Ўзбекистонда қурилиш материаллари саноати тизими тубдан такомиллаштирилади
Бугунни кунда давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини янада қисқартириш, қурилиш материаллари саноатини бошқариш тизимининг самарадорлигини ошириш, маҳаллий хомашёни чуқур қайта ишлашни ташкил этишни рағбатлантириш, илғор технологияларни жорий этиш, ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар турларини диверсификация қилиш ва экспорт ҳажмини кенгайтириш, тармоққа инвестицияларни жалб қилиш борасида ҳам мамлакатимизда кенг кўламдаги ислоҳотлар олиб борилмоқда. Бу борадаги ишларни янада юқори босқичга олиб чиқишда Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 20 февралдаги “Қурилиш материаллари саноатини тубдан такомиллаштириш ва комплекс ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори муҳим аҳамият касб этади.
Мазкур қарор билан “Ўзқурилишматериаллари” АЖ ўрнига Ўзбекистон қурилиш материаллари саноати корхоналари уюшмаси ташкил этилди. “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмасининг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб қуйидагилар белгилаб берилди.
Хусусан, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларида “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси аъзолари манфаатларини ифода этиш ва ҳимоя қилишни таъминлаш, шунингдек, қурилиш материаллари саноатини ривожлантириш бўйича уларга таклифлар киритиш;
- юқори қўшилган қийматли қурилиш маҳсулотларини ишлаб чиқариш, корхоналарни модернизация қилиш, техник ва технологик қайта жиҳозлаш, шунингдек, ихтисослашган етакчи хорижий компаниялар билан қўшма ишлаб чиқаришларни ташкил этиш бўйича юқори технологияли ишлаб чиқаришларни ўзлаштириш учун инвестициялар, биринчи навбатда, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни кенг жалб этишда Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан ҳамкорлик қилиш;
- талаб этилаётган сифатли маҳсулот ишлаб чиқариш турларини кенгайтириш, ички бозорни импорт ўрнини босувчи ва рақобатбардош қурилиш материаллари ҳамда маҳаллий ишлаб чиқарилган буюмлар билан тўлдириш, шунингдек, тармоқнинг экспорт салоҳиятини ошириш бўйича “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмаси аъзолари фаолиятини қўллаб-қувватлаш;
- ҳудудларнинг салоҳиятини янада ривожлантириш истиқболларидан, хомашё базаси, инфратузилмалар, меҳнат ва бошқа ресурслар ҳамда бозорларнинг мавжудлигидан келиб чиққан ҳолда корхоналарни жойлаштиришга кўмаклашиш энг асосий устувор вазифаларидан бири ҳисобланади.
Қарорга кўра чет эл бозорларининг ривожланиш тенденцияларини ўрганиш асосида янги маҳсулот турларини ўзлаштириш, ички бозорни маҳаллий қурилиш материаллари билан тўлдириш ва уларнинг экспорт географиясини кенгайтириш бўйича комплекс чора-тадбирлар ишлаб чиқилиши белгилаб берилди.
Давлатимиз раҳбарининг мазкур қарори мамлакатимизда қурилиш материаллари саноати тизимини тубдан такомиллаштиришга, ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар турларини диверсификация қилиш ва экспорт ҳажмини кенгайтиришга, тармоққа инвестицияларни жалб қилишга хизмат қилади.

Fundamental improvement of building materials industry in Uzbekistan has begun
Large-scale reforms are carried out in the country aimed at further reducing state participation in the economy, increasing the efficiency of building materials industry management system, encouraging organization of in-depth processing of local raw materials, introducing advanced technologies, diversifying the range of products and expanding exports, attracting investments to the industry. In accordance with the resolution of the Head of the state “On measures for fundamental improvement and integrated development of building materials industry” of February 20 this year, this activity has been raised to a qualitatively new level.
In accordance with the document, instead of JSC Uzqurilishmateriallari, Uzbekistan Building Materials Industry Enterprises Association is being established. The main objectives and activities of Uzqurilishmateriallari Association became the following.
In particular, provision of representation and protection of the interests of the members of Uzqurilishmateriallari Association in government bodies and organizations, as well as introducing proposals on development of building materials industry will be implemented.
The association will cooperate with the Ministry of Economy and Industry, the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan in broad attraction of investments, primarily foreign direct, to create high-tech industries for the production of high value-added construction products, modernization, technical and technological re-equipment of enterprises, as well as organization of joint ventures with leading specialized foreign companies.
The Association will support the activities of its members in expanding the range of production of high-quality demanded products, saturating the domestic market with import-substituting and competitive construction materials and domestic products, as well as increasing the export potential of the industry.
The new body will also assist in locating enterprises from the perspectives of further development of the potential of territories, availability of raw materials, infrastructure, labor and other resources, as well as sales markets.
The association is charged with organizing the construction industry of developing new building materials and technologies for their use, taking into account advanced foreign practice and the raw material potential of the country.
The resolution of the President will contribute to fundamental improvement of building materials industry system, diversification of products and expansion of the export potential, attraction of investments to the industry.