Қашқадарёда “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастурининг ижроси қониқарлими?
O‘zLiDeP Қашқадарё вилоят Кенгаши аёллар билан ишлаш бўлими Косон туманидаги “Жиззалик” МФЙда “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида “Томорқа – даромад манбаи” мавзусида очиқ мулоқот ўтказди.
Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, партия  вилоят, туман Кенгаши ходимлари, халқ депутатлари туман Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзолари ҳамда Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари туман кенгаши вакиллари қатнашди.
Тадбирда “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури ижросини тўлақонли юзага чиқаришда ишбилармонлар манфаатини ҳимоя қилиб келаётган O‘zLiDeP ҳам муносиб ҳисса қўшиб келаётгани, дастур доирасида вилоятнинг барча туман ва шаҳарларида партия қуйи бўғинлари, депутатлик гуруҳлари кўмагида хайр­ли ишлар амалга оширилгани алоҳида таъкидланди.
“Жорий йилда ҳам партиямиз мазкур дастур ижросини таъминлашда бор куч-ғайратини сафарбар этмоқда. Айниқса, жойларда дастурнинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини тушунтирган ҳолда аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш, бандлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратяпти. Бугунги тадбирдан кўзланган мақсад ҳам хотин-қизларни тадбиркорлик фаолиятига кенг жалб қилиш ва истиқболли лойиҳаларини рўёбга чиқаришдан иборат”, – дейди O‘zLiDeP Қашқадарё вилоят Кенгаши бўлим мудири Гулбаҳор Тўраева.
Тадбир давомида иштирокчилар “Жиззалик” МФЙда яшовчи Инобат Асланова хонадонида бўлиб, у ерда ташкил этилган иссиқхона фаолияти билан танишди. Бу ерда меҳнат қилаётган ишчилар билан суҳбатлашди.
“Бундан уч йил аввал O‘zLiDeP кўмагида иссиқхона ташкил этган эдик. Ҳозирда иссиқхонамизда лимон, сабзавот ва кўкатлар етиштиряпмиз. Ўтган йили 10 млн. сўм даромад олдик. Жорий йилда 20 млн. сўм фойда олишни режалаштиряпмиз”, – дейди И.Асланова.

Как обстоят дела с реализацией программы «Каждая семья - предприниматель» в Кашкадарье?
Отдел по работе с женщинами Кашкадарьинского областного Кенгаша УзЛиДеП провел встречу с населением МСГ «Жиззалик» Касанского района на тему «Приусадебный участок – источник доходов».
В нем приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, работники областного, районного кенгашей партии, члены депутатской группы партии в местных Кенгашах народных депутатов, районного Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель
На мероприятии особо отмечалось, что УзЛиДеП принимает активное участие в защите интересов деловых людей и предпринимателей в рамках реализации задач программы «Каждая семья – предприниматель», местными звеньями партии и ее депутатскими группами на местах осуществляется весомая работа в этом направлении.
«Наша партия прикладывает все усилия для реализации этой программы. Особенное внимание уделяется разъяснению ее сути и задач среди широких слоев населения, вовлечению людей в предпринимательскую деятельность, обеспечению занятости населения. Целью проведенного мероприятия обеспечение занятости среди женщин, реализация перспективных проектов», - говорит начальник отдела Кашкадарьинского областного Кенгаша УзЛиДеП Гулбахор Тураева.
В ходе мероприятия участники посетили дом жительницы МСГ «Жиззалик»  Инобат Аслановой и ближе ознакомились с созданной ею теплицей.
«Теплицу я создала три года назад при содействии УзЛиДеП. Сейчас выращиваем лимоны, овощи и зелень. В прошлом году получили доход в размере 10 млн. сум. В этом году планируем увеличить доход в два раза», - рассказала И.Асланова.