O‘zLiDeP раҳбари Актам Хаитов қувалик фермер ва томорқа ер эгалари билан учрашди
O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси вазифасини бажарувчи Актам Хаитов фермер ва томорқа ер эгалари билан мулоқот қилиш, уларни қийнаётган муаммоларни ўрганиш ва ҳал этиш мақсадида Қува туманидаги “Қува томорқа илмий амалий маркази” МЧЖга ташриф буюрди.
Ташриф чоғида партия раҳбари Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари вилоят, туман Кенгаши раислари ҳамда  фермер ва томорқа ер эгалари билан суҳбатлашди.
Учрашувда А.Хаитов қишлоқ хўжалиги экин ер майдонларидан самарали фойдаланиш, соҳага инновацион технологияларни жорий қилиш, паст ҳосилли пахта ва ғалла майдонларини қисқартириш ҳисобига юқори даромадли, экспортбоп маҳсулотлар етиштириш бўйича мутасаддиларга зарур кўрсатмалар берди.
Шунингдек, мулоқотлар давомида Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 9 январдаги “Фермер хўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналари ер майдонларини мақбуллаштириш ҳамда қишлоқ хўжалиги экин ерларидан самарали фойдаланишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш бўйича муҳим вазифалар белгилаб берилди.
Янги лойиҳалар асосида иссиқхоналар, пакана ва ярим пакана боғлар барпо этиш, уларнинг ҳар бирига туманнинг энг илғор томорқачиси,  илмий ходимини бириктириш лозимлиги таъкидланди. Танлаб олинган майдонларда энг илғор, замонавий технологиялардан фойдаланган ҳолда илмий марказ ташкил килиш, мевали ва манзарали дарахтлар мажмуасини барпо этиш яхши натижа бериши айтиб ўтилди.
Учрашувда томорқаларда 10 турдаги наъмунавий иссиқхоналарни тажриба тариқасида барпо этишга келишиб олинди.

Руководитель УзЛиДеП Актам Хаитов встретился с фермерами и приусадебных участков Кувы
Председатель Исполнительного комитета Политического Совета УзЛиДеП, и.о. председателя Совет фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных участков Актам Хаитов в целях диалога с фермерами и владельцами приусадебных участков, изучения и решения волнующих их вопросов посетил ООО ««Научно-практический центр развития приусадебных земельных участков» в Кувинском районе Ферганской области.
В ходе визита руководитель партии провел беседу с председателями областного и районных Советов фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных участков, фермерами, владельцами приусадебных участков.
На встрече А.Хаитов дал необходимые указания ответственным руководителям по рациональному использованию посевных площадей, внедрению в сферу инновационных технологий, повышению объемов производства экспортоориентированной и высокодоходной сельхозпродукции за счет сокращения низкоурожайных зерновых и хлопковых площадей.
Особое внимание на мероприятии было уделено вопросам реализации задач, определенных в Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по оптимизации земельных участков фермерских хозяйств и других предприятий сельского хозяйства, а также эффективному использованию посевных площадей сельского хозяйства» от 9 января нынешнего года.
Говорилось о необходимости создания теплиц, карликовых и полу карликовых садов, закрепления за ними передовых работников отрасли. Отмечена эффективность организации на выбранных площадях научного центра на основе передовых, современных технологий, строительства комплекса плодовых и декоративных деревьев.