O‘zLiDeP фаоллари ташрифидан сўнг Фарғонадаги муаммолар ҳал бўлди
Халқ билан доимий мулоқот қилиш, уларни қийнаётган муаммоларни ҳал этишнинг янги механизм ва самарали усулларини жорий этиш O‘zLiDeP ҳудуддий ташкилотларининг бирламчи вазифасига айланган. Шу боис, партия вакиллари ҳудудларда бўлиб, жойлардаги мавжуд муаммо ва камчиликларни ўрганяпти, уларни ҳал этяпти.
Партия Фарғона вилоят Кенгаши ва O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоларидан иборат ишчи гуруҳнинг бу галги манзили Фарғона тумани бўлди. Айтиш жоиз, ўрганишлар давомида партия вакиллари тумандаги 370 та хонадонда бўлиб, одамларнинг дардини эшитди, оғирини енгил, мушкулини осон қилди.
“Гулпион” МФЙда жойлашган қабристоннинг ён атрофидаги деворлари нураб кетган. Бу ерга инсон қўли тегмаганига анча бўлгани шундоқ кўриниб турибди. Шу маҳаллада яшовчи Акрамжон Рахмоновнинг айтишича, қишлоқ аҳли бир неча маротаба ҳашар йўли билан деворларни таъмирлашган, лекин орадан вақт ўтиб, деворлар яна нураб кетган.
Ишчи гуруҳ ташрифидан сўнг муаммо шу ернинг ўзида ҳал бўлди. Халқ вакили, O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Муроджон Йўлдашев ўз маблағи эвазига қабристонга беш минг дона ғишт келтириб, нураган ва қулаган деворларни янгилашга ваъда берди.
Тумандаги Миндонобод қишлоғида яшовчи Муаттар Олимова нафақада, ҳеч қаерда ишламайди. Яшаётган иморати эса яроқсиз ҳолга келиб қолган, уйнинг том қисмидан чакка ўтади.
Унинг таъкидлашича, бундан бир йил аввал ҳам туман мутасаддилари, маҳалла фаоллари келиб муаммони ўрганиб кетишган. Аммо ҳеч қандай ёрдам беришмаган.
“Тўғриси, муаммойимиз бу қадар тез бўлади деб, ўйламаган эдим.Лекин янглишган эканман. Партия фаоллари ва меҳрибон депутатимиз барака топишсин! Анчадан буён бизни қийнаб келаётган муаммони жойида ҳал этиб беришди. Ҳозирда уйимизнинг том қисмида таъмирлаш ишлари олиб бориляпти”, – дейди  М.Олимова.
Лоғон қишлоғида яшовчи Фахриддин Хайдаровнинг ўғли Ғ.Хайдаров ўткан йили Фарғона давлат университетига ўқишга ҳужжат топширган. Лекин бали озгина етмай қолгани сабабли талаба бўлолмаган. Фахриддин ака эса боласини тезроқ ўқишини, юртга фойдаси тегишини хоҳлаяпти. Бунинг учун бошланғич бир марталик контракт тўловини тўлаш керак.
Халқ ноиби, O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси М.Йўлдашев аралашувидан сўнг муаммо ҳал бўлди. Депутат ўз маблағи ҳисобидан Ғиёсиддинга 120 млн. сўмлик маблағни пул ўтказиш йўли орқали тўлаб берди. Ҳозирда у талабалар сафидан жой олиб, таҳсил олмоқда.
Шунингдек, ишчи гуруҳ кўмаги билан ҳудуддаги ички йўллар таъмирланди, 1 километр йўл асфальтланди. Эски электр симёғочлар бетонли устунларга алмаштирилди, электр симлари ва таъмирталаб сув қувурлари янгиланди.
“Шу кунга қадар маҳалламиздаги 49-мактабга ичимлик сувини олиб кириш муаммо эди. Бу масалада тегишли идораларга кўп маротаба мурожаат қилганмиз. Аммо натижа бўлмаган. Партия фаоллари эса муаммони атрофлича ўрганди ва ҳал этиш чораларини кўрди. Ҳайрият ҳаракатлари зое кетмади, ҳудудга сув келадиган бўлди”, – дейди Лоғон МФЙда яшовчи С.Ниязова.
Таъкидлаш керак, ўрганишлар давомида ишчи гуруҳ аъзолари ижтимоий соҳа объектлари – мактабгача таълим муассасалари, умумтаълим мактаблари, шифохоналар фаолиятини янада яхшилаш юзасидан ҳам зарур амалий ёрдамлар кўрсатди.

Problems of Fergana population are solved after the visit of UzLiDeP activists
The priority tasks of the regional divisions of UzLiDeP are a dialogue with people, introduction of new mechanisms and effective methods for solving issues concerning the population. To this end, party activists are studying the existing shortcomings and problems at places and finding their positive solution.
A working group consisting of employees of Fergana Regional Kengash of UzLiDeP and members of the party’s deputy group visited Fergana district. By the way, the group visited a total of 370 households, listened to issues concerning the population, gave a positive course to many issues.
There is a cemetery in Gulpion makhalla, the walls of which are so obsolete that they can collapse. It is clear that a man’s hand has not touched them for a long time. According to a local resident Akramjon Rakhmanov, residents often organized khashars and repaired these walls, but they still crumble over time.
A member of UzLiDeP deputy group Murodjon Yuldashev assumed responsibility for resolving this issue – he will bring five thousand bricks at his own expense and build new walls. This good cause was actively welcomed by the residents of the makhalla.
A resident of Mindonabad village Muattar Olimova is retired, works nowhere. The house in which she lives needs urgent capital repairs, especially the replacement requires roofing. A year ago, responsible persons of the district and activists from the makhalla visited her, promised to solve the problem, but did nothing.
The case has progressed after the intervention of members of the working group.
“I did not think that the problem would be solved so quickly! I express my deep gratitude to the activists and deputies of the party. They have found a solution to the problem on the spot – work has already begun to replace the roof”, - says M.Olimova.
The son of Logon village resident Fakhriddin Khaydarov applied to Fergana State University last year. He could not get a few points to join the ranks of students. F.Khaydarov wants his son to be educated at the university as soon as possible and begin to bring even greater benefits to society. There is a small chance – the family needs to pay the initial super contract so that the son could start studying.
People’s representative, member of UzLiDeP deputy group M.Yuldashev extended a helping hand to the family – he transferred 120 million UZS to the account of the university at his own expense – the young man was accepted into the ranks of students.
With the assistance of the working group, the internal roads of Logon village were repaired, 1 km of roads were asphalted, the old poles and electric wires were replaced with new ones.
“Until now, secondary school No.49 was not provided with clean drinking water. We have appealed to responsible authorities many times. Party activists comprehensively studied and helped to solve this problem”, - said S.Niyazova, a resident of Logon village.
It should be noted that members of the working group also provided practical assistance in improving activities of social facilities – preschool education institutions, schools, and emergency medical stations.