Ер ҳақиқий эгасини топади
Вазирлар Маҳкамасининг шу йил 9 январда “Фермер хўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналари ер майдонларини мақбуллаштириш ҳамда қишлоқ хўжалиги экин ерларидан самарали фойдаланишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Қарорда белгиланган муҳим вазифалардан бири ерни ҳақиқий эгасига топширишдир.  Бу – ўта муҳим масала. Чунки  соҳани мукаммал биладиган, қишлоқ хўжалик технологияларини пухта эгаллаган, замонавий ишлаб чиқариш ва инновацион усуллардан хабардор фермерларгина соҳанинг бугуни ва келажагини белгилаб беришлари, олдимизга қўйилган вазифаларни тўла-тўкис адо этишлари мумкин.
Бугунги кунда соҳада йиғилиб қолган муаммолар талайгина. Афсуски, уларни фақат хоҳиш билангина ҳал қилиб бўлмайди. Масалан, бир ҳудудда, бир хил ер ва сув ресурсларига эга фермер хўжаликларининг ҳосилдорлик даражаси, демакки, даромади турлича бўлаётганини қандай изоҳлаш мумкин? Шунингдек, узоқ йиллардан буён фермерлик билан машғул, моддий-техник базаси тўлақонли шаклланган тажрибали фермерлар об-ҳаво инжиқликларига қарамай мунтазам равишда юқори ҳосилдорликка эришиб келаётган бир пайтда баъзи ер майдонларида фермерлар бир неча марта алмашганига гувоҳ бўлиш мумкин.  Давлатимиз раҳбари парламентга Мурожаатномасида таъкидлаганидек, аграр соҳада энг катта муаммо – фермерларнинг қишлоқ хўжалиги соҳасида етарли билимга эга эмаслигидир. Шу маънода айни пайтда ҳудудларда бошланган фермер хўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалик корхоналари ер майдонларини мақбуллаштириш ҳамда қишлоқ хўжалиги экин ерларидан самарали фойдаланишга доир чора-тадбирлар давомида ҳар бир ҳудуд шароити ўрганилиб, белгиланган мезонларга кўра очиқ танлов асосида фермер хўжаликларига ер участкаларининг ажратиб берилаётгани ижобий самара бериши аниқ.
Ҳудудларга бириктирилган ишчи гуруҳлар, туманларнинг тўртта сектор раҳбарлари, ер участкаларини реализация қилиш масалаларини кўриб чиқувчи туман комиссияси фермер, деҳқон ва томорқа ер эгалари кенгашлари билан биргаликда экин майдонларини мақбуллаштириш жараёнида фермер хўжаликлари фаолиятига холисона баҳо берилишига, шаффофлик, ошкоралик, очиқлик ва адолат тамойилларига қатъий риоя қилинишига эришишлари муҳим.

Земля будет передана истинным владельцам
9 января принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по оптимизации земельных участков фермерских хозяйств и других предприятий сельского хозяйства, а также эффективному использованию посевных площадей сельского хозяйства».
Одна из главных задач этого документа – содействие нахождению истинных владельцев земли. Это очень ответственная задача. Потому что только те фермеры, кто в совершенстве знает отрасль, полноценно освоил сельскохозяйственные технологии, в курсе современных производственных и инновационных методов, могут определить настоящее и будущее сельского хозяйства, полноценно решать поставленные задачи.
В настоящее время в сфере накопилось немало проблем. К сожалению, недостаточно одного желания их решать. К примеру, как можно объяснить то, что у фермерских хозяйств на одной и то же территории, с одинаковыми земельными и водными ресурсами различные показатели урожайности, а значит и прибыльности? В условиях, когда фермеры с многолетним опытом работы и необходимой материально-технической базой постоянно добиваются высоких результатов, не исключены случаи, когда в ряде земельных площадей неоднократно менялись фермеры.
Как отметил глава государства в недавнем обращении к парламенту, самая большая проблема в аграрной сфере – отсутствие необходимых знаний фермеров в области сельского хозяйства. В этом смысле начатые в регионах меры по оптимизации земельных площадей фермерских хозяйств и других сельхозпредприятий и эффективному использованию посевных площадей будут способствовать изучению условий каждого региона, выделению земельных участков фермерским хозяйствам на основе открытого конкурса по определенным критериям.
Закрепленные за регионами рабочие группы, руководители четырех секторов районов, районные комиссии по рассмотрению вопросов реализации земельных участков совместно с советами фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных участков должны объективно, открыто, прозрачно и справедливо провести процесс оптимизации посевных площадей.