Рақамли иқтисодиёт – давр талаби
Ҳаракатлар стратегиясида “Электрон  ҳукумат” тизимини такомиллаштириш, давлат хизматлари кўрсатишнинг самараси, сифатини юксалтириш ва бу хизматдан аҳоли ҳамда тадбиркорлик субъектлари томонидан фойдаланиш имкониятини ошириш белгиланган.
Шу билан бирга, рақамли иқтисодиётга ўтишга тўсқинлик қилаётган айрим муаммо ва камчиликлар сақланиб қолмоқда. Хусусан, давлат ахборот тизимларини ривожлантиришнинг ягона принцип­лари ишлаб чиқилмагани, ушбу соҳадаги тадбирлар ўзаро ва бошқа ахборот тизимлари билан узвий боғланмагани ҳолда амалга оширилаётгани, ўз навбатида, давлат хизматларини кўрсатиш ва идоралараро электрон ҳамкорлик қилишда замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг қўллашга салбий таъсир кўрсатмоқда.
Президентимизнинг “Ўзбекис­тон Республикаси давлат бошқарувига рақамли иқтисодиёт, электрон ҳукумат ҳамда ахборот тизимларини жорий этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармонига мувофиқ, 2019 йилнинг 1 апрелига қадар амалга оширилаётган лойиҳаларнинг танқидий кўриб чиқилишини ҳамда республикада рақамли иқтисодиётни ривожлантириш мақсад ва вазифаларига мос келадиган лойиҳаларнинг давом эттирилишини таъминлаш белгилаб берилди.
“Электрон ҳукумат” тизими рақамли иқтисодиётнинг ажралмас таркибий қисми ҳисобланади. Шу боис фармонда электрон ҳукуматнинг давлат, аҳоли ва бизнеснинг самарали ҳамкорлигини, шунингдек, жаҳоннинг рақамли маконига интеграциялашувини таъминлаш бўйича ягона миллий тизим сифатидаги мақсадли аҳамиятини белгилаш кўзда тутилган. Лойиҳалар бўйича ягона миллий дистрибьюторни ташкил этиш орқали яхлит жараён (ишлаб чиқиш, лойиҳалаштириш, келишиш, товарлар, ишлар, хизматлар харид қилиш, шунингдек, уларни фойдаланишга топширишнинг ягона тизими) барпо этилади. Натижада мамлакатимизда давлат хизматлари кўрсатиш тизими изчиллик билан такомиллашиб боради, инвестиция иқлими ва ишчанлик муҳити яхшиланади.
Мухтасар қилиб айтганда, Президентимиз Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, биз ёшларимизда тадбиркорлик ташаббусини ривожлантира олсак, уларга маблағлардан тўғри фойдаланишни ўргатсак, нафақат иқтисодий, балки кўплаб ижтимоий муаммоларни ҳам ҳал этган бўламиз.

Цифровая экономика – требование времени
В Стратегии действий определены меры по развитию системы «Электронное правительство», повышению эффективности и качества оказания государственных услуг, обеспечению максимальной доступности государственных услуг для населения и субъектов предпринимательства.
Вместе с тем, до сих пор имеется ряд проблем и недочетов, препятствующих переходу к цифровой экономике. В частности, не разработаны единые принципы развития государственных информационных систем, осуществляемые в этой сфере работа не взаимосвязана между собой и другими информационными системами. Все это негативно влияет на темпы внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в оказании государственных услуг и межведомственном электронном взаимодействии.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по внедрению цифровой экономики, электронного правительства, а также информационных систем в государственном управлении Республики Узбекистан» определено, что в срок до 1 апреля 2019 года необходимо обеспечить критическое рассмотрение осуществляемых проектов и возобновление проектов, реализация которых будет признана целесообразной, своевременной и соответствующей целям и задачам развития цифровой экономики в республике
Система «Электронное правительство» является одной из неотъемлемых составных частей цифровой экономики. Именно поэтому в соответствии с Указом целевое значение электронного правительства определено в качестве единой национальной системы по обеспечению эффективного электронного взаимодействия государства, населения и бизнеса, а также интеграции в мировое цифровое пространство. Путем организации единого национального дистрибьютора по проектам будет создан целостный процесс (разработка, проектирование, согласование и закупка товаров, работ, услуг по проектам, а также их ввод в эксплуатацию). В результате национальная система оказания государственных услуг будет еще больше совершенствоваться, улучшится инвестиционный климат и деловая среда.
Одним словом, как отмечал Президент Шавкат Мирзиёев, если мы сможем развить предпринимательские инициативы молодежи, если научим их правильно распределяться средствами, мы сможем решить не только экономические, но и многие социальные проблемы.