O‘zLiDeP фракцияси «Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили»да амалга оширишга оид Давлат дастури ижросини таъминлашга қаратилган аниқ вазифаларни белгилаб олди
28.01.2019, 17:27
Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги O‘zLiDeP фракциясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда фракция аъзолари, O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси масъул ходимлари, халқ депутатлари маҳаллий кенгаш депутатлари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда фракция аъзолари томонидан 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини «Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили»да амалга оширишга оид Давлат дастурининг мазмун-моҳияти ҳамда O‘zLiDeP фракцияси олдида турган устувор вазифалар атрофлича муҳокама қилинди.
Давлат дастурининг лойиҳаси дастлаб жамоатчилик муҳокамасига қўйилиб, унда фуқаролар, тадбиркорлар, парламент аъзолари, маҳаллий депутатлар, ННТ ва илмий-тадқиқот марказлари вакиллари, хорижда истиқомат қилаётган ватандошларимиз, экспертлар фаол иштирок этишди ва улар томонидан 4100 дан зиёд таклиф ва изоҳлар билдирилди. Дастлабки лойиҳа 253 та бандни ўз ичига олган бўлса, Давлат дастури қабул қилингандан сўнг, унинг бандлари 274 га етди. Лойиҳанинг энг кўп муҳокама қилинган бандлари сифатида коррупцияга қарши курашиш, парламентнинг норма ижодкорлиги ва назорат функцияларини кучайтириш, ягона кадрлар сиёсатини шакллантириш, Вазирлар Маҳкамаси аъзоларини тасдиқлашнинг янги амалиётини жорий этиш ва бошқалар шулар жумласидандир.
Қайд этиш керакки, O‘zLiDeP фракцияси аъзолари томонидан ҳам Давлат дастури лойиҳасига юзга яқин изоҳлар қолдирилган ва улар ОАВда орқали кенг эълон қилиб борилди. Хусусан, депутатлар томонидан берилган таклифлар орасида республикада халқаро миқёсда тан олинган таниқли арбитраж ташкилотларининг филиалларини ташкил қилиш орқали уларнинг тажрибаларини мамлакатимизда кенг қўллаш, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларда узоқ муддат давомида бенуқсон фаолият кўрсатаётган ўрта ва ўрта махсус маълумотли ёки бошқа мутахассислик бўйича олий маълумотга эга ходимларни кейинчалик мазкур органда камида беш йил ишлаб бериш шарти билан имтиёзли равишда шартнома асосида сиртқи бўлимларда олий юридик таълим муассасаларига қабул қилиш ва мақсадли тайёрлаш тизимини жорий этиш масаласига алоҳида эътибор қаратилган.
Энергетика соҳасида давлат иштирокини камайтириб, босқичма-босқич хусусий секторга бериш тизимини жорий этиш ва бу орқали аҳоли талаби ва эҳтиёжига қараб энергия сифатини ошириб бориш тўғрисидаги таклиф эса, O‘zLiDeP Сайловолди платформасида назарда тутилган мамлакатимиз саноатининг барқарор, жадал ва мутаносиб ривожланишини таъминлаш, унинг асосий тармоқларида таркибий ўзгаришларни чуқурлаштириш, маҳсулот ишлаб чиқаришни диверсификациялаш, экспорт салоҳиятини ошириш, ишлаб чиқаришни модернизация қилиш, техник ва технологик янгилаш асосида корхоналар самарадорлиги ҳамда рақобатдошлигини янада оширишга хизмат қилади.
Мамлакатимиз иқтисодиёти рақобатдошлигини оширишнинг энг муҳим вазифаларидан бири бўлган энергетика, йўл-транспорт, коммуникация инфратузилмаларини жадал ривожлантириш ва бунинг натижасида саноатни ривожлантириш каби устувор вазифалар партиямиз дастурий мақсадларида назарда тутилган. Шу боис, фракция аъзолари Давлат дастури лойиҳасига «Ўзбекистон темир йўллари» АЖнинг экспорт учун мўлжалланган товарларни етказиб бериш бўйича тўлов тарифларини камайтириш ва мазкур жараённи соддалаштириш, шунингдек темир йўлларининг Европа Иттифоқи давлатларига кириш ва маҳсулотлар етказиб бериш имкониятини ошириш натижасида логистика тизимини яхшилаш бўйича ҳам ўз таклифларини киритишган.
Бу борада шубҳасиз янги энергетика қувватлари, электр энергияси ўтказувчи тармоқларни яратиш, мавжудларини реконструкция қилиш, мамлакатимизнинг барча минтақаларини ягона транспорт тизимига уланиши, ташқи транспорт йўналишларига қулай тарзда чиқишни таъминлайдиган автомобиль йўллари ва темир йўл тармоқларини қуриш, шунингдек уларни реконструкция қилиш бўйича тизимли ва комплекс ишлар давом эттирилади.
O‘zLiDeP фракцияси аъзолари ушбу дастурий ҳужжатни қўллаб-қувватлаган ҳолда, унинг ҳар бир банди ва йўналиши ижросини таъминлашда парламент ва сиёсий партиялар зиммасига катта масъулият юкланганлигини, ҳар ойда сайлов округларида ўтказиладиган учрашувларда Давлат дастурининг мазмун-моҳиятини аҳоли орасида тарғиб қилиш, унда белгиланган устувор вазифаларнинг жойларда самарали ижро этилиши устидан парламент ва жамоатчилик назоратини ўрнатиш зарурлигини таъкидладилар.
Йиғилиш якунида 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини «Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили»да амалга оширишга оид Давлат дастури ижросини таъминлашда партия фракцияси олдида турган аниқ позиция белгилаб олинди ва тегишли қарор қабул қилинди.

Фракция УзЛиДеП определила конкретные задачи, направленные на релизацию Государственной программы
Состоялось очередное заседание фракции УзЛиДеП в Закаонодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан. В нем приняли участие члены фракции, ответственные сотрудники Исполнительного комитета Политического Совета партии, депутаты партии в местных кенгашах народных депутатов, представители СМИ.
На заседании рассмотрены суть и значение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в “Год активных инвестиций и социального развития", а также приоритетные задачи фракции УзЛиДеП по ее реализации.
На мероприятии было отмечено, что проект Госпрограммы предварительно был вынесен на широкое обсуждение общественности, гражданами, предпринимателями, членами парламента, местными депутатами, представителями ННО и научно-исследовательских центров, нашими соотечественниками за рубежом, эксперты высказали свыше 4100  мнений и комментариев по его совершенствованию. В первоначальном виде проект документа охватывал 253 пункта, но в процессе доработки и принятия число пунктов увеличилось до 274. Самыми обсуждаемыми пунктами документа стали меры по борьбе с коррупцией, усиление законотворческой и контрольной деятельности парламента, формирование единой кадровой политики, внедрение новой практики утверждения членов Кабинета Министров Республики Узбекистан.
Члены фракции УзЛиДеП также приняли активное участие в доработке проекта документа, говорилось на заседании. Ими было озвучено около 100 комментариев к проекту, и они нашли отражение в публикациях СМИ. В числе предложений депутатов – открытие в нашей стране филиалов знаменитых и признанных на международном урвоне арбитражных организаций и тем самыми изучение и популяризация их опыта в Узбекистане, внедрение системы принятия на контрактной основе с условием отработки в течение пяти лет в заочные отделения высших юридических образовательных учреждений работников судов и провоохранительных органов, на протяжении многих лет ведущих образцовую деятельность, но имеющих только среднее или среднее специально образование, а также непрофильное высшее образование.
На мероприятии подчеркнуто, что депутатами высказаны предложения по уменьшению государственного участия в энергетической сфере и ее поэтапная передача частному сектору, что позволит решить накопившиеся проблемы отрасли, а также обеспечить удовлетворить потребность населения в качественной энергии. Данный вопрос также нашел отражение в Предвыборной платформе УзЛиДеП в качестве мер по обеспечению развития стабильного, ускоренного, соразмерного развития промышленности в нашей стране, углубление структурных изменений в ее основных отраслях, диверсификации производства продукции, повышения экспортного потенциала, модернизации производства, дальнейшее повышение эффективности и конкурентоспособности предприятий на основе технического и технологического обновления.
В числе программных целей партии в сфере повышения конкурентоспособности экономики нашей страны находятся вопросы ускоренного развития энергетической, дорожно-транспортной и коммуникационной инфраструктуры. В связи с этим члены фракции внесли свои предложения по уменьшению тарифных ставок АК “Узбекистон темир йуллари”  в части оплаты за доставку экспортируемых грузов и упрощение этой процедуры, а также улучшению логистической системы в результате расширения возможности поставки товаров железнодорожным путем в страны Евросоюза.
В этом плане будет продолжена работа по внедрению новых энергетических мощностей, созданию пропускающих электрическую энергию сетей, реконструкция действующих сетей, присоединение всех регионов нашей страны к единой транспортной системе, строительство автомобильных и железных дорог, обеспечивающих выход на внешние траспортные маршруты.
Члены фракции УзЛиДеП, всестронне поддерживая принятие Государственной программы, отметили, что парламент и политические партии несут большую ответственность за реализацию каждого пункта и направления документа, широкое разъяснение сути и значения Государственной программы в ходе проводимых в избирательных округах встреч, установление парламентского и общественного контроля над исполнением на местах этого документа.
По итогам заседания определена четкая позиция политической фракции в обеспечении исполнения Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в “Год активных инвестиций и социального развития" и принято соответствующее решение.