Депутатлар мутасаддилар ҳисоботидан қониқди
Халқ депутатлари Чилонзор туман Кенгашидаги OʻzLiDeP депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Чилонзор туман Давлат солиқ инспекцияси бошлиғининг биринчи ўринбосари Дилшод Усмоновнинг ҳисоботи тингланди.
Таъкидланганидек, 2018 йил туманда бюджет дароматлари 807,8 млрд сўмни ташкил этган. Бу эса 2017 йилга нисбатан 16,7 фоизга ўсганини кўрсатади.
Дилшод Усмоновнинг айтишича, жорий йилда ҚҚС тўловчи корхоналар сони 801 тага кўпайиб, 1020 тани ташкил этган. Мол-мулк, ер ва сув солиғи тўловчилари сони 8 баробарга ошиб 3534 тага кўпайган. Жумладан, ер солиғи тўловчилари жорий йилнинг 1 январидан 1192 тага ошиб, 1361 тани ташкил этган.
“Шунингдек, якка тартибдаги тадбиркорларнинг фаолияти ер ва мол-мулк солиқларини тўлаш, 2019 йилнинг 22 февраль ҳолатига кўра жисмоний шахсларнинг жами 75311 та объектлари мавжуд бўлиб, бу ўтган йилга нисбатан 41 тага ошди”, – дейди Д.Усмонов.
Йиғилишда шунингдек, кун тартибидаги масалалар юзасидан Чилонзор туман ҳокимининг инвестициялар, инновациялар, хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарини ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари Хасан Шукуралиевнинг ҳам ҳисоботи эшитилди.
“Туманда 2019-2020 йилларда амалга оширилиши режалаштирилган 11 та тўғридан-тўғри 2291 млрд. сўмлик инвестиция лойиҳалари ишлаб чиқилди. Ушбу лойилар амалга оширилса 271,7 млн. доллорлик инвестициялар ўзлаштирилади. Натижада эса 1135 дан ортиқ янги иш ўрни яратилади”, – дейди  Хасан Шукуралиев.
Унинг қўшимча қилишича, Президентимизнинг 2018 йил 19 июлдаги қарорига мувофиқ, туманда 5 та инвестиция лойиҳаси ишга туширилиши кўзда тутилган. Жами 714 млрд сўмлик лойиҳанинг 96,3 млн. доллари тўғридан-тўғри чет эл инвестицясини жалб қилишини режалаштирилган.

Deputies are satisfied with responsible persons’ reports of Chilanzar district
A regular meeting of UzLiDeP deputy group in Chilanzar district Kengash of people’s deputies was held.
At the event, information of the First Deputy Head of the State Tax Inspectorate of Chilanzar district Dilshod Usmanov was heard.
As it was noted, in 2018, the district’s budget revenues amounted to 807.8 billion UZS, which is 16.7 percent more compared to 2017.
According to Dilshod Usmanov, this year the number of enterprises paying VAT increased by 801 and amounted to 1020. The number of property and land tax payers also increased 8 times and amounted to 3534. In particular, the number of land tax payers increased from January 1 by 1192 and amounted to 1361.
“As of February 22, 2019, there are 75,311 objects under the jurisdiction of individuals, which is 41 more compared to the last year”, - the speaker said.
At the meeting, information from the Deputy khokim of Chilanzar district on issues of investment, innovation, assistance to privatized enterprises, development of free and small economic zones Khasan Shukuraliyev was also heard.
“11 direct investment projects for 2019-2020 have been developed for a total amount of 2.291 billion UZS. With successful implementation of these projects, investments in the amount of 271.7 million USD will be mastered. As a result, 1,135 new jobs will be created”, - said Z.Shukuraliyev.
According to the official, on the basis of the resolution of the President of July 19, 2018, implementation of 5 investment projects worth 714 billion UZS is planned in the region. Of these, 96.6 million USD is foreign direct investment.
Responsible persons of the district gave detailed answers to questions raised by the participants of the meeting.