O‘zLiDeP фаоллари ташрифидан сўнг Фарғонадаги муаммолар ҳал бўлди
Халқ билан доимий мулоқот қилиш, уларни қийнаётган муаммоларни ҳал этишнинг янги механизм ва самарали усулларини жорий этиш O‘zLiDeP ҳудуддий ташкилотларининг бирламчи вазифасига айланган. Шу боис, партия вакиллари ҳудудларда бўлиб, жойлардаги мавжуд муаммо ва камчиликларни ўрганяпти, уларни ҳал этяпти.
Партия Фарғона вилоят Кенгаши ва O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоларидан иборат ишчи гуруҳнинг бу галги манзили Фарғона тумани бўлди. Айтиш жоиз, ўрганишлар давомида партия вакиллари тумандаги 370 та хонадонда бўлиб, одамларнинг дардини эшитди, оғирини енгил, мушкулини осон қилди.
“Гулпион” МФЙда жойлашган қабристоннинг ён атрофидаги деворлари нураб кетган. Бу ерга инсон қўли тегмаганига анча бўлгани шундоқ кўриниб турибди. Шу маҳаллада яшовчи Акрамжон Рахмоновнинг айтишича, қишлоқ аҳли бир неча маротаба ҳашар йўли билан деворларни таъмирлашган, лекин орадан вақт ўтиб, деворлар яна нураб кетган.
Ишчи гуруҳ ташрифидан сўнг муаммо шу ернинг ўзида ҳал бўлди. Халқ вакили, O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Муроджон Йўлдашев ўз маблағи эвазига қабристонга беш минг дона ғишт келтириб, нураган ва қулаган деворларни янгилашга ваъда берди.
Тумандаги Миндонобод қишлоғида яшовчи Муаттар Олимова нафақада, ҳеч қаерда ишламайди. Яшаётган иморати эса яроқсиз ҳолга келиб қолган, уйнинг том қисмидан чакка ўтади.
Унинг таъкидлашича, бундан бир йил аввал ҳам туман мутасаддилари, маҳалла фаоллари келиб муаммони ўрганиб кетишган. Аммо ҳеч қандай ёрдам беришмаган.
“Тўғриси, муаммойимиз бу қадар тез бўлади деб, ўйламаган эдим.Лекин янглишган эканман. Партия фаоллари ва меҳрибон депутатимиз барака топишсин! Анчадан буён бизни қийнаб келаётган муаммони жойида ҳал этиб беришди. Ҳозирда уйимизнинг том қисмида таъмирлаш ишлари олиб бориляпти”, – дейди  М.Олимова.
Лоғон қишлоғида яшовчи Фахриддин Хайдаровнинг ўғли Ғ.Хайдаров ўткан йили Фарғона давлат университетига ўқишга ҳужжат топширган. Лекин бали озгина етмай қолгани сабабли талаба бўлолмаган. Фахриддин ака эса боласини тезроқ ўқишини, юртга фойдаси тегишини хоҳлаяпти. Бунинг учун бошланғич бир марталик контракт тўловини тўлаш керак.
Халқ ноиби, O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси М.Йўлдашев аралашувидан сўнг муаммо ҳал бўлди. Депутат ўз маблағи ҳисобидан Ғиёсиддинга 120 млн. сўмлик маблағни пул ўтказиш йўли орқали тўлаб берди. Ҳозирда у талабалар сафидан жой олиб, таҳсил олмоқда.
Шунингдек, ишчи гуруҳ кўмаги билан ҳудуддаги ички йўллар таъмирланди, 1 километр йўл асфальтланди. Эски электр симёғочлар бетонли устунларга алмаштирилди, электр симлари ва таъмирталаб сув қувурлари янгиланди.
“Шу кунга қадар маҳалламиздаги 49-мактабга ичимлик сувини олиб кириш муаммо эди. Бу масалада тегишли идораларга кўп маротаба мурожаат қилганмиз. Аммо натижа бўлмаган. Партия фаоллари эса муаммони атрофлича ўрганди ва ҳал этиш чораларини кўрди. Ҳайрият ҳаракатлари зое кетмади, ҳудудга сув келадиган бўлди”, – дейди Лоғон МФЙда яшовчи С.Ниязова.
Таъкидлаш керак, ўрганишлар давомида ишчи гуруҳ аъзолари ижтимоий соҳа объектлари – мактабгача таълим муассасалари, умумтаълим мактаблари, шифохоналар фаолиятини янада яхшилаш юзасидан ҳам зарур амалий ёрдамлар кўрсатди.

После визита активистов УзЛиДеП решены проблемы населения в Фергане
Приоритетными задачами региональных подразделений УзЛиДеП являются диалог с народом, внедрение новых механизмов и эффективных методов решения волнующих население вопросов. В этих целях активисты партии изучают на местах имеющиеся недостатки и проблемы, находят их положительное решение.
Рабочая группа в составе работников Ферганского областного Кенгаша УзЛиДеП и членов депутатской группы партии побывала в Ферганском районе. К слову, группа посетила в общей сложности 370 домохозяйств, выслушала волнующие проблемы населения, дала положительный ход многим вопросам.
В махалле Гулпион имеется кладбище, стены которого до того устарели, что могут обрушиться. Невооруженным глазом видно, что рука человека давно не притрагивалась к ним. По словам местного жителя Акрамжона Рахманова, жители много раз устраивали хашар и ремонтировали эти стены, но они все равно со временем осыпались.
Член депутатской группы УзЛиДеП Муроджон Йулдашев взял на себя ответственность за решение этого вопроса – на свои собственные средства он привезет пять тысяч кирпичей и построит новые стены. Это благое дело активно приветствовали жители махалли.
Жительница села Миндонабад Муаттар Олимова на пенсии, нигде не работает. Дом, в котором она проживает, нуждается в срочном капительном ремонте, особенно, замены требует кровля. Год назад к ней приезжали ответственные лица района, заходили активисты махалли, обещали решить проблему, но ничего не предприняли.
Дело продвинулось после вмешательства членов рабочей группы.
«Не думала, что проблема так быстро решится! Выражаю огромную благодарность активистам и депутатам партии. Они на месте нашли решение проблемы – сейчас уже начаты работы по замене кровли», - говорит М.Олимова.
Сын жителя села Логон Фахриддина Хайдарова в прошлом году подавал документы в Ферганский государственный университет. Ему не хватило нескольких баллов для вступления в ряды студентов. Ф.Хайдаров хочет, чтобы сын поскорее отучился и начал приносить еще большую пользу обществу. Есть небольшой шанс – семье необходимо оплатить первоначальный суперконтракт, чтобы сын мог начать учебу.
Народный представитель, член депутатской группы УзЛиДеП М.Йулдашев протянул руку помощи семье – за счет собственных средств он перечислил 120 млн сумов на расчетный счет вуза – молодой человек принят в ряды студентов.
При содействии рабочей группы отремонтированы внутренние дороги села Логон, заасфальтировано 1 км дорог, старые столбы и электропровода заменены на новые.
«До настоящего времени общеобразовательная школа №49 не обеспечивалась чистой питьевой водой. Мы многократно обращались в ответственные органы. Активисты партии всесторонне изучили и помогли решить эту проблему», - говорит жительница села Логон С.Ниязова.
Следует отметить, что члены рабочей группы также оказали практическое содействие в улучшение деятельности социальных объектов – дошкольных образовательных учреждений, школ, медпунктов.