Чустдаги муаммолар қачон ечим топади?
Аввал хабар қилинганидек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ходимларидан иборат ишчи гуруҳнинг аҳоли билан мулоқотлари давом этмоқда.
Ана шундай учрашувларнинг навбатдагиси Наманган вилояти, Чуст тумани аҳолиси билан бўлиб ўтди.
Учрашув давомида ҳудудда ечимини кутаётган йўлларни таъмирлаш, тадбиркорликни ривожлантириш, янги иш ўринлари яратиш, аҳоли бандлигини таъминлаш каби долзарб вазифаларга алоҳида эътибор қаратилди.
Фуқаролардан келиб тушган мурожаатларнинг аксариятини меҳнат муносабатлари ва ишга жойлашиш, банк-молия, солиққа тортиш, табиий газ, электр энергияси, ичимлик суви таъминотидаги муаммолар, коммунал хўжалик, йўлларни таъмирлаш каби масалалар ташкил этди.
Яна бир гап. Ҳудудда ичимлик суви билан боғлиқ муаммолар ҳам кўп. Туман аҳолиси ичимлик сувини узоқ масофадан ташиб келтириши боис сув нархи ёз кунларида кескин ошиб кетмоқда. Бу эса аҳолининг ҳақли эътирозларига сабаб бўлмоқда.
“Кўп йиллардан буён тоза ичимлик суви муаммосидан қийналамиз. Ташиб келаётган сувимиз ҳам истеъмолга яроқсиз, шўр. Қолаверса, маҳалламизда транспорт таъминоти ҳам яхши эмас, туман  марказига бориб келишга қийналамиз”, – дейди “Шербилак” МФЙда яшовчи Орзигул Ирисқулова.
Тоймасобот МФЙда яшовчи Иброхим Миралиев тадбиркорлик фаолиятини кенгайтириш учун 20 сотих ер сўраб туман ҳокимлигига мурожаат қилган. Бироқ орадан шунча вақт ўтсада фуқаронинг мурожаати қаноатлантирилмаган.
Ишчи гуруҳ ташрифидан сўнг, тадбиркорнинг муаммоси ҳал этиладиган бўлди. Партия фаоллари муаммони жойида ўрганишди ва ижросини назоратга олишди.
Шу ҳудудда яшовчи Наргиза Ашурматова миллий ҳунармандчилик хусусий корхонагасига қарашли фойдаланилмай ётган ер майдонида иссиқхона барпо этиб, 2 нафар фуқарони иш билан таъминлаш ниятида. Лекин ер ажратилишида муаммолар бўлаётгани сабабли унинг орзуси амалга ошмаяпти.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Раҳимжон Хакимов мазкур мурожаатни ҳал этишни тегишли мутасадди ташкилотлар зиммасига юклаб, ижросини назоратга олди.

Who will solve problems of Chust’s population?
Chust district of Namangan region hosted an on-site reception of citizens by members of a working group consisting of deputies of the lower chamber of parliament and UzLiDeP Political Council Executive Committee’s employees.
At the meeting, special attention was paid to issues of repairing roads, development of entrepreneurship, creation of new jobs, ensuring employment and others.
The main part of the population’s appeals became questions and complaints in the sphere of labor relations and employment, banking and finance, taxation, provision of natural gas, electricity and drinking water, public utilities, road construction.
There are many problems in the district associated with the lack of drinking water. On hot days, residents have to bring water from remote areas, which causes a sharp rise in water prices. This causes public discontent.
“For many years we have been experiencing problems with clean drinking water. The water that we bring is also highly saline. There is also a problem with the transport, it is very difficult to get to the district center”, said a resident of Sherbilak MCG Orzigul Iriskulova.
Ibrokhim Miraliyev, who lives in Toymasobot MCG, appealed to the district khokimiyat with a request to allocate 20 acres of land for expanding his business. However, his appeal was not satisfied. After he turned to the working group, the problem found a solution.
A resident of the same makhalla Nargiza Ashurmatova wants to create a greenhouse on unused land of her private enterprise. But due to land allocation problems, she cannot fulfill her dream.
Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Rikhimjon Khakimov took the issue under his personal control.