириш механизмлари натижасида барча маҳаллий бюджетлар ихтиёрида ўтган йилга нисбатан 6 баробардан кўпроқ, яъни 5,5 трлн. сўм маблағ тўпланишини қайд этдилар. Шу билан бир қаторда, мамлакатнинг бош молиявий ҳужжатида ўтган қисқа давр мобайнида жойларда халқ билан бўлган очиқ мулоқотлар чоғида фуқаролар билдирган кўп йиллик истаклар, таклифлар ва талабларни акс эттиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Депутатлар келгуси йил бюджетномаси лойиҳасида бюджет даромадлари изчил ошиши, солиқ тизимида жорий этилиши кутилаётган ўзгаришлар натижасида аҳоли ва бизнесга катта енгилликлар яратилиши назарда тутилаётганига алоҳида эътибор қаратдилар. Шу жумладан, тушумдан олинадиган мажбурий ажратмалар тўлиқ бекор қилиниши ҳисобидан корхоналарда яна 5,2 триллион сўм даромад қолдирилиши, жисмоний шахслар учун даромад солиғининг энг юқори ставкаси 12 фоизгача, ягона ижтимоий тўлови 15 фоизгача туширилиши, фуқароларнинг 8 фоизлик суғурта бадали бекор қилиниши натижасида аҳоли даромадлари 6,5 фоизга ошиши кутилмоқда.
Юридик шахслар мол-мулк солиғи 5 фоиздан 2 фоизгача, фойда солиғи 14 дан 12 фоизгача, кичик бизнес субъектлари ягона солиғи 5 фоиздан 4 фоизгача камайтирилиши натижасида тадбиркорлар ихтиёрида 2 трлн. сўм қўшимча маблағ қолади. Умуман олганда, мавжуд 19 та солиқ ва мажбурий тўловлар тури 15 тагача камайтирилиши кутилмоқда.
Шу ўринда қайд этиш лозимки, жорий йилнинг октябрь ойида мазкур бюджетнома лойиҳаси O‘zLiDeP фракцияси томонидан дастлабки тарзда ўрганиб чиқилиб, масъул Қўмитага йигирмага яқин таклифлар билдирилган ҳамда Давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг лойиҳаларини ишлаб чиқишда ошкоралик ва шаффофлик механизмларини қўллаш тавсия этилган эди. Таъкидлаш лозимки, фракция томонидан тақдим этилган мазкур таклиф ва тавсиялар бюджетнома лойиҳасида ўз аксини топганлигини кўриш мумкин.
Тадбирда сўз олган фракция аъзолари Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг ижросини кўриб чиқиш ва муҳокама қилиш амалиётидан самарали фойдаланиш Ўзбекистон Либерал-демократик партиясининг Сайловолди дастурида белгиланган вазифаларни амалга оширишда муҳим аҳамиятга эга бўлиш билан бирга, иқтисодиётимизни либераллаштириш ва бозор муносабатларини янада чуқурлаштириш – халқимиз фаровонлигини таъминлашга қаратилганлиги ҳамда иқтисодий ислоҳотларни амалга ошириш жараёнида парламент назоратини янада кучайтиришда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлаб ўтдилар.
Тадбир якунида Давлат бюджетининг 2018 йил тўққиз ойлик якунлари бўйича ижроси ва 2019 йилга мўлжалланган макроиқтисодий кўрсаткичлар, солиқ ва бюджет сиёсатининг асосий йўналишлари лойиҳалари O‘zLiDeP фракцияси депутатлари томонидан маъқулланиб, мазкур масалалар юзасидан фракциянинг позицияси ишлаб чиқилди ҳамда тегишли қарорлари қабул қилинди.

На какие цели расходуются средства государственного бюджета?
На состоявшемся 14 ноября 2018 года очередном расширенном заседании фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан обсуждены исполнение Государственного бюджета за девять месяцев текущего года, а также проекты макроэкономических показателей, основных направлений налоговой и бюджетной политики на 2019 год.
Отмечалось, что исполнение Государственного бюджета осуществлено своевременно и в полной мере в соответствии с приоритетными задачами, намеченными в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 – 2021 годах. В этой связи принят указ главы нашего государства, историческое значение имеет Концепция совершенствования налоговой политики Республики Узбекистан, предусматривающая коренное реформирование системы налогообложения, сокращение налоговых и обязательных платежей, а также отмену неэффективных налоговых льгот.
В отчетный период доходы Государственного бюджета относительно данного периода прошлого года выросли на 52,1 процента, намеченный план выполнен в 115,3 процента, доля доходов бюджета в валовом внутреннем продукте составила 22,2 процента. Участниками заседания особо отмечалось, что расходы государственного бюджета относительно прошлого года увеличились почти на 30 трлн. сум (в 1,6 раза), около 60 процентов расходов направлены на социальную сферу, что особенно, охватило сферы медицины и образования, наряду с повышением заработной платы работников бюджетных организаций, пенсий и пособий выше показателя инфляции, их месячная зарплата увеличена с 30 процентов до 100 процентов.
Работа, осуществленная в рамках программ “Благоустроенное село”, “Благоустроенная махалля” и “Молодежь – наше будущее”, принятых на основа указа Президента страны, в текущем году подняты на уровень государственной политики. В частности, по исполнению программы «Благоустроенное село» кардинально обновлен облик сельских населенных пунктов с около 18 тысячами жителей, и на строительство доступного жилья по типовым проектам направлены около 0,5 трлн.сумов. В рамках программы «Благоустроенная махалля» обеспечено выделение 214,2 млрд. сумов, а также почти 3,5 трлн. сум средств за счет дополнительных источников. В целях всесторонней поддержки молодых предпринимателей в стране, создания условий для активного привлечения их к бизнесу, организации новых рабочих мест, обеспечения занятости молодого поколения в рамках программы “Молодежь – наше будущее” через коммерческие банки выделены 7-процентные кредиты.
В результате расходования из государственного бюджета в экономику страны 5,3 трлн. сумов средств новыми 691 предприятиями произведено отечественной продукции на 11 трлн. сумов, из них импортозамещающей продукции на 1,4 млрд. долларов США. Внешнеторговый оборот составил  23,0 млрд. долларов США и относительно данного периода прошлого года вырос на 17,2 процента. Объем экспорта составил 9,3 млрд., объем импорта - 13,7 млрд., внешнеторговый сальдо минус 4,3 млрд.долларов США.
В частности, 1400 субъектами предпринимательства, вновь привлеченными к экспортной деятельности, произведено продукции на общую сумму 502,9 млн. долларов США, полностью обеспечен экспорт 1185 видов продукции. В результате, путем обеспечения последовательного поступления доходов и и эффективного использования бюджетных средств Государственный бюджет выполнен с профицитом в размере 57,2 млрд. сум.
В результате уменьшения в среднем на 30,0 процента ставок подоходного налога, строго установленных для лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, а также освобождения от налога, строго установленного для некоторых видов индивидуальной предпринимательской деятельности, и выплачиваемого на нанятого работника со стороны индивидуальных предпринимателей, поступления по данному виду налога составили 764,2 млрд. сум или почти 100 процентов относительно плана, тем самым уменьшились на 4 млрд.сум относительно данного периода прошлого года.
В качестве результата реформ, осуществляемых в деле либерализации экономики, вырос товарооборот, что оказало свое позитивное влияние на исполнение доходов Государственного бюджета. Это свидетельствует о процессах активизации в экономике и деловой среде.
В свою очередь, в отчетный период в нашей стране наряду с развитием сферы обслуживания обеспечены расширение видов современных услуг, широкое использование потенциала сферы туризма, а также снижение расходов и себестоимости, повышение конкурентной среды, рост размера отчислений в государственный бюджет микрофирмами и малыми предприятиями за счет увеличения объемов экспорта субъектами малого бизнеса. Поступления по данному виду дохода составили 1 803,4 млрд.сум или 116,9 процента относительно плана, и выросли на 44,7 процента относительно данного периода 2017 года.
На проведенном Президентом страны 30 октября текущего года совещании отмечалась целесообразность широкого обсуждения проекта бюджета на будущий год, подготовленного на пути интересов народа и государства, и внесенного в парламент страны, отражения в данном важном документе конкретных предложений нашего народа.
Исходя из поручений, данных на этом заседании, на сегодняшнем мероприятии фракции УзЛиДеП депутаты подробно обсудили бюджет на следующий год.
Члены фракции отметили, что в результате предотвращения до конца года выявленной разницы между доходами и расходами государственного бюджета за счет полного задействования всех резервов и самое важное, примененных впервые в 2017 году механизмов в осуществлении бюджетной политики, в распоряжении всех местных бюджетов останется по сравнению с прошлым годом в 6 раз больше средств, то есть 5,5 трлн.сумов. Вместе с тем, в основном финансовом документе страны уделено особое внимание отражению многолетних пожеланий, предложений и требования граждан, изложенных в ходе открытых диалогов с народом, прошедших на местах за минувший период.
Депутаты обратили особое внимание на то, что в проекте бюджета на следующий год предусматривается последовательный рост бюджетных доходов, создание больших преференций для населения и бизнеса в результате изменений, которые намечается внедрить в налоговой системе. В частности, за счет полной отмены обязательных отчислений на предприятиях будут оставаться еще 5,2 триллиона сумов, самая высокая ставка подоходного налога для физических лиц будет снижена до 12 процентов, единый социальный платеж - до 15 процентов, в результате отмены 8-процентного страхового взноса граждан ожидается рост доходов населения на 6,5 процента.
В результате снижения имущественного налога юридических лиц
с 5 процентов до 2 процентов, налога на прибыль с 14 до 12 процентов, единого налога субъектов малого бизнеса с 5 процентов до 4 процентов в распоряжении предпринимателей останется дополнительно 2 трлн.сумов средств. В целом, ожидается уменьшение имеющихся 19 видов налогов и обязательных платежей до 15.
В связи с этим следует отметить, что в октябре текущего года данный проект бюджета был предварительно изучен фракцией УзЛиДеП, и ответственному Комитету были представлены около 20 предложений, и было рекомендовано применить механизмы открытости и прозрачности в разработке проектов бюджетов государственных целевых фондов. Следует отметить, что представленные фракцией данные предложений и рекомендации нашли свое отражение в проекте бюджета.
Выступившие в мероприятии члены фракции отметили, что эффективное использование практики рассмотрения и обсуждения исполнения Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов  имеет важное значение в реализации задач, намеченных в Предвыборной программе Либерально-демократической партии Узбекистана, а также наряду с этим направлено на обеспечение либерализации экономики, благосостояния народа ҳамда и дальнейшее углубление рыночных отношений, играет важную роль в дальнейшем училении парламентского контроля в процессе реализации экономических реформ.
В завершении мероприятия депутатами от фракции УзЛиДеП одобрены исполнение Государственного бюджета за девять месяцев 2018 года и проекты макроэкономических показателей, основных направлений налоговой и бюджетной политики на 2019 год, по данным вопросам выработана позиция фракции и приняты соответствующие решения.