O’zLiDeP депутатининг Пастдарғом туман ҳокимлигига юборган сўрови эътиборсиз қолмади
Аввал хабар берганимиздек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, O’zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ходимларидан иборат ишчи гуруҳ аъзолари аҳоли муаммоларини ўрганиш ва уни бартараф этиш учун маҳаллама-маҳалла, уйма-уй юришни бошлади.
Бундан кўзланган асосий мақсад – фуқароларнинг долзарб муаммоларини ҳал этишда уларга ҳар томонлама кўмаклашиш, ҳудудларда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, уюшмаган ёшлар бандлигини таъминлаш, аҳолини ўйлантираётган тизимли муаммо ва масалаларга ечим топиш.
Ана шу мақсадда ишчи гуруҳ аъзолари Пастдарғом туманидаги “Зангибой” МФЙда бўлиб, аҳоли билан юзма-юз мулоқот қилди, ҳудудда коммунал хизмат, ички йўлларни таъмирлаш, электр ва газ таъминотига оид мурожаатларни ўрганди.
Мулоқотлар чоғида “Зангибой” МФЙда яшовчи Нурмамат Эшонқулов аввалги учрашувларда ҳудуддаги 10 минг кишига мўлжалланган қишлоқ врачлик пункти фаолияти тўхтатилгани ҳақида мурожаат қилганини айтиб, Т.Эшнаров ташаббуси билан мазкур муаммо ҳал бўлганини маълум қилди. Депутатга маҳалла аҳли номидан миннатдорчилик билдирди.
Н.Эшонқуловнинг таъкидлашича, ушбу учрашувда маҳалла аҳли ҳудудда болалар боғчаси йўқлигини айтиб, мактабгача таълим муассасаси қуриш учун ер майдони ажратишда кўмак сўрашган. Депутатнинг туман ҳокимлигига юборган сўровидан сўнг, тез фурсатда маҳаллада МТМ қуриш учун 50 сотих ер майдони ажратилган.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Адҳам Шодмоновнинг   Самарқанд шаҳри аҳолиси билан бўлиб ўтган учрашуви ҳам кўтаринки рухда ташкил этилди.
Унда Самарқанд шаҳри Зебинисо кўчаси 10-уйда яшовчи Татъяна Зиммер 2018 йил нафақага чиқганида 14 йиллик иш фаолияти ҳисобланиб, 1996 йилдан 2003 йилгача тадбиркорлик билан шуғилланган меҳнат стажи ҳисобга олинмаганини айтиб, шу масалада кўмак сўради.
Мазкур масала халқ вакили томонидан атрофлича ўрганилиб, ижроси назоратга олинди.
Спитамен шох кўчасидаги 39-уйда яшовчи  Малика Казимова эса Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 7 августдаги 632-сонли қарорига асосан меҳмон уйи ташкил этиш учун кредит олишда кўмак сўради. Унинг мурожаати жойида ҳал этилди ва фуқарога “Микрокредитбанк” Самарқанд филиали томонидан 66 млн. сўм миқдорида кредит ажратиладиган бўлди.
Ҳудуддаги “Истиқбол” маҳалласида яшовчи 86 ёшли Кенжа Раимова 35 ёшли ногирон қизи Орзигул Мейлиевани хориждаги реаблитация марказларидан бирида даволатишда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилди. Ушбу мурожаат юзасидан тегишли ташкилотларга депутатлик сўрови чиқаришга келишиб олинди.
Ишчи гуруҳнинг халқ билан юзма-юз мулоқотлари вилоятнинг барча туман, қишлоқ ва маҳаллаларида давом этмоқда.
Тошонов Яздон Каттақўрғон туман Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари аппарат раҳбари.2019-01-31 09:04:40
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, O’zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ходимларидан иборат ишчи гуруҳ аъзолари аҳоли муаммоларини ўрганиш ва уни бартараф этиш учун маҳаллама-маҳалла, уйма-уй юриши ўзининг самарасини бераяпти жуда кўп муаммолар жойида ечимини топиб ортиқча асаббузарликларга чек қўйилаяпди.Энг муҳими халқимизнинг кайфияти яхшиланиб Президентимиз олиб бораётган сиёсатга ишончи ортмоқда.

Запрос депутата УзЛиДеП в Пастдаргомский хокимият не остался без внимания
Как сообщалось ранее, рабочая группа в составе депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и работников Исполнительного комитета Политического Совета УзЛиДеП посещают махалли и дома жителей регионов.
Главная цель выездных встреч – оказание всесторонней помощи в решении проблем населения, развитие в регионах малого бизнеса и частного предпринимательства, обеспечение занятости молодежи, решение системных проблем и вопросов.
Именно в этих целях рабочая группа посетила МСГ “Зангибой” Пастдаргамского района Самаркандской области и изучила обращения, касающиеся коммунальной сферы, обеспечения электроэнергией и природным газом, ремонта внутренних дорог и других сфер.
В ходе встречи житель махалли Нурмамат Эшанкулов напомнил участникам меропрития о том, что на прошлой встрече жаловался на необоснованное прекращение деятельности сельского врачебного пункта, рассчитанного на обслуживание 10 тысяч жителей. Благодаря депутату Т.Эшназарову, данный вопрос был решен положительно – врачебный пункт снова заработал. От имени жителей он выразил благодарность членам рабочей группы за решение вопроса.
По словам Н.Эшанкулова, на встрече жители махалли обращались в просьбой выделения земли для строительства дошкольного образовательного учреждения. После депутатского запроса районный хокимият принял решение о выделении на территории махалли 50 соток земли для этой цели.
На высоком уровне прошел выездной прием граждан города Самарканда депутатом Законодательной палаты парламента Адхамом Шодмоновым.
Так, с просьбой оказания содействия в пересмотре трудового стажа обратилась Татьяна Зиммер, жительница улицы Зебинисо. В 2018 году она вышла на пенсию, ей засчитали только 14-летний трудовой стаж, тогда с 1996 по 2003 годы она занималась еще и предпринимательской деятельностью.
После изучения сиитуации, депутат взял под личный контроль данный вопрос.
Помощь в получении льготного кредита для организации гостевого дома в соответствии с постановлением Кабинета Министров №632 от 7 августа 2018 года обратилась Малика Казимова, проживающая на улице Спитамена. Ее обращение было решено на месте и ей выделен кредит в размере 66 млн сумов Самаркандским отделением “Микрокредитбанка”.
86-летняя Кенжа Раимова, проживающая в махалле “Истикбол”, обратилась с просьбой оказания финансовой помощи в лечении своей дочери – 36-летней Орзигул Мейлиевой в зарубежных реабилитационных центрах для инвалидов. Члены рабочей группы пообещали отправить депутатские запросы в соответствующие организации.