O‘zLiDeP “Аёллар қаноти” сайхунободлик С.Тиллаева фаолияти билан танишди
O‘zLiDeP Сирдарё вилоят Кенгаши Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари Сайхунобод туман кенгаши билан ҳамкорликда  “Томорқа – даромад манбаи” мавзуида тадбир ташкил этди.
Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, туман хотин-қизлар қўмитаси ва вилоят “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази раҳбарлари, тадбиркорлик фаолиятини бошламоқчи бўлган хотин-қизлар қатнашди.
Тадбирда сўз олган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Гулшана Худоёрова дастлаб “Ҳар бир оила – тадбиркор” Дастурининг мазмун-моҳияти ва аҳамияти, жойларда унинг ижроси юзасидан қилинаётган ишлар хусусида тўхталиб ўтди. Қарорга мувофиқ, жойларда, айниқса, олис қишлоқларда аҳолининг тадбиркорликка оид билим ва кўникмасини ошириш, ташаббусларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасида тизимли ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Сайхунобод туманида  яшовчи Санобар Тиллаева томорқачиликнинг ҳадисини олганлардан. Ҳозирда тадбиркор 12 сотихлик мўъжазгина иссиқхонадан унумли фойдаланиб, тўкин ҳаёт кечирмоқда.
Тадбир давомида С.Тиллаева хонадонида бўлган партия фаоллари иссиқхона фаолияти билан яқиндан танишди. Иссиқхонани кенгайтириш, бошқа хонадонларда ҳам шундай иссиқхоналар ташкил этиш кераклигини таъкидлади.
Шу ерда тадбиркорлик фаолиятини бошламоқчи бўлган хотин-қизларга лимон ва кўкатлар етиштириш бўйича зарур тавсиялар, кўрсатмалар берилди.
“Иссиқхонамизда 5 нафар ишчи-ходим меҳнат қилади. Ўтган йили 20 млн. сўм миқдорида даромад олган эдик. Жорий йилда 30 млн. сўм фойда олишни режалаштиряпмиз. Партия фаолларининг хонадонимизга келиб, фаолиятимизни кенгайтириш бўйича берган маслаҳатларидан очиғи, хурсанд бўлдик”, – дейди С.Тиллаева.
Таъкидлаш керак, учрашувлар давомида яқинда тадбиркорлик фаолиятини бошлаган тадбиркорларга тажрибали мутахассис томонидан зарур кўрсатмалар берилди.

«Женское крыло» УзЛиДеП ознакомилось с деятельностью сайхунабадки С.Тиллаевой
Сырдарьинский областной Кенгаш УзЛиДеП совместно с Сайхунабадский районным Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель провел мероприятие на тему «Приусадебный участок – источник доходов».
В нем приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководители районных Комитета женщин и научно-практического исследовательского центра «Оила», девушки и женщины, желающие начать предпринимательскую деятельность.
Выступившая на мероприятии депутат Законодательной палаты парламента Гулшана Худоёрова рассказала о сути и значении программы «Каждая семья - предприниматель», осуществляемой работе по ее реализации. Было отмечено, что осуществляется системная работа по повышению знаний и навыков населения отдаленных регионов, всесторонней поддержки их инициатив.
Жительница Сайхунабадского района Санобар Тиллаева – одна из образцовых предпринимателей, умело использующих приусадебный участок. В настоящее время она максимально пользуется возможностями оптимальной теплицы, созданной на 12 сотках.
После мероприятия активисты партии побывали в доме С.Тиллаевой и изучили, как налажена работа в теплице. Отмечена необходимость расширения теплицы, организации подобных теплиц и в других домохозяйствах.
Здесь же были даны необходимые советы и рекомендации заинтересованным женщинам в выращивании лимона и зелени.
«В нашей теплице трудится 5 работников. В прошлом году получили доход в размере 20 млн сумов. В этом году планируем увеличить до 30 млн сумов. Очень рада тому, что активисты партии УзЛиДеП заинтересовались моей деятельностью, пришли в теплицу и выразили слова поддержки», - говорит С.Тиллаева.
Следует отметить, что С.Тиллаева, в свою очередь, также дала необходимые советы заинтересованным женщинам.