O‘zLiDeP Наманган шаҳар Кенгаши Наманган қурилиш ва дизайн касб-ҳунар коллежида “Мен фарзандимга китоб совға қиламан” шиори остида китоб ярмаркаси ташкил этди.
“Наманган китоб олами” МЧЖ раҳбари Маъруф Мўминовнинг таъкидлашича, мутолаага қизиқиш сусайиши, ўз навбатида, аҳоли саводхонлиги даражаси пасайиши жамият ва давлатнинг барқарор ривожланиши учун катта таҳдидлардан саналади. Шу боис ҳам кўплаб ривожланган давлатларда бу салбий ҳолатнинг олдини олишга қарши қатъий чора-тадбирлар кўрилмоқда.
“Баркамол авлодни вояга етказишда китобнинг ­тарбиявий аҳамияти беқиёс.  Зеро, айнан ­мутолаа инсонга билим ва ахборот беради, унинг ­маънавий оламини бойитади. Китоб ярмаркаларини ташкил этишдан кўзланган мақсад эса ёшларни янги асарлар нашри билан таништиришдан иборат. Боиси, коллежимизда таълим олаётган талабалар орасида адабиётга қизиқадиганлари жуда кўп. Тўғриси, уларнинг китобларга катта қизиқиш билан қараётгани ва харид қилаётгани бизни жуда қувонтирди”, – дейди коллежнинг маънавий – маърифий ишлар бўйича ўринбосари Насимжон Асқаров.

UzLiDeP organizes a fair of books for students
Namangan district Kengash of UzLiDeP organized a book fair at Namangan Vocational College of Construction and Design under the slogan “I will give a book to my child”.
As the head of LLC Namangan Kitob Olami Maruf Muminov notes, a decline in interest in reading can lead to a decrease in the literacy of the population and is thus a threat to the stability of the state. That is why in many countries the necessary measures are being taken to prevent such cases.
“The book plays an important role in educating the younger generation. It is reading that gives people knowledge and information, enriches their inner world. The purpose of organizing a book fair is to acquaint youth with new creations of writers and poets. Many students showed interest in the event, which undoubtedly pleases us”, says Nasimjon Askarov, deputy director of the college for cultural and educational issues.