O‘zLiDeP Наманган шаҳар Кенгаши Наманган қурилиш ва дизайн касб-ҳунар коллежида “Мен фарзандимга китоб совға қиламан” шиори остида китоб ярмаркаси ташкил этди.
“Наманган китоб олами” МЧЖ раҳбари Маъруф Мўминовнинг таъкидлашича, мутолаага қизиқиш сусайиши, ўз навбатида, аҳоли саводхонлиги даражаси пасайиши жамият ва давлатнинг барқарор ривожланиши учун катта таҳдидлардан саналади. Шу боис ҳам кўплаб ривожланган давлатларда бу салбий ҳолатнинг олдини олишга қарши қатъий чора-тадбирлар кўрилмоқда.
“Баркамол авлодни вояга етказишда китобнинг ­тарбиявий аҳамияти беқиёс.  Зеро, айнан ­мутолаа инсонга билим ва ахборот беради, унинг ­маънавий оламини бойитади. Китоб ярмаркаларини ташкил этишдан кўзланган мақсад эса ёшларни янги асарлар нашри билан таништиришдан иборат. Боиси, коллежимизда таълим олаётган талабалар орасида адабиётга қизиқадиганлари жуда кўп. Тўғриси, уларнинг китобларга катта қизиқиш билан қараётгани ва харид қилаётгани бизни жуда қувонтирди”, – дейди коллежнинг маънавий – маърифий ишлар бўйича ўринбосари Насимжон Асқаров.

УзЛиДеП организовал ярмарку книг для студентов
Наманганский районный Кенгаш УзЛиДеП организовал ярмарку книг в Наманганском профессиональном колледже строительства и дизайна под лозунгом «Я подарю книгу своему ребенку».
Как отмечает руководитель ООО «Наманган китоб олами» Маъруф Муминов, снижение интереса к чтению может привести к снижению грамотности населения и является тем самым угрозой стабильности государства. Именно поэтому во многих странах предпринимаются необходимые меры по профилактике таких случаев.
«Книга играет важную роль в воспитании подрастающего поколения. Именно чтение дает людям знания и информацию, обогащает их внутренний мир. Целью организации книжной ярмарки является ознакомление молодежи с новыми творениями писателей и поэтов. Очень многие учащиеся проявили интерес к мероприятию, что, несомненно, радует нас», - говорит заместитель директора колледжа по культурно-просветительским вопросам Насимжон Аскаров.