O‘zLiDeP тарғиботидан сўнг 7 нафар косонсойлик ўз бизнесини бошлайдиган бўлди
O‘zLiDeP Косонсой туман Кенгаши халқ депутатлари туман кенгашидаги партия депутатлик гуруҳи билан ҳамкорликда “М.Аъзам” МФЙда очиқ мулоқот ўтказди.
Мулоқотда аҳолини, айниқса, хотин-қизлар бандлигини таъминлаш, томорқанинг ҳар бир қарич еридан унумли фойдаланиб, иссиқхоналар ташкил этиш, бўш турган ер майдонларига кундалик эҳтиёж учун зарур маҳсулотлар экиш лозимлиги таъкидланди.
“М.Аъзам” маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Аҳмад Асқаралиевнинг айтишича, маҳаллада 480 дан ортиқ хонадон бўлиб, аҳолининг аксарият қисми тадбиркорлик билан шуғулланади. Маҳалла аҳли асосан бодринг, помидор ва кўкатлардан тортиб, лимон ва мандарингача етиштирмоқда.
“Мазкур тадбирдан кўзланган мақсад, аҳолининг тадбиркорлик билан шуғулланиш бўйича имконият ва шароитларини ўрганиш ҳамда  уларнинг соҳага қизиқишини орттиришдан иборатдир. Шу боис, асосан уйда ўтирган, вақтинча ишсиз фуқароларнинг ижтимоий аҳволи, қизиқишлари, талаб ва истакларини ўрганиб, уларга тадбиркорликни йўлга қўйиш бўйича зарур кўрсатмалар бердик. Олиб борган саъй-ҳаракатларимиз натижасида 7 нафар фуқаро ўз бизнесини бошлашга қарор қилди”, – дейди O‘zLiDeP Косонсой туман Кенгаши аппарат раҳбари Абдуқаюм Исмоилов.
Тадбирда ерларни экин экишга ҳозирлаш, маҳалланинг мавжуд ариқ ва зовурларини тозалаш, аҳолини зарур кўчатлар билан таъминлаш бўйича муҳим вазифалар белгилаб олинди.

После встречи и проведенной беседы с представителями УзЛиДеП - открыто собственное дело
Касансайским районным Кенгашем УзЛиДеП совместно с депутатской группой в районном Кенгаше народных депутатов проведена встреча с населением в МСГ «М.Аъзам».
В ходе мероприятия отмечалась важность занятия полезным трудом, тем более приносящим доход семье и способствующим процветанию края. В этой связи было подчеркнуто, что необходимо обеспечить население занятостью, эффективно использовать каждую пядь земли приусадебных участков, сажать саженцы, в том числе и для собственных нужд на свободных земельных площадях.
По словам жителя махалли Ахмада Аскаралиева, в махалле свыше 480 домохозяйств, большинство жителей занимаются предпринимательской деятельностью. На приусадебных участках выращиваются огурцы, помидоры, зелень, лимоны и даже мандарины.
«Основной целью данного мероприятия является изучение возможностей и условий занятия населением предпринимательской деятельностью, повышение интереса граждан к открытию собственного дела. В связи с этим дали практические рекомендации и советы лицам, являющимся временно безработными, и не занятыми ни в какой отрасли народного хозяйства. Благодаря нашим усилиям 7 человек зажглись идеей открытия собственного бизнеса», - говорит руководитель аппарата Касансайского районного Кенгаша УзЛиДеП Абдукаюм Исмаилов.
В рамках мероприятия также определены задачи по подготовке земель к посеву, очистке арыков и дренажных канав, проходящих через территорию махалли, обеспечению населения саженцами.