Фермерларнинг ҳавога учган пулини ким қайтаради?
Жойларда бўлгани каби Андижон вилоятида ҳам Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва O’zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси вакилларидан иборат ишчи гуруҳ ўз фаолиятини бошлади.
Партия фаолларининг дастлабки манзили Андижон вилояти, Избоскан тумани бўлди. Халқ билан мулоқотлар чоғида фуқаролардан турли масалаларга оид мурожаатлар қелиб тушди.
Масалан, избосканлик фермерлар “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида тижорат банклари билан келишган ҳолда аҳолига чорва молларини етказиб берган. Бироқ орадан етти ой ўтса-да чўнтакдан чиққан пул “жойига” қайтмаяпти.
–Тумандаги 54 та хонадонга қўй берганмиз, – дейди фермерлардан бири. – Катта маблағ эвазига сотилган қўйларимизнинг пулларини олиш шунча мушкул бўлиб кетиши очиғи, ҳаёлимизга ҳам келмаган эди. Мурожаат қилмаган идорамиз, ташкилотимиз қолмади, ҳисоб. Лекин натижа бўлмаяпти.
Фермернинг гапида жон бор. Нигоҳидаги ишончсизлик шу вақтгача бўлган оворагарчиликлар асорати. Гап шундаки, чорва моллари тадбиркор бўлиш истагидаги аҳолига имтиёзли кредит эвазига сотилган. Лекин кредитлар ўз вақтида қайтарилмагани учун “ҳомий” фермерларнинг “бергани эҳсонга айлана қолди”.
Мазкур мурожаат жойида мутасаддилар иштирокида чуқур ўрганилди. Барча ҳужжатлар кўриб чиқилди. Масала ҳал этилиши учун ишчи гуруҳ аъзолари дастлабки қадамни ташлади. “Жавобгар” банклар “Агробанк”, “Миллийбанк”, “Халқбанк” вакиллари билан гаплашилди. Масала ижобий ечимини топгач, фермерларда ишонч уйғонди.
Кичик Хонободнинг катта муаммолари
Хонобод шаҳри вилоятга бўйсунувчи шаҳар мақомига эга. Ҳудуднинг белгиланган солиқлар коэффиценти Андижон шаҳрининг солиқлар коэффиценти билан тенг. Аммо шаҳарнинг чегара ҳудуд эканлиги, аҳолининг озлиги ва иқтисодий имкониятларининг нисбатан пастлиги бу масалада ҳисобга олинмаган.
Айни муаммо ишчи гуруҳнинг Меҳмонобод маҳалласи, Янги ариқ кўчасидаги ўрганишлар давомида фуқаро Адҳамжон Эгамбердиев томонидан кўтарилди. Қизиқ, оддий фуқаро аҳамият берган масаланинг жиддийлиги наҳотки мутасаддиларни мулоҳазага чорламаса?
–Солиқ коэффиценти юқорилиги сабабли тадбиркорлар ўз фаолиятини яқин ҳудуд, яъни Қўрғонтепа туманига кўчириб ўтказмоқда, – дейди А.Эгамбердиев. – Чунки туман ва шаҳарнинг солиқ юки бир-биридан тубдан фарқ қилади. Туманники шаҳарникига нисбатан паст кўрсаткичда. Агар ушбу муаммо ҳал этилса, солиқ коэффиценти камайтирилса, ҳудуднинг мавжуд имкониятлари янада тўлиқ юзага чиқишига замин яратилади.
Мулоқотлар чоғида ҳудуддаги кўп қаватли 138-уйда яшовчи фуқаролардан ҳам мурожаатлар келиб тушди. Маълум бўлишича, мазкур уйнинг 4-қаватида истиқомат қилаётган аҳолига ичимлик суви етиб бормайди. Аҳоли вакиллари бу муаммони ҳал этиш учун турли идораларга кўп бора мурожаат қилган, лекин ҳеч қандай самара бўлмаган.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати томонидан “Сувоқова” Хонобод шаҳар бўлимига юборилган сўровдан сўнг, сув насоси ўрнатилди ва муаммо ҳал этилди.
Булоқбошиликлар кимлардан норози?
Буюк турон маҳалласи, Нақишбандий кўчаси 47-уйда яшовчи Одинахон Халилованинг яшаш жойидаги паспорт столига ҳужжат топширганига уч ойдан ошди. Лекин ҳозирга қадар фуқаролик паспортини ололмаяпти.
Мазкур масала юзасидан шу куннинг ўзида туман паспорт столига сўров чиқарилди ва ижроси назоратга олинди.
“Ифор” кўчаси 56-уйда яшовчи Наргиза Нуримованинг қарамоғида ногирон фарзанди бор. Топгани рўзғор камларидан ортмайди. Дилбандининг парвариши, дори-дармони учун моддий кўмак керак. Бироқ маҳалла фуқаролар йиғини ҳали у ҳужжат, ҳали бу ҳужжат керак, дея она шўрликни овора қилгани қилган. Сарсонгарчиликдан чарчаган фуқаро ишчи гуруҳдан кўмак сўради. Жойида “ишга” масъуллар билан суҳбатлашилиб, муаммо ҳал этилди.
–O’zLiDeP фаолларининг хизматидан миннатдорман, – дейди Н.Нуримова. – Мана, уларнинг кўмаги билан қонуний тарзда кейинги ойдан “ёрдам пули” оладиган бўлдим.

Кто вернет фермерам упущенную выгоду, или какие вопросы волнуют андижанцев?
В Андижанской области также начали работу члены рабочей группы, состоящей из членов фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса и Исполнительного комитета Политического Совета партии.
Первым местом их прибытия стал Избасканский район, где проведены выездные приемы граждан и изучены волнующие население вопросы.
Так, фермеры района в рамках программы “Каждая семья - предприниматель” в сотрудничестве с коммерческими банками поставили населению скот. Но вот уже прошло семь месяцев и никто не хочет оплатить стоимость скота.
– Мы давали овец 54 домохозяйствам района, - рассказывает один из фермеров. – Но никто из нас даже не думал, что будет так трудно получить за них наши кровные деньги. Не осталось инстанций, куда бы мы не обращались. Но все безрезультатно.
Фермер прав. Жертвой благих намерений – оказать помощь семьям, желающим заниматься животноводством, - стали именно они. Домохозйства получили скот под льготные кредиты в коммерческих банках, но вот платить вовремя кредиты не хотят. В результате банк не может выплатить фермерам их законные средства.
Данное обращение досконально изучено с участием ответственных лиц района. Просмотрены все документы и гарантии. Члены рабочей группы провели переговоры с представителями Агробанка, Национального банка и Народного банка. Фермеры получили первые выплаты и остались очень довольны. Ведь камень преткновения дрогнул – значит есть надежда на дальнейшее решение вопроса.
Большие проблемы маленького Ханабада
Ханабад является городом областного подчинения. Налоговые коэффициенты города одинаковые с Андижаном, что удивительно в условиях того, что Ханабад расположен в приграничном районе, имеет небольшое население и меньшие экономические возможности.
Именно эту проблему поднял житель улицы Янги арик махалли Мехмонобод Адхамжон Эгамбердиев, когда члены рабочей группы прибыли на эту территорию.
- Высокий налоговой коэффициент становится причиной “ухода” предпринимателей в Кургантепинский район, где коэффициент намного ниже, - сетует А.Эгамбердиев. - И это не может не отражаться на экономическом состоянии Ханабада. Если снизить коэффициент, наши предприниматели вернут свои предпрития на территорию города и повысится благосостояние жителей.
Что интересно, почему ответственные ведомства Андижанской области в упор не видят эту проблему, о которой осведомлены А.Эгамбердиев и многие другие?
Членам рабочей группы поступило также множество обращений из этого округа, в их числе – жалоба жильцов многоэтажного дома №138. Как оказалось, напор воды еле доходит до 3 этажа, а жители 4 этажа вынуждены мириться с этим. Их обращения в ответственные структуры не помогли.
После депутатского запроса в Ханабадский городской отдел “Сувокова” установлен новый водяной насос и проблема жителей решена.
Кем недовольны булакбашинцы?
Члены рабочей группы продолжили работу в Булакбашинском районе области.
Так, жительница махалли Буюк Турон Одинахон Халилова больше 3 месяцев назад подавала документы на получение нового биометрического паспорта, но так и не получила его.
В этот же день был отправлен запрос в районный паспортный стол и вопрос был взят на контроль.
56-летняя Наргиза Нуримова воспитывает сына с ограниченными возможностями. Денег на лекарства и ведение хозяйства не хватает. При обращении в махаллинский сход граждан потребовали целый пакет документов, которые Н.Нуримова предоставить не может. Уставшая от отговорок гражданка обратилась за помощью к членам рабочей группы.
После изучения вопроса ее вопрос решен положительно.
- Выражаю благодарность активистам УзЛиДеП. Со следующего месяца буду получать на законных основаниях социальную помощь, - говорит Н.Нуримова.