Бағрикенглик ва кечиримлиликнинг амалий ифодаси
Президентимизнинг бевосита кўрсатмалари асосида амалга оширилган юртдошларимизни қалтис вазият юзага келган худуддан юртимизга қайтарилиши бугунги янги, динамик тарзда ўзгараётган Ўзбекистон томонидан амалга оширилаётган давлат сиёсатининг яна бир ёрқин кўриниши бўлди. Ушбу гуманитар акция нафақат юртимиз балки жаҳон жамоатчилиги томонидан ҳам юқори  даражада ижобий баҳоланмоқда.
Ушбу акциянинг муҳим жиҳатларидан бири сифатида уни амалга оширишда ташқи ишлар вазирлиги, махсус хизматлар, бошқа идораларнинг бир қатор халқаро ташкилотлари ёрдамига таянган ҳолда амалга оширилганлигини алоҳида таъкидлаш лозим.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси ушбу инсонпарварлик ва бағрикенглик акцияси ушбу фуқароларнинг жамиятга, тўлақонли ҳаётга қайтариш борасида амалга ошириладиган катта йўлнинг бошланиши деб ҳисоблайди. Муҳими, ўз ҳаётида оғир вазиятни бошдан кечириб эндиликда ватанимизга қайтган барча фуқароларимизга ўзини қайта тиклашлари ва жамиятга тўлақонли равишда киришиб кетишлари учун ҳар томонлама зарур ёрдам кўрсатилади.
Биз ушбу акцияни мамлакатимиз раҳбари томонидан жамиятимизда шакллантирилаётган ўзаро ҳурмат, меҳр-оқибат, бағрикенглик маданиятини шакллантириш борасида амалга оширилаётган тизимли ишлардаги муҳим қадам сифатида баҳолаймиз.
Айтиб ўтиш керакки жамиятимизда бундай муҳитни шакллантириш борасида ишлар анча олдин бошланган эди. Хусусан, 2017 йилда мамлакат тарихида илк бор Ўзбекистон Президенти ўз конституцион ваколатларидан фойдаланган ҳолда 2700 дан ортиқ инсонни авф қилган эди, 2018 йилда эса уларнинг сони яна 990 тага кўпайганди. Мазкур эътибор натижасида 3300 дан ортиқ фуқаролар ўз оилалари бағрига қайтган бўлса, уларнинг 640 тасини айнан таъқиқланган ташкилотлар фаолиятида иштирок қилганлар ташкил этишини қайд этиш ўринлидир.
Энг муҳими -  алоҳида олинган ҳар бир ҳолатда авфни қўллашда аҳолининг ўзини ўзи бошқариш органлари, хотин-қизлар қўмиталари, ёшлар ташкилотлари, фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари фаол иштирок этмоқда, бундай шахсларнинг ҳар бири билан яккама якка суҳбатлар ўтказилмоқда. Илгари турли диний экстремистик гуруҳлар билан алоқада гумонланган 20 мингдан ортиқ шахс ҳисобдан чиқарилди.
Адашиб, алдовларга учиб бир пайтлар мамлакатдан чиқиб кетган, бунинг оқибатида оғир ҳаёт синовларини бошдан кечирган инсонларнинг муқаддас Рамазон ойида ўз ватанига қайтарилиши алоҳида эътиборга моликдир.
Ҳукумат томонидан уларга тиббий, психологик, моддий ва маънавий ёрдам кўрсатиш кафолатланганлиги ҳам бундай инсонларга кўрсатилаётган ғамхўрликдан далолат беради.
Мазкур бағрикенглик ва инсонпарварлик акцияси жамиятимизда инсон, унинг ҳаёти ва эркинликлари  энг олий қадрият эканлигини яна бир тасдиқлади.
Бахтиёр ЯКУБОВ,
O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия
қўмитаси раиси ўринбосари
893
Даврон Темиров O‘zLiDeP Бўка туман Кенгаши ижрочи котиби2019-06-03 12:22:38
Президентимизнинг бевосита кўрсатмалари асосида амалга оширилган юртдошларимизни қалтис вазият юзага келган худуддан юртимизга қайтарилиш гуманитар акцияси, нафақат юртимиз балки жаҳон жамоатчилиги томонидан ҳам юқори даражада ижобий баҳоланмоқда. Адашиб, алдовларга учиб бир пайтлар мамлакатдан чиқиб кетган, бунинг оқибатида оғир ҳаёт синовларини бошдан кечирган юрт фарзандларининг муқаддас Рамазон ойида ўз ватанига қайтарилиши алоҳида эътиборга моликдир.Ушбу бағрикенглик ва инсонпарварлик акцияси мамлакатимизда инсон, унинг ҳаёти ва эркинликлари энг олий қадрият эканлигини тасдиқидир.
Жовлиев Улуғбек O`zLiDeP Қашқадарё вилояти Маъмурий-хўжалик ишлари бўлими мудири2019-05-31 15:06:56
Shunday ulug` kunlarda bunday ishlarni amalga oshirish Muxtaram prezdentimizni yana bir o`z xalqi haqida juda jon kuyarligidan dalolatdir. Viloyat rahbarlaridan va viloyat tshkilot rahbarlaridaan ham ushbu kunlarda shunday savobli ishlarga bosh-qosh bo`lishlarni so`raymiz.

Важнейший акт гуманизма и великодушия
Проведенная по поручению нашего Президента Ш.М.Мирзиёева гуманитарная операция «Добро» по возвращению на родину граждан страны стала очередной демонстрацией государственной политики Нового, динамичного обновляемого Узбекистана. Данная гуманитарная акция вызвал широкий положительный резонанс среди населения нашей страны и за рубежом.
Одним из ее важных аспектов  стали скоординированные действия министерства иностранных дел, спецслужб и других ведомств Узбекистана, при  поддержке ряда зарубежных государств и международных организаций.
В УзЛиДеП уверены, что данная акция милосердия это начало пути по возвращению этих граждан в общественную жизнь страны. Важно то, что всем вернувшимся на Родину гражданам, пережившим тяжелый жизненный период, будет оказана всесторонняя помощь для реабилитации и реинтеграции.
Мы рассматриваем данный важнейший акт гуманизма и великодушия как логическое продолжение политики Главы государства по формированию в обществе атмосферы взаимного уважения, доброты и милосердия, дальнейшему развитию культуры толерантности и гуманизма, укреплению гражданского взаимопонимания и согласия, атмосферы дружбы и сплоченности.
Так, если впервые в истории Узбекистана в 2017 году Президент, пользуясь своими конституционными полномочиями, помиловал свыше 2700 лиц, осужденных по решению суда, то в 2018 году были освобождены от наказания более 990 человек, совершивших преступления по неведению и чистосердечно раскаявшихся. В свои семьи вернулись свыше 3300 лиц, отбывавших наказание, в том числе более 640 осужденных за участие в деятельности запрещенных организаций.
Самое главное – в вопросах применения акта помилования конкретному лицу активно участвуют органы самоуправления граждан, комитеты женщин, молодежные организации и другие институты гражданского общества, проводятся индивидуальные беседы с каждым лицом, отбывающим наказание. С учета снято более 20 тысяч граждан, подозревавшихся в связях с религиозно-экстремистскими группами.
Примечательно, что данный акт, охватывающий лиц, по заблуждению покинувших нашу страну и переживших тяжелый жизненный период,  проведен именно в священный месяц Рамадан – месяц милосердия и добра. Правительством им даны гарантии по оказанию медицинской, психологической, материальной и моральной и иной помощи.
Он стал важным элементом в последовательной реализации конституционных норм о том, что высшей ценностью нашего общества и государства является именно человек, его жизнь, свобода, достоинство и другие неотъемлемые права.