O‘zLiDeP тарғиботидан сўнг 7 нафар косонсойлик ўз бизнесини бошлайдиган бўлди
O‘zLiDeP Косонсой туман Кенгаши халқ депутатлари туман кенгашидаги партия депутатлик гуруҳи билан ҳамкорликда “М.Аъзам” МФЙда очиқ мулоқот ўтказди.
Мулоқотда аҳолини, айниқса, хотин-қизлар бандлигини таъминлаш, томорқанинг ҳар бир қарич еридан унумли фойдаланиб, иссиқхоналар ташкил этиш, бўш турган ер майдонларига кундалик эҳтиёж учун зарур маҳсулотлар экиш лозимлиги таъкидланди.
“М.Аъзам” маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Аҳмад Асқаралиевнинг айтишича, маҳаллада 480 дан ортиқ хонадон бўлиб, аҳолининг аксарият қисми тадбиркорлик билан шуғулланади. Маҳалла аҳли асосан бодринг, помидор ва кўкатлардан тортиб, лимон ва мандарингача етиштирмоқда.
“Мазкур тадбирдан кўзланган мақсад, аҳолининг тадбиркорлик билан шуғулланиш бўйича имконият ва шароитларини ўрганиш ҳамда  уларнинг соҳага қизиқишини орттиришдан иборатдир. Шу боис, асосан уйда ўтирган, вақтинча ишсиз фуқароларнинг ижтимоий аҳволи, қизиқишлари, талаб ва истакларини ўрганиб, уларга тадбиркорликни йўлга қўйиш бўйича зарур кўрсатмалар бердик. Олиб борган саъй-ҳаракатларимиз натижасида 7 нафар фуқаро ўз бизнесини бошлашга қарор қилди”, – дейди O‘zLiDeP Косонсой туман Кенгаши аппарат раҳбари Абдуқаюм Исмоилов.
Тадбирда ерларни экин экишга ҳозирлаш, маҳалланинг мавжуд ариқ ва зовурларини тозалаш, аҳолини зарур кўчатлар билан таъминлаш бўйича муҳим вазифалар белгилаб олинди.

Private business has been opened after the meeting and the conversation with UzLiDeP representatives
28.03.2019, 18:07
Kasansay district Kengash of UzLiDeP, together with the deputy group in the district Kengash of people’s deputies, held a meeting with the population of MCG “M.Azam”.
During the event, the importance of doing useful work was noted, especially as a family income and contributing to the prosperity of the region. In this regard, it was emphasized that it is necessary to provide the population with employment, effectively use every inch of the land of household plots, plant seedlings, including for their own needs on free land areas.
According to the resident of makhalla, Akhmad Askaraliyev, there are more than 480 households in the makhalla, most of the residents are engaged in entrepreneurial activities. Cucumbers, tomatoes, herbs, lemons and even tangerines are grown on the plots.
“The main purpose of this event is to explore the possibilities and conditions for the population to engage in entrepreneurial activities, to increase the interest of citizens in starting their own business. In this regard, they gave practical recommendations and advice to persons who are temporarily unemployed and not employed in any branch of the national economy. Thanks to our efforts, 7 people proposed the idea of ​​opening their own business”, - said the Head of the office of Kasansay district Kengash of UzLiDeP Abdukayum Ismailov.
The tasks of preparing the land for sowing, cleaning the canals and drainage ditches passing through the territory of the makhalla, providing the population with seedlings were also identified at the event.