O‘zLiDeP “Аёллар қаноти” асакалик томорқачи фаолияти билан танишди
O‘zLiDeP Андижон вилоят Кенгаши “Ҳар бир оила – тадбиркор” Дастури доирасида Асака тумани “Отиш” маҳалласида яшовчи Азизахон Собирова хонадонида “Намунали томорқачи” мавзуида очиқ мулоқот ўтказди.
Дастлаб партия фаоллари иссиқхона фаолияти билан танишди,  ишчилар билан мулоқот қилди. Аҳоли фаровонлигини таъминлашда муҳим ўрин тутадиган бундай иссиқхоналар тармоғини янада кенгайтириш кераклигини таъкидлашди.
“2012 йилда атиги 2 та иссиқхона билан фаолиятимизни бошлаган эдик. Аввалига фарзандларимизни ёнимизга олдик. Фаолиятимизни кенгайтиргач, маҳалладаги ишсиз ёшларни, хотин-қизларни жалб қилдик. Ҳозир 20 сотихлик майдонда 7 та иссиқхона барпо этганмиз. Ҳозир асосан помидор, бодринг, сабзавот ва кўкат етиштиряпмиз”, – дейди А.Собирова.
“Уй бекасиман, ҳеч қаерда ишламайман. Шу боис, Азизахон опанинг таклифига рози бўлиб, шу ерда меҳнат қиляпман. Кунлик олаётган маошим оиламиз, фарзандларимиз учун сарф қилинаётганидан хурсандман”, – дейди Фотимахон Жўраева.
Гувоҳи бўлганингиздек, туманда томорқа маданияти йилдан-йилга юксалиб, оилалар даромади ошмоқда. Чунки асакаликлар томорқадан унумли фойдаланиш ҳадисини олган.

UzLiDeP Women’s Wing becomes acquainted with activities of an entrepreneur from Asaka, who has household farms
17.03.2019, 07:04
Andijan Regional Kengash of UzLiDeP held an open dialogue on Exemplary household farm owner in the house of an entrepreneur Azizakhon Sobirova, living in the Otish makhalla of Asaka district, within the framework of the program “Every family is an entrepreneur”.
First of all, at the event, party activists got acquainted with activities of the greenhouse. They noted that it is necessary to increase the number of such greenhouses, which will serve as an important factor in achieving the welfare of people.
“In 2012, I began my activity from 2 greenhouses. At first I attracted children and relatives to this business. After expanding our activities, we were joined by unemployed youth of the makhalla, including girls. Currently, there are 7 greenhouses located on 20 acres of land. We mainly grow tomatoes, cucumbers, vegetables, and greens”, - said A. Sobirova.
“I’m a housewife. At the invitation of Aziza-opa I am working in a greenhouse. I am receiving salary on a daily basis, I am very glad to contribute to the total family budget”, - says Fotimakhon Jurayeva.
Participants of the event witnessed that from year to year the culture of household farms increases, the wellbeing of families grows. Asaka residents can rightly be considered exemplary in this regard.