Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 9 январдаги “Фермер хўжаликлари ва бошқа ер хўжалиги корхоналари ер майдонларини мақбуллаштириш ҳамда қишлоқ хўжалиги экин ерларидан самарали фойдаланишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори биз фермерларга, ер эгаларига катта имкониятлар эшигини очиб берди. Ўз вақтида қабул мазкур ҳужжат фермерларнинг юрт равнақи, дастурхонлардаги баракага дахлдорлик ҳиссини кучайтиради.
Қарорда белгиланган қишлоқ хўжалиги корхоналари томонидан тупроқ унумдорлигини ошириш ҳамда ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш, қишлоқ хўжалигига инновацион технологияларни кенг жалб этишни жадаллаштириш масалалари айни кўнглимиздаги муаммоларнинг ҳал этилишида муҳим қадам бўлади.
Илгари насослар орқали суғориладиган адирлик ерларда катта ҳаражат сарфлаб сув чиқарилиб, кўп миқдордаги сувни эгатлар орқали оддий усулда суғорилар эди. Тажрибада эса кўп миқдордаги сувни юқорига чиқариш пастдаги унумдор экин майдонларини шўрлатиб, захлатиб юбориши яққол кўриняпти. Айни хавфнинг олдини олишда қарорда кўрсатилган томчилатиб суғоришни оммалаштириш муҳим аҳамиятга эга. Хусусан, ўзим раҳбарлик қилаётган “Самарагрозоовет” МЧЖнинг мавжуд ёрдамчи хўжаликларида яъни, 1,8 беҳизор, 3 гектарли иссиқхона, 16 лимонария, 50 сотихли хандон писта, Асака адирликларининг энг юқори чўққисида  ташкил қилинган 1 гектар ер майдонидаги интенсив ёнғоқзорларда томчилатиб суғориш усулини татбиқ қилишда қийналганмиз. Энг ёмон томони, юқорига сув ташишда енгил автомашинадан фойдаланганмиз. Эндиликда мазкур қарор орқали ушбу усулнинг кенг амалиётга татбиқ қилиниши биз каби ер эгаларининг ишини анча енгиллаштиради.
Таъкидлаш керак, 2006 йилдан буён фермерлик ҳаракатини кенгайтиришга алоҳида аҳамият берилиб, соҳани ривожлантиришга кенг имкониятлар яратиб берилмоқда. Шунга қарамай айрим фермерлар ўз ишига бефарқ қараб, ўзига юклатилган вазифани адо этишга сускашликка йўл қўймоқда. Шу кунга қадар сувдан кўтарилмаган ғалвир энди қарорда қайд этилган бандлар билан қонуний тартибга солинади. Бу муаммони ҳал этишда республика ишчи гуруҳинининг тузилиши, уларнинг назорати барча мавжуд камчиликларга, хатоларга барҳам беради.
Ҳа, бугун ишлайдиган вақт келди. Энди қарорга мувофиқ, ўз юкини бировнинг елкасига юклашга ўрганган, шартнома режасини вақтида бажармаган ер эгаларининг ижара шартномалари бекор қилинади.

Наши возможности еще больше расширятся
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по оптимизации земельных участков фермерских хозяйств и других предприятий сельского хозяйства, а также эффективному использованию посевных площадей сельского хозяйства» от 9 января 2019 года открыло для нас, фермеров, большие возможности. Своевременно принятый документ способствовал усилению у фермеров чувства ответственности за будущее страны, достаток и благосостояние народа.
Определенные в постановлении задачи для сельхозпредприятий по повышению плодория почв и улучшению мелиоративного состояния замель, ускорению широкого внедрения инновационных технологий в сельское хозяйство будут способствовать решению волнующих нас вопросов.
Раньше для поливки традиционным способом огромных территорий адырных земель осуществллись огромные расходы на установку и использовпние водонапорных насосов. Как показывает практика, это приводит к засолению, чрезмерной влажности находящихся ниже земель с высокоплодородной почвой. В связи с этим указанная в постановлении необходимость широкой популяризации системы капельного орошения позволит решить эту проблему.
Будучи руководителем ООО “Самарагрозооветсервис”, владеющим вспомогательными хозяйствами – 1,8 га айвовых садов, 3 га теплиц, 16 лимонариями, 50 сотками фисташкового сада, 1 гектара орешника, расположенного на самых высоких точках адыров Асакинского района, могу сказать, что раньше мы затруднялись в деле внедрения капельного орошения. Воду на адырную территорию привозили на легковых автомобилях. Теперь же благодаря постановлению система капельного орошения будет широко внедряться в практику, что позволит создать и развивать необходимую инфраструктуру и сервис.
Следует отметить, что с 2006 года в нашей стране придается огромное вниманию развитию и расширению фермерского движения. Несмотря на это, некоторые фермеры безответственно относятся к своим задачам. Постановление позволит усилить их ответственность, решить накопившиеся в сфере проблемы. Создание республиканкской рабочей группы для решения этих вопросов и их строгий контроль позволят отрасли развиваться новыми темпами.
В новых условиях будут трудиться все. И те, кто постоянно уклонялся от выполнения договорных обязательств и поставленных планов, будут лишаться права аренды земель.