Бағрикенглик ва кечиримлиликнинг амалий ифодаси
Президентимизнинг бевосита кўрсатмалари асосида амалга оширилган юртдошларимизни қалтис вазият юзага келган худуддан юртимизга қайтарилиши бугунги янги, динамик тарзда ўзгараётган Ўзбекистон томонидан амалга оширилаётган давлат сиёсатининг яна бир ёрқин кўриниши бўлди. Ушбу гуманитар акция нафақат юртимиз балки жаҳон жамоатчилиги томонидан ҳам юқори  даражада ижобий баҳоланмоқда.
Ушбу акциянинг муҳим жиҳатларидан бири сифатида уни амалга оширишда ташқи ишлар вазирлиги, махсус хизматлар, бошқа идораларнинг бир қатор халқаро ташкилотлари ёрдамига таянган ҳолда амалга оширилганлигини алоҳида таъкидлаш лозим.
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси ушбу инсонпарварлик ва бағрикенглик акцияси ушбу фуқароларнинг жамиятга, тўлақонли ҳаётга қайтариш борасида амалга ошириладиган катта йўлнинг бошланиши деб ҳисоблайди. Муҳими, ўз ҳаётида оғир вазиятни бошдан кечириб эндиликда ватанимизга қайтган барча фуқароларимизга ўзини қайта тиклашлари ва жамиятга тўлақонли равишда киришиб кетишлари учун ҳар томонлама зарур ёрдам кўрсатилади.
Биз ушбу акцияни мамлакатимиз раҳбари томонидан жамиятимизда шакллантирилаётган ўзаро ҳурмат, меҳр-оқибат, бағрикенглик маданиятини шакллантириш борасида амалга оширилаётган тизимли ишлардаги муҳим қадам сифатида баҳолаймиз.
Айтиб ўтиш керакки жамиятимизда бундай муҳитни шакллантириш борасида ишлар анча олдин бошланган эди. Хусусан, 2017 йилда мамлакат тарихида илк бор Ўзбекистон Президенти ўз конституцион ваколатларидан фойдаланган ҳолда 2700 дан ортиқ инсонни авф қилган эди, 2018 йилда эса уларнинг сони яна 990 тага кўпайганди. Мазкур эътибор натижасида 3300 дан ортиқ фуқаролар ўз оилалари бағрига қайтган бўлса, уларнинг 640 тасини айнан таъқиқланган ташкилотлар фаолиятида иштирок қилганлар ташкил этишини қайд этиш ўринлидир.
Энг муҳими -  алоҳида олинган ҳар бир ҳолатда авфни қўллашда аҳолининг ўзини ўзи бошқариш органлари, хотин-қизлар қўмиталари, ёшлар ташкилотлари, фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари фаол иштирок этмоқда, бундай шахсларнинг ҳар бири билан яккама якка суҳбатлар ўтказилмоқда. Илгари турли диний экстремистик гуруҳлар билан алоқада гумонланган 20 мингдан ортиқ шахс ҳисобдан чиқарилди.
Адашиб, алдовларга учиб бир пайтлар мамлакатдан чиқиб кетган, бунинг оқибатида оғир ҳаёт синовларини бошдан кечирган инсонларнинг муқаддас Рамазон ойида ўз ватанига қайтарилиши алоҳида эътиборга моликдир.
Ҳукумат томонидан уларга тиббий, психологик, моддий ва маънавий ёрдам кўрсатиш кафолатланганлиги ҳам бундай инсонларга кўрсатилаётган ғамхўрликдан далолат беради.
Мазкур бағрикенглик ва инсонпарварлик акцияси жамиятимизда инсон, унинг ҳаёти ва эркинликлари  энг олий қадрият эканлигини яна бир тасдиқлади.
Бахтиёр ЯКУБОВ,
O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия
қўмитаси раиси ўринбосари
893
Даврон Темиров O‘zLiDeP Бўка туман Кенгаши ижрочи котиби2019-06-03 12:22:38
Президентимизнинг бевосита кўрсатмалари асосида амалга оширилган юртдошларимизни қалтис вазият юзага келган худуддан юртимизга қайтарилиш гуманитар акцияси, нафақат юртимиз балки жаҳон жамоатчилиги томонидан ҳам юқори даражада ижобий баҳоланмоқда. Адашиб, алдовларга учиб бир пайтлар мамлакатдан чиқиб кетган, бунинг оқибатида оғир ҳаёт синовларини бошдан кечирган юрт фарзандларининг муқаддас Рамазон ойида ўз ватанига қайтарилиши алоҳида эътиборга моликдир.Ушбу бағрикенглик ва инсонпарварлик акцияси мамлакатимизда инсон, унинг ҳаёти ва эркинликлари энг олий қадрият эканлигини тасдиқидир.
Жовлиев Улуғбек O`zLiDeP Қашқадарё вилояти Маъмурий-хўжалик ишлари бўлими мудири2019-05-31 15:06:56
Shunday ulug` kunlarda bunday ishlarni amalga oshirish Muxtaram prezdentimizni yana bir o`z xalqi haqida juda jon kuyarligidan dalolatdir. Viloyat rahbarlaridan va viloyat tshkilot rahbarlaridaan ham ushbu kunlarda shunday savobli ishlarga bosh-qosh bo`lishlarni so`raymiz.

The most important campaign of humanism and generosity
Humanitarian operation “Mehr” (Benevolence), carried out on the directives of President Shavkat Mirziyoyev, for returning the citizens of the country back to the homeland became another demonstration of the state policy of the new, dynamically renewed Uzbekistan. This humanitarian campaign has caused a wide positive response among the population of our country and abroad.
One of its important aspects became the coordinated actions of the Ministry of Foreign Affairs, special services and other agencies of Uzbekistan, with the support of a number of foreign countries and international organizations.
UzLiDeP is sure that this humanitarian campaign is the beginning of the way for returning these citizens to public life of the country. It is important that all returnees who have survived a difficult period of life will receive comprehensive assistance for rehabilitation and reintegration.
We consider this most important campaign of humanism and generosity as a logical continuation of the policy of the Head of the state for creating an atmosphere of mutual respect, kindness and mercy in society, further developing a culture of tolerance and humanism, strengthening civil mutual understanding and harmony, an atmosphere of friendship and cohesion.
So, if for the first time in the history of Uzbekistan in 2017, the President, using his constitutional powers, pardoned over 2,700 persons convicted by court decision, then in 2018 more than 990 people who committed crimes due to ignorance and sincerely repentant were released from punishment. More than 3,300 persons who have served their sentences, including more than 640 convicts for participating in activities of banned organizations, returned to their families.
The most important thing is that civil society institutions, women's committees, youth organizations and other civil society institutions are actively involved in issues of applying the act of pardon to a specific person, individual conversations are held with each person serving a sentence. More than 20 thousand citizens suspected of having links with religious-extremist groups have been removed from the register.
It is noteworthy that this campaign, which covers people who, deceptively, left our country and survived a difficult life period, was held precisely in the holy month of Ramadan, the month of mercy and goodness. The government gave them guarantees on rendering medical, psychological, material and moral and other assistance.
It has become an important element in consistent implementation of the constitutional norms that the highest value of our society and the state is a person, his life, freedom, dignity and other inalienable rights.