Ўтган йили Наманганда 59 нафар оғир турмуш шароитида яшаётган хотин-қиз уй-жой билан таъминланди
O’zLiDeP Наманган шаҳар Кенгаши “Аёллар қаноти” “Оилавий ажримларнинг олдини олиш – жамият тинчлиги ва фаровонлиги асоси” мавзуида амалий мулоқот ташкил этди.
Унда халқ депутатлари шаҳар Кенгашидаги O’zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзолари, партия фаоллари, хотин-қизлар қўмитаси вакиллари ва хотин-қизлар қатнашди.
Тадбирда аёлларни ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, уларнинг мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги роли ва фаоллигини ошириш, хотин-қизларнинг муаммоларини ўз вақтида аниқлаш, ёрдамга муҳтож, оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолган опа-сингилларимизга ижтимоий-ҳуқуқий, моддий ёрдам кўрсатиш лозимлиги таъкидланди.
“2018 йилда 300 нафарга яқин оғир турмуш шароитида яшаётган хотин-қизлар борлиги аниқланди. Улардан 59 уй-жой, 212 нафар ногиронлиги бўлган аёллар  ногиронлик аравачаси билан таъминланди. Қолаверса, 24 аёлларга тиббий ёрдам кўрсатилди, 5 нафари сихатгоҳларга саломатлигини тиклаш учун юборилди. Асосийси, 24 нафар ногиронлиги бўлган аёллар касаначилик асосида иш билан таъминланди”, – дейди Наманган шаҳар ҳокимининг ўринбосари, хотин-қизлар қўмитаси раиси Нигора Абдуллаева.
Тадбирда мамлакатимизда оилаларни мустаҳкамлаш, ажралишларнинг олдини олиш борасида амалга оширилаётган ишлар, никоҳ, оила, фарзанд тарбиясига дахлдор муаммо ва масалалар ҳал қилиниши ҳақида маърузалар тингланди.
1201
Умидахон Исаева. Андижон вилоят кенгаши Аёллар қаноти бўлим мудири2019-02-05 09:22:34
Аёллар қанотининг Фаровон оила лойихаси доирасида ўтказилаётган тадбирлар натижали бўлаётганлиги яхши. Чекка худудларгача етиб борган лойихадир. Хар бир аёлга ёрдами бўлган бўлса бу бизни мақсадимиз.

59 women from Namangan, living in difficult conditions were provided with housing in 2018
The Women’s Wing of UzLiDeP Namangan Regional Council conducted a dialogue on the issues of preventing family breakdown.
It was attended by members of the deputy group in the city Kengash of people’s deputies, party activists, representatives of the Women’s Committee, the female part of the population.
At the event, issues of protecting the rights and legitimate interests of women, increasing their socio-political activity, timely revealing their problems, providing socio-legal and material assistance to women in difficult social conditions were discussed.
“In 2018, about 300 women living in difficult social conditions were identified. 59 of them were provided with new homes, 212 received new wheelchairs. At the same time 24 women received timely medical assistance, 5 were sent to a sanatorium for rehabilitation. Most importantly, 24 women with disabilities are employed on the basis of home-based work”, – said deputy khokim of Namangan city, Chairman of the city women’s committee Nigora Abdullayeva.
At the event, reports were heard on ongoing activities for strengthening families, preventing the breakup of marriages, addressing issues related to marriage, taking care of children.