Депутатлар мутасаддилар ҳисоботидан қониқди
Халқ депутатлари Чилонзор туман Кенгашидаги OʻzLiDeP депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Чилонзор туман Давлат солиқ инспекцияси бошлиғининг биринчи ўринбосари Дилшод Усмоновнинг ҳисоботи тингланди.
Таъкидланганидек, 2018 йил туманда бюджет дароматлари 807,8 млрд сўмни ташкил этган. Бу эса 2017 йилга нисбатан 16,7 фоизга ўсганини кўрсатади.
Дилшод Усмоновнинг айтишича, жорий йилда ҚҚС тўловчи корхоналар сони 801 тага кўпайиб, 1020 тани ташкил этган. Мол-мулк, ер ва сув солиғи тўловчилари сони 8 баробарга ошиб 3534 тага кўпайган. Жумладан, ер солиғи тўловчилари жорий йилнинг 1 январидан 1192 тага ошиб, 1361 тани ташкил этган.
“Шунингдек, якка тартибдаги тадбиркорларнинг фаолияти ер ва мол-мулк солиқларини тўлаш, 2019 йилнинг 22 февраль ҳолатига кўра жисмоний шахсларнинг жами 75311 та объектлари мавжуд бўлиб, бу ўтган йилга нисбатан 41 тага ошди”, – дейди Д.Усмонов.
Йиғилишда шунингдек, кун тартибидаги масалалар юзасидан Чилонзор туман ҳокимининг инвестициялар, инновациялар, хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарини ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари Хасан Шукуралиевнинг ҳам ҳисоботи эшитилди.
“Туманда 2019-2020 йилларда амалга оширилиши режалаштирилган 11 та тўғридан-тўғри 2291 млрд. сўмлик инвестиция лойиҳалари ишлаб чиқилди. Ушбу лойилар амалга оширилса 271,7 млн. доллорлик инвестициялар ўзлаштирилади. Натижада эса 1135 дан ортиқ янги иш ўрни яратилади”, – дейди  Хасан Шукуралиев.
Унинг қўшимча қилишича, Президентимизнинг 2018 йил 19 июлдаги қарорига мувофиқ, туманда 5 та инвестиция лойиҳаси ишга туширилиши кўзда тутилган. Жами 714 млрд сўмлик лойиҳанинг 96,3 млн. доллари тўғридан-тўғри чет эл инвестицясини жалб қилишини режалаштирилган.

Депутаты удовлетворены отчетами ответственных лиц Чиланзарского района
Состоялось очередное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Чиланзарском районном Кенгаше народных депутатов.
На мероприятии заслушана информация первого заместителя начальника Государственной налоговой инспекции Чиланзарского района Дилшода Усманова.
Как было отмечено, в 2018 году бюджетные доходы района составили 807,8 млрд. сум, что больше на 16,7 процентов по сравнению с 2017 годом.
По словам Дилшода Усманова, в нынешнем году число предприятий, оплачивающих НДС, увеличилось на 801 и составило 1020. Количество плательщиков налогов на имущество и земельный налог также возросло в 8 раз и составило 3534. В частности, число плательщиков земельного налога увеличилось с 1 января на 1192 и составило 1361.
«По состоянию на 22 февраля 2019 года в ведении физических лиц находится 75311 объектов, что на 41 больше по сравнению с концом прошлого года», - сообщил докладчик.
На заседании также была заслушана информация заместителя хокима Чиланзарского района по вопросам инвестиций, инноваций, содействия приватизированным предприятиям, развития свободных и малых экономических зон Хасана Шукуралиева.
«Разработаны 11 прямых инвестиционных проектов на 2019-2020 годы на общую сумму 2291 млрд. сум. При успешной реализации этих проектов будут освоены инвестиции на сумму 271,7 млн. долларов США. В результате будет создано 1135 новых рабочих мест», - сообщил З.Шукуралиев.
По словам чиновника, на основе Постановления Главы государства от 19 июля 2018 года запланирована реализация в районе 5 инвестиционных проектов на общую сумму 714 млрд. сум. Из них 96,6 млн. долларов США – это прямые иностранные инвестиции.