Депутат тадбиркорларнинг “Мармар” бозори маъмуриятига эътирози ўринсиз эканлигини тушунтирди
Самарқанд шаҳридаги “Мармар” деҳқон бозорида фаолият юритаётган Дониёр Раҳмонов бошчилигидаги бир гуруҳ тадбиркорлар 2018 йилнинг август ойида бозор маъмуриятининг қўшимча йиғимларидан норози бўлиб O‘zLiDeP вилоят Кенгаши раисига мурожаат қилган эди.
Маълум бўлишича, бозор маъмурияти тадбиркорлардан (мол-мулк, электр-энергия, газ, сув, канализация, ахлат чиқариш, қоровул хизмати ва бошқа тўловларни ичига оладиган) бозор инфратузулмасидан фойдаланиш бўйича савдо майдони ижара шартномасини тузишни талаб қилган.
Мазкур мурожаат юзасидан 2018 йилнинг 29 август куни экспертлар ва O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзолари, солиқ ва молия идоралари ходимлари иштирокида муҳокама қилиниб, ижроси бўйича тегишли ташкилотларга депутатлик сўрови чиқарилган эди.
2019 йилнинг январь ойи охирида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг Самарқанддаги сайловчилари билан учрашувида ушбу муаммо яна бир бор ўртага ташланди. Тадбиркор Башорат Раҳматова халқ вакили, O’zLiDeP фракцияси раҳбари вазифасини бажарувчи Адҳам Шодмоновга юқоридаги масалага ойдинлик киритишда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилди.
Унинг мурожаати халқ ноиби томонидан ўрганилиб, тадбиркорларнинг бозор маъмуриятига эътирози ўринсиз деб топилди.
“Тўғри, биз тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаймиз. Аммо қонун олдида барча тенг ҳуқуқлидир. Илгари ҳудуддаги тадбиркорлар фақат ягона солиқ тўлаш билан кифояланган. Сир эмас, баъзи ҳолларда тўланган солиқлар давлат ғазнасига эмас, аксинча кимнингдир чўнтагига бориб тушган. Бугунги кунда барча соҳаларда бўлгани каби солиқ тизимида ҳам кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Самарқанд шаҳридаги “Мармар” бозор маъмурияти ўз-ўзидан эмас, балки вилоят ҳокимининг 2018 йил 17 февралдаги 100-сонли қарорига мувофиқ йиғимларни талаб қилган” – дейди халқ вакили А.Шодмонов.
Шу ўринда айтиш жоиз, мазкур қарор Солиқ кодексининг 385, 386-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2010 йил 26 апрелдаги ПҚ-1326-сонли қарори ҳамда “Маҳаллий давлат ҳокимияти тўғрисида”ги Қонунинг 6,25- моддаларига асосан қабул қилинган.
Мурожаатни жойида ўрганган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, вилоят Солиқ ва Молия бошқармаси раҳбарлари билан биргаликда мулк ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлган тадбиркорлар ҳамда ижара шартномаси асосида фаолият юритаётган тадбиркорлардан алоҳида солиқлар ундирилишини тушунтириб ўтишди.

Deputy explained to entrepreneurs the irrelevance of claims to the administration of Marmar market
Back in August 2018, a group of entrepreneurs operating in Marmar market, headed by Doniyor Rakhmanov, addressed the chairman of Samarkand Regional Council of UzLiDeP regarding the issue of increasing fees from the market administration.
The study of the situation showed that the market administration demanded to conclude an agreement on the lease of commercial area for the operation of the market infrastructure (property, electricity, gas and water supply, sewage, garbage collection, caretaker services).
On August 29, 2018, members of UzLiDeP deputy group, together with experts, representatives of tax and financial structures, conducted a discussion of this situation and sent relevant inquiries to responsible organizations.
During the on-site reception of citizens by deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, which was held in Samarkand region at the end of January, entrepreneur Basharat Rakhmatova again addressed with this issue to the Acting Head of UzLiDeP faction in the lower house of parliament Adkham Shadmanov.
A comprehensive study of the situation showed that claims of entrepreneurs are inappropriate.
– We protect the interests of entrepreneurs and strive to resolve all issues concerning them. But everyone is equal before the law. Previously, entrepreneurs operating in this market were limited to paying a flat tax. It is no secret that in some cases tax collections were not received in the state treasury, but went to the pockets of certain persons. But tax legislation does not stand still and is constantly being improved. The market administration demanded fees in order to execute the decision of the regional khokim No.100 of February 17, 2018, – explained A.Shadmanov.
It is necessary to clarify that this decision was made on the basis of articles 385, 386 of the Tax Code, resolution of the President No.1326 of April 26, 2010 and articles 6, 25 of the Law “On local government”.
Deputy of the Legislative Chamber and representatives of relevant authorities explained that there are separate tax payment procedures for entrepreneurs who hold documents to own property and operate on the basis of a lease agreement.