Чустдаги муаммолар қачон ечим топади?
Аввал хабар қилинганидек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ходимларидан иборат ишчи гуруҳнинг аҳоли билан мулоқотлари давом этмоқда.
Ана шундай учрашувларнинг навбатдагиси Наманган вилояти, Чуст тумани аҳолиси билан бўлиб ўтди.
Учрашув давомида ҳудудда ечимини кутаётган йўлларни таъмирлаш, тадбиркорликни ривожлантириш, янги иш ўринлари яратиш, аҳоли бандлигини таъминлаш каби долзарб вазифаларга алоҳида эътибор қаратилди.
Фуқаролардан келиб тушган мурожаатларнинг аксариятини меҳнат муносабатлари ва ишга жойлашиш, банк-молия, солиққа тортиш, табиий газ, электр энергияси, ичимлик суви таъминотидаги муаммолар, коммунал хўжалик, йўлларни таъмирлаш каби масалалар ташкил этди.
Яна бир гап. Ҳудудда ичимлик суви билан боғлиқ муаммолар ҳам кўп. Туман аҳолиси ичимлик сувини узоқ масофадан ташиб келтириши боис сув нархи ёз кунларида кескин ошиб кетмоқда. Бу эса аҳолининг ҳақли эътирозларига сабаб бўлмоқда.
“Кўп йиллардан буён тоза ичимлик суви муаммосидан қийналамиз. Ташиб келаётган сувимиз ҳам истеъмолга яроқсиз, шўр. Қолаверса, маҳалламизда транспорт таъминоти ҳам яхши эмас, туман  марказига бориб келишга қийналамиз”, – дейди “Шербилак” МФЙда яшовчи Орзигул Ирисқулова.
Тоймасобот МФЙда яшовчи Иброхим Миралиев тадбиркорлик фаолиятини кенгайтириш учун 20 сотих ер сўраб туман ҳокимлигига мурожаат қилган. Бироқ орадан шунча вақт ўтсада фуқаронинг мурожаати қаноатлантирилмаган.
Ишчи гуруҳ ташрифидан сўнг, тадбиркорнинг муаммоси ҳал этиладиган бўлди. Партия фаоллари муаммони жойида ўрганишди ва ижросини назоратга олишди.
Шу ҳудудда яшовчи Наргиза Ашурматова миллий ҳунармандчилик хусусий корхонагасига қарашли фойдаланилмай ётган ер майдонида иссиқхона барпо этиб, 2 нафар фуқарони иш билан таъминлаш ниятида. Лекин ер ажратилишида муаммолар бўлаётгани сабабли унинг орзуси амалга ошмаяпти.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Раҳимжон Хакимов мазкур мурожаатни ҳал этишни тегишли мутасадди ташкилотлар зиммасига юклаб, ижросини назоратга олди.

Кто решит проблемы населения в Чусте?
В Чустском районе Наманганской области состоялся выездной прием граждан членами рабочей группы, состоящей из депутатов нижней палаты парламента и работников Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП.
В ходе встречи особое внимание уделено вопросам ремонта дорог, развития предпринимательства, создания новых рабочих мест, обеспечения занятости населения и другим.
Основную часть обращений населения составили вопросы и жалобы в сфере трудовых отношений и занятости, банковско-финансовой, налогообложения, обеспечения природным газом, электроэнергией и питьевой водой, коммунального хозяйства, дорожного строительства.
Немало проблем в районе, связанных с отсутствием питьевой воды. Жители вынуждены в знойные дни привозить воду из отдаленных территорий, что становится причиной резкого повышения цен на воду. Это вызывает недовольство населения.
«Уже много лет мы испытываем проблемы с чистой питьевой водой. Вода, которую привозим, тоже сильно засолена. Ощущается также проблема с транспортом, очень трудно добираться до районного центра», - говорит житель МСГ «Шербилак» Орзигул Ирискулова.
Проживающий в МСГ «Тоймасобот» Иброхим Миралиев обращался в районный хокимият с просьбой выделить 20 соток земли для расширения своего дела. Однако его обращение не было удовлетворено. После того, как он обратился к рабочей группе, проблема нашла решение.
Жительница этой же махалли Наргиза Ашурматова хочет сделать теплицу на неиспользуемой земле своего частного предприятия. Но из-за проблем с выделением земли, она не может осуществить свою мечту.
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Рихимжон Хакимов взял под личный контроль решение этого вопроса.