Нукусда сайёҳлар оқими 88 фоизга кўпайган
Бу ҳақда Халқ депутатлари Нукус шаҳар Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилишида маълум қилинди.
Йиғилишда Президентимизнинг 2018 йил 7 февралдаги “Ички туризмни жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорининг Нукус шаҳрида бажарилиши ҳамда 2018-2019 йилларда амалга ошириладиган инвестициявий лойиҳаларнинг бажарилиши юзасидан мансабдор шахсларнинг ҳисоботи эшитилди.
– Ўтган йили Нукус шаҳрида 16 меҳмонхона фаолият юритган бўлса, бугунги кунга келиб уларнинг сони 19 та етди, – дейди Нукус шаҳар ҳокимининг инвестициялар, инновациялар, хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва кичик саноат зоналари ҳамда туризмни ривожлантириш масалалари бўйича етакчи мутахассиси Г.Жадигерова. –2019 йилда эса яна 7 та меҳмонхона қуриш режалаштирилган. Эътиборлиси, шаҳримизга чет эллик туристларнинг келиши ўтган йилга қараганда 88 фоизга ошган.
Йиғилишда шунингдек, депутатлик гуруҳи ишларини янада жонлантириш, сессияга ташаббус-масала олиб чиқиш, аҳоли мурожаатларини тегишли ташкилотларга депутатлик сўровлари юбориш орқали назоратга олиш ишларини кучайтириш, партиянинг ишларини янада такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Йиғилиш якунида кун тартибидаги масалалар юзасидан O‘zLiDeP депутатлик гуруҳининг тегишли қарори қабул қилинди.

В Нукусе на 88 процентов увеличился поток туристов
Об этом было сказано на очередном заседании депутатской группы УзЛиДеП в Нукусском городском Кенгаше народных депутатов.
На заседании были заслушаны ответы должностных лиц о ходе выполнения в городе Нукусе постановления Президента страны о мерах по обеспечению ускоренного развития внутреннего туризма от 7 февраля 2018 года и о реализации инвестиционных проектов в 2018-2019 годах.
– В прошлом году в городе Нукусе действовали 16 гостиниц, сегодня их количество достигло 19, – сказала ведущий специалист Нукусского городского хокимията по вопросам инвестиций, инноваций, содействия приватизированным предприятиям и развития малых промышленных зон и туризма Г.Жадигерова. – В 2019 году планируется строительство еще 7 гостиниц. Примечательно, что поток иностранных туристов в наш город по сравнению с прошлым годом вырос на 88 процента.
На заседании также обсуждены вопросы дальнейшей активизации работы депутатской группы, внесения на сессии вопросов-инициатив, усиления контроля исполнения обращений населения путем направления депутатских запросов в соответствующие организации, дальнейшего совершенствования партийной работы.
В завершении заседания по вопросам повестки дня принято соответствующее решение депутатской группы УзЛиДеП.