Чустлик депутатимиз кам таъминланган оилалар ҳолидан хабар олди
Халқ депутатлари Чуст туман Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Мухтарамхон Арипова Чуст шаҳридаги “Наврўз” ва “Истиқлол” МФЙда яшовчи кам таъминланган, боқувчисини йўқотган, кўмакка муҳтож оилалар ҳолидан ҳабар олди.
“Истиқлол” маҳалласида яшовчи Г.Хайитова 3 йил аввал 2 нафар фарзанди билан бева қолган. Ҳозирда қайнона-қайнотасининг қарамоғида яшайди. Депутат ташрифидан боши осмонга етган фуқаро имтиёзли кредит асосида уй-жой олмоқчи эканини айтиб, шу масалада кўмак сўради. Унинг мурожаати юзасидан халқ вакили томонидан тегишли ташкилотга депутатлик сўрови чиқариладиган бўлди.
“Бўстон” кўчаси 26-уйда яшовчи Нигора Султонова онаси вафотидан сўнг ёлғиз қолган. Устига-устак оғир дардга ҳам чалинган. Фуқарога соғлиғини тиклаш учун кўмак керак. Депутат ташрифидан сўнг унинг мурожаати жойида ҳал этилди ва  фуқарога бепул даволанишга  йўлланма берилди.
“Ипак йўли” кўчасида яшовчи Б.Шарипова ва А.Долиев арзимаган муаммо туфайли ажрашмоқчи. Дарз кетаётган оилани сақлаб қолиш осон бўлмади. Маҳалла оқсоқоллари, депутатнинг тушунтириш ишлари натижасида ажримларнинг  олди олинди.
“Наврўз” МФЙда яшовчи Офтобхон Холхўжаеванинг боқувчиси йўқ, турмуш ўртоғи вафот этган. Лекин шунга қарамай фуқаро 2 нафар фарзандини ўзи тарбиялаб  келяпти.
“Етти йил аввал турмуш ўртоғим оламдан ўтиб, бева қолганман. Маҳалламиз томонидан доимий моддий ва маънавий ёрдам бериб турилгани сабабли бошқалардан кам яшаётганимиз йўқ. Қолаверса, томорқада экин-текин қилиб, рўзғор учун зарур маҳсулотларни етиштиряпмиз. Рўзғордан ортганини эса бозорга чиқариб сотяпмиз. Мана, яқинда орттирган даромадимиз эвазига қорамол олдик”, – дейди О.Ҳолҳўжаева.
Таъкидлаш керак, ташриф чоғида М.Арипова 30 дан ортиқ оиланинг турмуш шароити, иқтисодий-ижтимоий аҳволини ўрганди. Уларнинг ижтимоий-маиший шароитларини яхшилаш, турмуш фаровонлигини ошириш чораларини кўрди.

Member of UzLiDeP deputy group in Chust district Kengash of people’s deputies Mukhtaramkhon Aripova visited low-income families who lost their breadwinner in Navruz and Istiqlol makhalla citizens’ gatherings in the city of Chust.
Three years ago, a resident of Istiqlol makhalla G.Khayitova was left alone with 2 children. Now she lives with her father-in-law and mother-in-law. Delighted by the visit of the deputy, she asked for help in obtaining a preferential mortgage loan. The deputy sent a request to the appropriate institution.
Nigora Sultanova lives in Buston makhalla, who became alone after the death of her mother. Besides she suffers from a serious illness. She needs help to restore health. After the visit of the deputy, the citizen received a free service for treatment.
A.Doliyev and B.Sharipova, living in one of the houses on Ipak Yuli Street want to divorce because of a small problem. It was not easy to save the family, to which the spouses lost common interests. After the intervention and long persuasions of aksakals and a deputy in the family, peace was restored.
Oftobkhon Khalkhujayeva, who lives in Navruz makhalla, raises two children alone.
“Seven years ago, my husband passed away, and I was left a widow. Makhalla constantly provides us with material and moral assistance. We try to effectively use the backyard. It serves to cover not only the need of the family, but there is also the opportunity to sell grown vegetables and fruits in the bazaar. Having saved up some money, we bought a cow recently”, says O.Khalkhujayeva.
During the visit, the deputy studied the living conditions of more than 30 families. Necessary measures have been taken on improving their social and living conditions, improving their well-being.