Қоракўл туманидаги 4-сектор раҳбари Н. Болтабоев O‘zLiDeP депутатлик гуруҳига ҳисобот берди
Халқ депутатлари  Қоракўл тумани Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда партия депутатлик гуруҳи аъзолари ҳудуддаги 4-сектор раҳбари, туман давлат солиқ инспекцияси бошлиғи Нуриддин Болтаевнинг ўз ҳудудида амалга оширилаётган ишлари юзасидан ҳисоботини тинглади.
Ҳисоботда қайд этилганидек, сектор ишчи гуруҳи биринчи навбатда ўз фаолиятида ҳудуддаги кам таъминланган, ижтимоий ҳимояга мухтож, имконияти  чекланган оилаларни ўрганишга алоҳида эътибор қаратмоқда.   Ўтган давр мобайнида моддий ёрдамга мухтож фуқароларнинг 93 нафарига озиқ-овқат маҳсулотлари ажратилди. Даволанишга эхтиёж сезаётган фуқароларга патронаж хизмати ҳамширалари томонидан тиббий хизмат кўрсатиш йўлга қўйилди. 8 нафар ногиронга аравача топширилди.
Сектор раҳбари ва аъзолари уйма-уй юриб аниқланган муаммоларни умумлаштириб, масаланинг долзарблиги  ва бартараф этиш имкониятларидан келиб чиққан ҳолда тегишли ташкилот раҳбарларига вазифалар юкламоқда. Турли сабабларга кўра ҳал этилмаган муаммолар юзасидан “Йўл харитаси” тузилиб, унинг бажарилиши қатъий назоратга олинаяпти.
– Ўтган давр ичида ҳудуддаги 1910 та хонадонга кирилиб, 314 та хонадоннинг муаммолари мавжудлиги аниқланди. Электр энергияси, табиий газ, ичимлик суви таъминотидаги узилишлар, коммунал тўловлар ҳисоб-китобидаги ноаниқликларга оид 251 та муаммо ўз жойида бартараф этишга эришилди. 63 та муаммо эса белгиланган тартибда ҳал этиш учун “Йўл харитаси”га киритилди, - дейди сектор раҳбари Нуриддин Болтаев. – Бундан ташқари “Ҳар бир оила – тадбиркор” давлат дастури ва аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланишни ташкил этиш йўналишида олиб борилаётган  ишларда ҳам аниқ силжишлар кўзга ташланиб турибди. Яъни,   4-секторга қарашли 5743 та хонадондаги 954,2 гектардан иборат томорқа ерлари ўрганиб чиқилганда уларнинг барчасидан унумли фойдаланилаётганлиги, шу тариқа аҳоли манфаатдорлиги ошаётганлиги ўз исботини топди. Тадбиркорликнинг турли йўналишлари бўйича фаолият кўрсатиш истагида бўлган аҳоли вакилларининг мурожаатларига ҳам ўз вақтида жавоб берилмоқда. Хусусан, асаларичилик, қуёнчилик,  паррандачилик билан шуғулланмоқчи бўлган, шунингдек иссиқхона ташкил  этиб, турли  сабзавот ва полиз экинлари етиштиришга аҳд қилган 152 та хонадонга умумий миқдори 1,2 млрд. сўмдан иборат кредит маблағлари  ажратиш  учун  имконият  борлиги  маълум қилиниб, аҳолига бу борада аниқ таклифлар берилди.
Йиғилишда партия депутатлик гуруҳи аъзолари сектор ҳудудида зудлик билан ҳал этилиши лозим бўлган долзарб масалаларга ҳам эътибор қаратиб ўтишди. Масалан, 59-қишлоқ оилавий поликлиникасида аҳолига малакали тиббий хизмат кўрсатиш учун замонавий асбоб ускуналар ва мутахассислар етишмаслиги аниқланган. Шу боис, ушбу муҳим масалани халқ депутатлари туман Кенгашининг навбатдаги сессияси кун тартибига киритиш бўйича тегишли қарор қабул қилинди.
Йиғилишда депутатлик гуруҳи фаолияти билан боғлиқ бошқа бир қатор масалалар ҳам атрофлича кўриб чиқилди.

Отчет руководителя 4-сектора Каракульского района Н.Болтабоева перед депутатской группой УзЛиДеП
Состоялось очередное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Каракульском районном кенгаше  народных депутатов.
На заседании члены депутатской группы заслушали
отчет руководителя 4-сектора, начальника государственной налоговой инспекции района  Н.Болтабоева  о проделанной в регионе работе.
В отчете отмечалось, что рабочая группа в ходе своей деятельности в первую очередь уделяет внимание изучению состояния малообеспеченных, социально нуждающихся семей. За прошедший период 93 нуждающимся гражданам была выделена продовольственная продукция. Для граждан, которым необходим постоянный уход и лечение  -  налажено предоставление медицинских услуг медсестрами патронажной службы. 8 гражданам-инвалидам выделены инвалидные коляски.
Руководители и члены сектора проводят надомный обход, обобщают выявленные проблемы и с учетом их актуальности и возможностями решения ставят соответствующие задачи руководителям соответствующих организаций.  По не решенным  проблемам составлена “Дорожная карта” и ее выполнение строго контролируется.
– За прошедший период   выявлены проблемы в 314 из  1910 семей региона. 251 проблема, связанная  с перебоями в поставке электроэнергии, природного газа, питьевой воды, ошибками в расчетах коммунальных платежей, решена на месте; 63 проблемы для решения в установленном порядке включены в “Дорожную карту”, - говорит руководитель сектора  Нуриддин Болтаев. – Заметны позитивные сдвиги в работе, проводимой в рамках Государственной программы “Каждая семья - предприниматель” и организации эффективного использования приусадебных земель населения. В ходе изучения  приусадебных земель площадью 954,2 гектара, принадлежащих 5743семьям 4-сектора, установлено, все земли используются эффективно, заинтересованность в этом среди населения возрастает. Своевременно решаются  обращения граждан, желающих заняться различными видами предпринимательства. Сообщалось о наличии возможности для выделения кредитов в объеме 1,2 млрд. сум  152 семьям, желающим заниматься  пчеловодством, кролиководством, птицеводством, строительством теплиц для выращивания овощей и бахчевых культур, этим семьям даны соответствующие рекомендации.
На заседании члены партийной депутатской группы обратили внимание и на имеющиеся в регионе сектора актуальные вопросы, требующие оперативного решения. Например, выявлено, что в 59-сельской семейной поликлинике недостаточно  современного оборудования и специалистов для предоставления населению квалифицированных медицинских услуг. В этой связи принято решение о внесении этого важного вопроса в повестку дня  очередной сессии районного Кенгаша народных депутатов.
На заседании были рассмотрены и другие вопросы, касающиеся деятельности депутатской группы.
1197
Алишер2019-06-30 23:05:21
Ман хам киридит олмокчи эдим лекин анча югурдим фойдаси булмади корамол оламан десам фермерга пул кучирармиш фермер бозор нархидан икки баробар киммат сотадди буни нима кераги бор накд узимга берсангиз десам иложи йуклигини айтишди