Хонқадаги “ФЕЕДГРАН” агросаноат комплексида O‘zLiDeP қуйи бўғини тузилди
O‘zLiDeP Хоразм вилоят Кенгаши раиси Шавкат Сафарбаев тадбиркор ва фермерлар фаолияти билан танишиш, уларни қийнаб келаётган муаммоларни ўрганиш ва ҳал этиш чораларини кўриш мақсадида Хонқа туманидаги “ФЕЕДГРАН” масъулияти чекланган агросаноат комплексига борди.
Маълум бўлишича, Давлатбой Аминов раҳбарлигида 96 нафар ишчи-ходим меҳнат қилаётган корхонада асосан парранда ва чорва моллари учун озуқабоп ем-ҳашак ишлаб чиқарилади. Тадбиркорнинг айтишича, 2007 йилда Германия давлатининг “Big-Dutchman” компаниясидан ёш парранда ва она товуқ боқиш линиялари, Швейцария давлатининг “Бюлер АГ” компаниясидан омухта ем ишлаб чиқариш линиялари келтирилиб, паррандачилик, омухта ем ишлаб чиқариш йўлга қўйилган.
“Корхонамиз 450 минг бош она товуқ боқиш ва 110 минг бош ёш паррандалар ўстириш ҳамда соатига 15 тонна омухта ем ишлаб чиқариш қувватига эга. Бугунги кунда давлатимиз томонидан товарларни экспорт қилиш бўйича кенг имтиёзлар яратилгани сабабли, маҳсулотларимизнинг экспорт ҳажми ҳам йил сайин ошмоқда. 2017 йилда 160 минг АҚШ доллари миқдорида экспорт қилган бўлсак, ўтган йили 587 минг АҚШ долларига етказдик”, – дейди  Д.Аминов.
“Шунингдек, 12 млрд. кредит маблағлари эвазига Германия ва Нидерландия давлатларидан замонавий линиялар келтириб ўрнатдик ва 20 янги иш ўрни яратишга эришдик. Шу кунларда эса 6 иссиқхона барпо этиб, яна 60 янги иш ўринлари яратиш ҳаракатида юрибмиз”, – дея қўшимча қилди у.
Партия вилоят Кенгаши масъул ходимлари корхона фаолияти билан яқиндан танишиб, ишчи-ходимлар билан мулоқот қилди, уларни ўйлантираётган муаммолар билан қизиқди. Юртимизда тадбиркорлар учун яратилаётган қулайликлар, шароитлар ҳақида маълумотлар беришди.
Учрашув якунида 20 нафар ходим партия сафига қабул қилиниб, корхона қошида партиянинг бошланғич ташкилоти тузилди.

В Ханкийском агропромышленном комплексе “ФЕЕДГРАН” организовано нижнее звено УзЛиДеП
В целях ознакомления с деятельностью  предпринимателей и фермеров, изучения и решения их проблем председатель Хорезмского областного Кенгаша УзЛиДеП Шавкат Сафарбаев прибыл в действующее в форме ООО агропромышленный комплекс “ФЕЕДГРАН” в Ханкийском районе.
Как стало известно, предприятие под руководством Давлатбоя Аминова, в котором работают 96 человек, занимается производством кормов. По словам предпринимателя, в 2007 году в Германии закупили разработанную компанией “Big-Dutchman” линию для откорма цыплят и кур, в  Швейцарии – разработанную компанией “Бюлер АГ” линию производства кормов и наладили птицеводство и производство комбикормов.
“Мощность предприятия – откорм 450 тысяч голов кур и 110 тысяч голов цыплят, а также  производство в час 15 тонн комбикормов. Государством предоставляются льготы  на экспортирование товаров, в этой связи ежегодно возрастает объем экспорта продукции. В 2017 году объем экспорта составил 160 тысяч долларов США, в прошлом году - 587 тысяч долларов США”, – сказал  Д.Аминов.
Также он сказал, что за счет кредитных средств в объеме 12 млрд. сум закупили в Германии и Нидерландах современные линии и создали 20 новых рабочих мест. В настоящее время ведется строительство 6 теплиц, что обеспечит создание 60 новых рабочих мест.
Ответственные работники областного Кенгаша партии  ознакомились с деятельностью предприятия, побеседовали с работниками, узнавали о проблемах, волнующих их. Рассказали об условиях и льготах, создаваемых для предпринимателей в стране.
По завершении встречи 20 работников предприятия вступили в ряды партии, вследствие чего, при предприятии организовали первичное звено партии.