Қоракўл туманидаги 4-сектор раҳбари Н. Болтабоев O‘zLiDeP депутатлик гуруҳига ҳисобот берди
Халқ депутатлари  Қоракўл тумани Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда партия депутатлик гуруҳи аъзолари ҳудуддаги 4-сектор раҳбари, туман давлат солиқ инспекцияси бошлиғи Нуриддин Болтаевнинг ўз ҳудудида амалга оширилаётган ишлари юзасидан ҳисоботини тинглади.
Ҳисоботда қайд этилганидек, сектор ишчи гуруҳи биринчи навбатда ўз фаолиятида ҳудуддаги кам таъминланган, ижтимоий ҳимояга мухтож, имконияти  чекланган оилаларни ўрганишга алоҳида эътибор қаратмоқда.   Ўтган давр мобайнида моддий ёрдамга мухтож фуқароларнинг 93 нафарига озиқ-овқат маҳсулотлари ажратилди. Даволанишга эхтиёж сезаётган фуқароларга патронаж хизмати ҳамширалари томонидан тиббий хизмат кўрсатиш йўлга қўйилди. 8 нафар ногиронга аравача топширилди.
Сектор раҳбари ва аъзолари уйма-уй юриб аниқланган муаммоларни умумлаштириб, масаланинг долзарблиги  ва бартараф этиш имкониятларидан келиб чиққан ҳолда тегишли ташкилот раҳбарларига вазифалар юкламоқда. Турли сабабларга кўра ҳал этилмаган муаммолар юзасидан “Йўл харитаси” тузилиб, унинг бажарилиши қатъий назоратга олинаяпти.
– Ўтган давр ичида ҳудуддаги 1910 та хонадонга кирилиб, 314 та хонадоннинг муаммолари мавжудлиги аниқланди. Электр энергияси, табиий газ, ичимлик суви таъминотидаги узилишлар, коммунал тўловлар ҳисоб-китобидаги ноаниқликларга оид 251 та муаммо ўз жойида бартараф этишга эришилди. 63 та муаммо эса белгиланган тартибда ҳал этиш учун “Йўл харитаси”га киритилди, - дейди сектор раҳбари Нуриддин Болтаев. – Бундан ташқари “Ҳар бир оила – тадбиркор” давлат дастури ва аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланишни ташкил этиш йўналишида олиб борилаётган  ишларда ҳам аниқ силжишлар кўзга ташланиб турибди. Яъни,   4-секторга қарашли 5743 та хонадондаги 954,2 гектардан иборат томорқа ерлари ўрганиб чиқилганда уларнинг барчасидан унумли фойдаланилаётганлиги, шу тариқа аҳоли манфаатдорлиги ошаётганлиги ўз исботини топди. Тадбиркорликнинг турли йўналишлари бўйича фаолият кўрсатиш истагида бўлган аҳоли вакилларининг мурожаатларига ҳам ўз вақтида жавоб берилмоқда. Хусусан, асаларичилик, қуёнчилик,  паррандачилик билан шуғулланмоқчи бўлган, шунингдек иссиқхона ташкил  этиб, турли  сабзавот ва полиз экинлари етиштиришга аҳд қилган 152 та хонадонга умумий миқдори 1,2 млрд. сўмдан иборат кредит маблағлари  ажратиш  учун  имконият  борлиги  маълум қилиниб, аҳолига бу борада аниқ таклифлар берилди.
Йиғилишда партия депутатлик гуруҳи аъзолари сектор ҳудудида зудлик билан ҳал этилиши лозим бўлган долзарб масалаларга ҳам эътибор қаратиб ўтишди. Масалан, 59-қишлоқ оилавий поликлиникасида аҳолига малакали тиббий хизмат кўрсатиш учун замонавий асбоб ускуналар ва мутахассислар етишмаслиги аниқланган. Шу боис, ушбу муҳим масалани халқ депутатлари туман Кенгашининг навбатдаги сессияси кун тартибига киритиш бўйича тегишли қарор қабул қилинди.
Йиғилишда депутатлик гуруҳи фаолияти билан боғлиқ бошқа бир қатор масалалар ҳам атрофлича кўриб чиқилди.

Report of the head of the 4-sector of Karakul district N. Boltaboyev before the deputy group of UzLiDeP
26.04.2019, 16:55
Report of the head of the 4-sector of Karakul district N. Boltaboyev  before the deputy group of UzLiDeP
A regular meeting of UzLiDeP deputy group in Karakul district council of people's deputies was held.
At the meeting, members of the deputy group heard the report of the head of the 4-sector, the head of the state tax inspection of the district N. Boltaboyev on the activities implemented in the territory.
In the report it is noted that the working group in the course of its activities primarily focuses on the study of the condition of low-income, socially needy families. Over the past period, 93 food products were allocated to needy citizens. For citizens in need of treatment, the provision of medical services by nurses of the nursing service has been established. 8 disabled people were allocated wheelchairs.
The leaders and members of the sector are visiting homes, summarizing the problems identified and, taking into account the urgency of the problems and the possibilities of solving them, assign the corresponding tasks to the leaders of relevant organizations. The roadmap was developed for unresolved issues and its implementation is strictly monitored.
– Over the past period, problems have been revealed in 314 families living in 1,910 families. 251 problems associated with interruptions in the supply of electricity, natural gas, drinking water, errors in the calculation of utility bills were resolved on the spot. 63 problems for solving in the prescribed manner are included in the roadmap, – says the head of the sector Nuriddin Boltayev. – There are noticeable positive developments in the activities carried out within the framework of the State program “Every family is an entrepreneur” and the organization of the effective use of household land. In the course of studying household lands with an area of ​​954.2 hectares belonging to 5743 families of the 4-sector, all lands are used efficiently, and interest among the population is increasing. Appeals of citizens wishing to be engaged in various types of business are resolved in a timely manner. It has been reported that there is an opportunity for the allocation of loans in the amount of 1.2 billion soums to 152 families wishing to engage in beekeeping, rabbit breeding, poultry farming, the construction of greenhouses for growing vegetables and melons, these families were given appropriate recommendations.
At the meeting, members of the party deputy group drew attention to current issues in the sector that required prompt resolution. For example, it was revealed that the 59-rural family polyclinic does not have enough modern equipment and specialists for providing qualified medical services to the population. In this regard, it was decided to include this important issue on the agenda of the next session of the district Kengash of people's deputies.