O‘zLiDeP “Аёллар қаноти” сайхунободлик С.Тиллаева фаолияти билан танишди
O‘zLiDeP Сирдарё вилоят Кенгаши Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари Сайхунобод туман кенгаши билан ҳамкорликда  “Томорқа – даромад манбаи” мавзуида тадбир ташкил этди.
Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, туман хотин-қизлар қўмитаси ва вилоят “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази раҳбарлари, тадбиркорлик фаолиятини бошламоқчи бўлган хотин-қизлар қатнашди.
Тадбирда сўз олган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Гулшана Худоёрова дастлаб “Ҳар бир оила – тадбиркор” Дастурининг мазмун-моҳияти ва аҳамияти, жойларда унинг ижроси юзасидан қилинаётган ишлар хусусида тўхталиб ўтди. Қарорга мувофиқ, жойларда, айниқса, олис қишлоқларда аҳолининг тадбиркорликка оид билим ва кўникмасини ошириш, ташаббусларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасида тизимли ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Сайхунобод туманида  яшовчи Санобар Тиллаева томорқачиликнинг ҳадисини олганлардан. Ҳозирда тадбиркор 12 сотихлик мўъжазгина иссиқхонадан унумли фойдаланиб, тўкин ҳаёт кечирмоқда.
Тадбир давомида С.Тиллаева хонадонида бўлган партия фаоллари иссиқхона фаолияти билан яқиндан танишди. Иссиқхонани кенгайтириш, бошқа хонадонларда ҳам шундай иссиқхоналар ташкил этиш кераклигини таъкидлади.
Шу ерда тадбиркорлик фаолиятини бошламоқчи бўлган хотин-қизларга лимон ва кўкатлар етиштириш бўйича зарур тавсиялар, кўрсатмалар берилди.
“Иссиқхонамизда 5 нафар ишчи-ходим меҳнат қилади. Ўтган йили 20 млн. сўм миқдорида даромад олган эдик. Жорий йилда 30 млн. сўм фойда олишни режалаштиряпмиз. Партия фаолларининг хонадонимизга келиб, фаолиятимизни кенгайтириш бўйича берган маслаҳатларидан очиғи, хурсанд бўлдик”, – дейди С.Тиллаева.
Таъкидлаш керак, учрашувлар давомида яқинда тадбиркорлик фаолиятини бошлаган тадбиркорларга тажрибали мутахассис томонидан зарур кўрсатмалар берилди.

UzLiDeP Women’s Wing got acquainted with activities of S.Tillayeva from Saykhunabad
Syrdarya regional Kengash of UzLiDeP together with Saykhunabad district Council of Farmers, Dehkan Farms and Owners of Household Lands held an event on “A household land – a source of income”.
It was attended by deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, leaders of district Women’s Committee and Scientific Research Center “Oila” (Family), girls and women wishing to start an entrepreneurial activity.
Deputy of the Legislative Chamber of Parliament Gulshana Khudoyorova informed about the essence and significance of the program “Every family is an entrepreneur”, activities on its implementation. It was noted that systematic work is being carried out to increase the knowledge and skills of people in remote regions, to fully support their initiatives.
A resident of Saykhunabad district Sanobar Tillayeva is one of the exemplary entrepreneurs who skillfully use the household land. Currently, she uses all the possibilities of the optimal greenhouse, created on 12 acres.
After the event, party activists visited S.Tillayeva’s house and studied how work was organized in the greenhouse. The need for expanding the greenhouse, organization of such greenhouses and other households was noted.
Necessary advice and recommendations were also given to interested women in cultivation of lemon and greens.
“5 employees work in our greenhouse. Last year, we received income in the amount of 20 million UZS. This year we are planning to increase this figure to up to 30 million UZS. I am very pleased that activists of UzLiDeP party became interested in my activities, came to the greenhouse and expressed words of support,” - says S.Tillayeva.