Депутат тадбиркорларнинг “Мармар” бозори маъмуриятига эътирози ўринсиз эканлигини тушунтирди
Самарқанд шаҳридаги “Мармар” деҳқон бозорида фаолият юритаётган Дониёр Раҳмонов бошчилигидаги бир гуруҳ тадбиркорлар 2018 йилнинг август ойида бозор маъмуриятининг қўшимча йиғимларидан норози бўлиб O‘zLiDeP вилоят Кенгаши раисига мурожаат қилган эди.
Маълум бўлишича, бозор маъмурияти тадбиркорлардан (мол-мулк, электр-энергия, газ, сув, канализация, ахлат чиқариш, қоровул хизмати ва бошқа тўловларни ичига оладиган) бозор инфратузулмасидан фойдаланиш бўйича савдо майдони ижара шартномасини тузишни талаб қилган.
Мазкур мурожаат юзасидан 2018 йилнинг 29 август куни экспертлар ва O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзолари, солиқ ва молия идоралари ходимлари иштирокида муҳокама қилиниб, ижроси бўйича тегишли ташкилотларга депутатлик сўрови чиқарилган эди.
2019 йилнинг январь ойи охирида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг Самарқанддаги сайловчилари билан учрашувида ушбу муаммо яна бир бор ўртага ташланди. Тадбиркор Башорат Раҳматова халқ вакили, O’zLiDeP фракцияси раҳбари вазифасини бажарувчи Адҳам Шодмоновга юқоридаги масалага ойдинлик киритишда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилди.
Унинг мурожаати халқ ноиби томонидан ўрганилиб, тадбиркорларнинг бозор маъмуриятига эътирози ўринсиз деб топилди.
“Тўғри, биз тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаймиз. Аммо қонун олдида барча тенг ҳуқуқлидир. Илгари ҳудуддаги тадбиркорлар фақат ягона солиқ тўлаш билан кифояланган. Сир эмас, баъзи ҳолларда тўланган солиқлар давлат ғазнасига эмас, аксинча кимнингдир чўнтагига бориб тушган. Бугунги кунда барча соҳаларда бўлгани каби солиқ тизимида ҳам кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Самарқанд шаҳридаги “Мармар” бозор маъмурияти ўз-ўзидан эмас, балки вилоят ҳокимининг 2018 йил 17 февралдаги 100-сонли қарорига мувофиқ йиғимларни талаб қилган” – дейди халқ вакили А.Шодмонов.
Шу ўринда айтиш жоиз, мазкур қарор Солиқ кодексининг 385, 386-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2010 йил 26 апрелдаги ПҚ-1326-сонли қарори ҳамда “Маҳаллий давлат ҳокимияти тўғрисида”ги Қонунинг 6,25- моддаларига асосан қабул қилинган.
Мурожаатни жойида ўрганган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, вилоят Солиқ ва Молия бошқармаси раҳбарлари билан биргаликда мулк ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлган тадбиркорлар ҳамда ижара шартномаси асосида фаолият юритаётган тадбиркорлардан алоҳида солиқлар ундирилишини тушунтириб ўтишди.

Депутат разъяснил предпринимателям неуместность из претензий к администрации рынка «Мармар»
Еще в августе 2018 года группа предпринимателей, осуществляющих деятельность на дехканском рынке «Мармар», во главе с Дониёром Рахмановым обращались к председателю Самаркандского областного Кенгаша УзЛиДеП во вопросу повышения сборов со стороны администрации рынка.
Изучение ситуации показало, что администрация рынка потребовала у них заключения договора аренды торговой площади по эксплуатации инфраструктуры рынка (имущества, электроэнергии, газо- и водоснабжения, канализации, вывоз мусора, услуги сторожа).
29 августа 2018 года члены депутатской группы УзЛиДеП совместно с экспертами, представителями налоговых и финансовых структур провели обсуждение данной ситуации и направили соответствующие запросы ответственным организациям.
В ходе выездного приема граждан депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса, проходившем в Самаркандской области в конце января, предприниматель Башорат Рахматова снова обратилась с данным вопросом к и.о. руководителя фракции УзЛиДеП в нижней палате парламента Адхаму Шадманову.
Всесторонне изучение ситуации показало, что претензии предпринимателей неуместны.
- Мы защищаем интересы предпринимателей и стремимся к решению всех волнующих их вопросов. Но перед законом все равны. Раньше предприниматели, осуществляющие деятельность на этом рынке, ограничивались уплатой единого налога. Не секрет, что в ряде случаев налоговые сборы поступали не в государственную казну, а в карманы тех или иных лиц. Но налоговое законодательство не стоит на месте и постоянно совершенствуется. Администрация рынка потребовала сборы в целях исполнения решения №100 хокима области от 17 февраля 2018 года, - пояснил А.Шадманов.
Необходимо пояснить, что данное решение принято на основе статей 385, 386 Налогового кодекса, постановления главы государства №1326 от 26 апреля 2010 года и статей 6, 25 Закона «О государственной власти на местах».
Депутат Законодательной палаты и представители соответствующих органов пояснили, что для предпринимателей, имеющих на руках документы на право владения имуществом и осуществляющих деятельность на основе договора аренды, действует отдельный порядок оплаты налогов.