Ўтган йили Наманганда 59 нафар оғир турмуш шароитида яшаётган хотин-қиз уй-жой билан таъминланди
O’zLiDeP Наманган шаҳар Кенгаши “Аёллар қаноти” “Оилавий ажримларнинг олдини олиш – жамият тинчлиги ва фаровонлиги асоси” мавзуида амалий мулоқот ташкил этди.
Унда халқ депутатлари шаҳар Кенгашидаги O’zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзолари, партия фаоллари, хотин-қизлар қўмитаси вакиллари ва хотин-қизлар қатнашди.
Тадбирда аёлларни ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, уларнинг мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги роли ва фаоллигини ошириш, хотин-қизларнинг муаммоларини ўз вақтида аниқлаш, ёрдамга муҳтож, оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолган опа-сингилларимизга ижтимоий-ҳуқуқий, моддий ёрдам кўрсатиш лозимлиги таъкидланди.
“2018 йилда 300 нафарга яқин оғир турмуш шароитида яшаётган хотин-қизлар борлиги аниқланди. Улардан 59 уй-жой, 212 нафар ногиронлиги бўлган аёллар  ногиронлик аравачаси билан таъминланди. Қолаверса, 24 аёлларга тиббий ёрдам кўрсатилди, 5 нафари сихатгоҳларга саломатлигини тиклаш учун юборилди. Асосийси, 24 нафар ногиронлиги бўлган аёллар касаначилик асосида иш билан таъминланди”, – дейди Наманган шаҳар ҳокимининг ўринбосари, хотин-қизлар қўмитаси раиси Нигора Абдуллаева.
Тадбирда мамлакатимизда оилаларни мустаҳкамлаш, ажралишларнинг олдини олиш борасида амалга оширилаётган ишлар, никоҳ, оила, фарзанд тарбиясига дахлдор муаммо ва масалалар ҳал қилиниши ҳақида маърузалар тингланди.
1201
Умидахон Исаева. Андижон вилоят кенгаши Аёллар қаноти бўлим мудири2019-02-05 09:22:34
Аёллар қанотининг Фаровон оила лойихаси доирасида ўтказилаётган тадбирлар натижали бўлаётганлиги яхши. Чекка худудларгача етиб борган лойихадир. Хар бир аёлга ёрдами бўлган бўлса бу бизни мақсадимиз.

В 2018 году 59 женщин из Намангана, проживающих в тяжелых условиях, обеспечены жильем
«Женское крыло» Наманганского областного Кенгаша УзЛиДеП провело диалог, посвященный вопросам предотвращения распада семьи.
В нем приняли участие члены депутатской группы в городском Кенгаше народных депутатов, активисты партии, представители комитета женщин, женская часть населения.
В ходе мероприятия обсуждались вопросы защиты прав и законных интересов женщин, повышения их социально-политической активности, своевременного выявления их проблем, оказание социально-правовой и материальной помощи женщинам, оказавшимся в тяжелых социальных условиях.
«В 2018 году были выявлены около 300 женщин, проживающих в тяжелых социальных условиях. Из них 59 были обеспечены новыми домами, 212 получили новые инвалидные коляски. При этом 24 женщинам оказана своевременная медицинская помощь, 5 направлены в санатории для оздоровления. Самое главное, 24 женщин с инвалидностью трудоустроены на основе надомного труда», - рассказала заместитель хокима города Намангана, председатель городского комитета женщин Нигора Абдуллаева.
На мероприятии заслушаны доклады, посвященные осуществляемой работе по укреплению семей, предотвращению распада браков, решению вопросов, касающихся брака, воспитанию детей.