O‘zLiDeP “Аёллар қаноти” асакалик томорқачи фаолияти билан танишди
O‘zLiDeP Андижон вилоят Кенгаши “Ҳар бир оила – тадбиркор” Дастури доирасида Асака тумани “Отиш” маҳалласида яшовчи Азизахон Собирова хонадонида “Намунали томорқачи” мавзуида очиқ мулоқот ўтказди.
Дастлаб партия фаоллари иссиқхона фаолияти билан танишди,  ишчилар билан мулоқот қилди. Аҳоли фаровонлигини таъминлашда муҳим ўрин тутадиган бундай иссиқхоналар тармоғини янада кенгайтириш кераклигини таъкидлашди.
“2012 йилда атиги 2 та иссиқхона билан фаолиятимизни бошлаган эдик. Аввалига фарзандларимизни ёнимизга олдик. Фаолиятимизни кенгайтиргач, маҳалладаги ишсиз ёшларни, хотин-қизларни жалб қилдик. Ҳозир 20 сотихлик майдонда 7 та иссиқхона барпо этганмиз. Ҳозир асосан помидор, бодринг, сабзавот ва кўкат етиштиряпмиз”, – дейди А.Собирова.
“Уй бекасиман, ҳеч қаерда ишламайман. Шу боис, Азизахон опанинг таклифига рози бўлиб, шу ерда меҳнат қиляпман. Кунлик олаётган маошим оиламиз, фарзандларимиз учун сарф қилинаётганидан хурсандман”, – дейди Фотимахон Жўраева.
Гувоҳи бўлганингиздек, туманда томорқа маданияти йилдан-йилга юксалиб, оилалар даромади ошмоқда. Чунки асакаликлар томорқадан унумли фойдаланиш ҳадисини олган.

«Женское крыло» УзЛиДеП ознакомилось с деятельностью предпринимателя из Асаки, имеющего приусадебный участок
17.03.2019, 07:00
Андижанский областной Кенгаш УзЛиДеП в рамках программы «Каждая семья – предприниматель» провел в доме предпринимателя Азизахон Собировой, проживающей в махалле Отиш Асакинского района, встречу на тему: «Образцовый владелец приусадебного участка».
В первую очередь, в рамках мероприятия активисты партии ознакомились с деятельностью теплицы. Они отметили, что необходимо увеличивать количество подобных теплиц, которые являются важным подспорьем не только ее владельцу, но и будут способствовать насыщению внутреннего рынка с/х продукцией.
«В 2012 году начинала деятельность с 2-х теплиц. Сначала привлекла к этому делу детей и родственников. После расширения деятельности к нам присоединилась не трудоустроенная молодежь махалли, в том числе  и девушки. В настоящее время на 20 сотках земли расположено 7 теплиц. Выращиваем в основном помидоры, огурцы, овощи, зелень», - рассказала А.Собирова.
«Я домохозяйка. По приглашению Азизы-опа работаю в теплице. Зарплату получаю ежедневно и очень рада, тому, что вношу свой вклад в общий бюджет семьи», - говорит Фотимахон Жураева.
Участники мероприятия стали свидетелями того, что из года в год повышается культура ведения приусадебного хозяйства, растет благосостояние семей. Жителей Асаки можно по праву считать образцовыми в этом плане.