Жорий йилда Наманган шаҳрида “Yoshlar – kelajagimiz” дастури доирасида 61 лойиҳа амалга оширилади
Бу ҳақда O`zLiDeP Наманган вилоят Кенгаши “Иқтисодиётдаги ижобий натижалар ижтимоий соҳада тўпланиб қолган муаммоларни тизимли ҳал этишга хизмат қилади” мавзусида ташкил этган тадбирда маълум қилинди.
Тадбирда Президентимизнинг 2018 йил 2 июлдаги “Наманган вилоятида кичик саноат зоналарини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида Наманган шаҳрида 6 кичик саноат зонаси ташкил этилгани, ҳозирда тадбиркорлар ташаббуси билан кичик саноат зоналарида умумий қиймати 1 триллион 229 миллиард сўмдан ортиқ 211 лойиҳа амалга оширилаётгани таъкидланди.
Тадбир ташкилотчиларининг айтишича, қарийб 124 гектар майдонни эгаллаган “Орзу”, “Пахталиккўл”, “Юксалиш”, “Хонобод”, “Машад”, “Зарбдор” кичик саноат зоналарида режалаштирилган барча лойиҳалар тўлиқ қувват билан ишга тушгач, 16 мингдан зиёд иш ўрни яратилади.
“Наманган шаҳрида 2019-2020 йилларда қиймати 4,39 триллион сўмлик 206 лойиҳа амалга ошириш режалаштирилган. Бу лойиҳалар саноат, хизмат кўрсатиш ва қишлоқ хўжалигини ривожлантиришга хизмат қилади. Биргина жорий йилда шаҳарда “Yoshlar – kelajagimiz” дастури доирасида 61 лойиҳани амалга ошириш учун 44,7 миллиард сўм имтиёзли кредит ажратилади. Бунинг натижасида 1350 дан зиёд ёшлар ишли бўлади”, – дейди O‘zLiDeP Наманган вилоят Кенгаши аппарат раҳбари Иброҳим Саттаров.
Тадбир якунида вилоятнинг иқтисодий-ижтимоий ривожланишида O‘zLiDeP олдида турган устувор вазифалар белгилаб олинди.

В нынешнем году в Намангане в рамках программы «Молодежь – наше будущее» будет реализован 61 проект
В нынешнем году в Намангане в рамках программы «Молодежь – наше будущее»  будет реализован 61 проект
Об этом было заявлено на мероприятии, организованном Наманганским областным Кенгашем УзЛиДеП и посвященном вопросам дальнейшего достижения положительных результатов в экономической сфере как гаранта решения социальных проблем.
На мероприятии отмечалось, что в рамках Постановления главы государства «О мерах по организации малых промышленных зон в Наманганской области» от 2 июля 2018 года в городе Наманган создано 6 малых промышленных зон. В настоящее время благодаря инициативам предпринимателей в них реализовывается 211 проектов на общую сумму 1 трлн. 229 млрд. сум.
По словам организаторов мероприятия, при условии успешного запуска всех проектов в малых промышленных зонах «Орзу», “Пахталиккул”, “Юксалиш”, “Ханабад”, “Машад” и “Зарбдор”, занимающих общую территорию в 124 га, будет создано 16 тысяч новых рабочих мест.
“В городе Наманган в 2019-2020 годах будут реализоваться 206 проектов на общую сумму 4,39 трлн. сум. Эти проекты направлены на развитие промышленности, сферы оказания услуг и сельского хозяйства. Только на реализацию программы “Молодежь – наше будущее” в городе будут выделены льготные кредиты на общую сумму 44,7 млрд. сум. Это позволит обеспечить работой 1350 молодых людей”, - говорит руководитель аппарата Наманганского областного Кенгаша УзЛиДеП Иброхим Саттаров.
По итогам мероприятия определены задачи, стоящие перед УзЛиДеП по социально-экономическому развитию региона.