Ўтган йилда O’zLiDeP “Аёллар қаноти” ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда қашқадарёлик 4341 оилани яраштирди
04.02.2019, 21:39
Ўтган йилда O’zLiDeP “Аёллар қаноти”  ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда қашқадарёлик 4341 оилани яраштирди
Бу ҳақда O’zLiDeP Қашқадарё вилоят Кенгаши аёллар билан ишлаш бўлими томонидан “Фаровон оила” лойиҳаси доирасида “Ажримлар профилактикаси ва салбий ҳолатларга мойиллик-муаммо, вазифа ҳамда уни ечиш йўллари” мавзуида ташкил этилган семинарда маълум қилинди.
Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгаш депутатлари, вилоят хотин-қизлар қўмитаси, “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази, хотин-қизлар ҳамда ОАВ вакиллари  иштирок этди.
Семинарда вилоятда оилаларда маънавий-аҳлоқий муҳитни мустаҳкамлаш, хотин-қизлар ўртасида содир этилаётган ҳуқуқбузарликлар, салбий ижтимоий ҳаракатлар, айниқса, ўз жонига қасд қилишнинг олдини олиш, оиладаги зиддиятларга барҳам бериш борасида тизимли ишлар амалга оширилгани  таъкидланди.
“Аёл бахтли бўлса, оила мустаҳкам ва фаровондир. Вилоятимизда 533 нотинч оилалар бўлиб, 98 моддий етишмовчилик, 66 спиртли ичимликка рўжў қўйган, 142 тасида мунтазам оилавий жанжаллар бўлиб туради. Яна 38 оила муқим яшаш жойига эга эмас. Шу боис, хотин-қизлар қўмитаси ва “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази билан ҳамкорликда оилалар мустаҳкамлигини таъминлаш, уларда маънавий муҳитни яхшилашга қаратилган турли учрашувлар, ўқув-семинарлари ўтказдик. Ушбу саъй-ҳаракатларимиз натижасида 2018 йилда 4341 оила яраштирилиб, 6756 нафар болаларнинг ярим етим бўлиб қолишларининг олди олинди”, – дейди O’zLiDeP Қашқадарё вилоят Кенгаши бўлим мудири Гулбаҳорхон Тўраева.
Тадбир сўнгида ёшларни оилавий ҳаётга тайёрлаш, оиладаги низоли ҳолатларни ҳал қилишнинг ҳуқуқий ва психологик асосларини ўргатиш, ажралишларнинг олдини олиш ва оилавий қадриятларни асраш борасида фикр-мулоҳазалар билдирилиб, амалий таклифлар ишлаб чиқилди.
1380
Умидахон Исаева. Андижон вилоят кенгаши Аёллар қаноти бўлим мудири2019-02-05 09:28:55
“Фаровон оила” лойиҳаси доирасида “Ажримлар профилактикаси ва салбий ҳолатларга мойиллик-муаммо, вазифа ҳамда уни ечиш йўллари” мавзуида Олтинкўл туманида 5 нафар оила яраштирилди. Оиладаги зиддиятларга барҳам бериш борасидаги тизимли ишлар амалга оширилиши давомли бўлсин.

«Женское крыло» УзЛиДеП совместно с партнерами способствовало примирению 4341 кашкадарьинских семей
Об этом заявлено на семинаре, посвященном профилактике распада браков и решению вопросов, отрицательно влияющих на укрепление семьи. Мероприятие проведено отделом по работе с женщинами Кашкадарьинского областного Кенгаша УзЛиДеП в рамках проекта «Благополучная семья».
На семинаре особо отмечено, что осуществляются системы меры по укреплению культурно-нравственной среды, предотвращению правонарушений, отрицательных действий, в том числе самоубийств, среди женщин, выявлению и нейтрализации факторов, влияющих на распады семей.
«Счастье женщины способствует благополучию семьи. В нашем регионе 533 семьи считаются неблагополучными, 98 испытывают материальный недостаток, в 66 злоупотребляют спиртными напитками, в 142 постоянно происходят семейные ссоры. Еще 38 семей не имеют постоянного места жительства. В связи с этим комитетом женщин совместно с научно-практическим исследовательским центром «Оила» проводятся необходимые мероприятия по укреплению семей и улучшению духовной среды. Благодаря этому в 2018 году удалось примирить 4341 семей и тем самым создать условия для того, чтобы 6756 детей росли в полноценных семьях», - рассказала начальник отдела Кашкадарьинского областного Кенгаша УзЛиДеП Гулбахорхон Тураева.
По итогам мероприятия высказаны мнения и предложения по подготовке молодежи к вступлению в брак, обучению их психологическим и юридическим аспектам решения возникающих проблем, предотвращению распада семей. Выработан план практических мероприятий.