Давлатнинг ўз фуқаролари учун ғамхўрлиги намунаси
Cўнгги йиллар мобайнида дунёда чуқур геосиёсий ўзгаришлар рўй бердики, бу эса ўз навбатида амалдаги хавфсизлик ва барқарорлик тизимини бузилишига олиб келди.
Можароли худудларда уйларини йўқотган ва бегона юртларда яшаётган одамларнинг қайғу ва изтиробларини ОАВ орқали билиб гувоҳи бўлаяпмиз.
Қуролли тўқнашувлар ва террорчилик  ҳаракатлар натижасида  бегуноҳ болалар, қариялар ва аёллар халок бўлмоқда. Бундай шароитда ҳар бир мустақил мамлакат учун тинчлик, хавфсизлик, барқарорлик ва изчил ривожланишни мустаҳкамлаш йўлида амалий қадамлар қўйиш муҳим ахамият касб этмоқда.
Шу муносабат билан O'zLiDeP Суриядан 150 дан ортиқ  ватандошимиз, асосан аёллар ва болалар Яқин Шарқдаги қуролли можаролар ҳудудидан юртимизга қайтарилишини, “Меҳр” инсонпарварлик акциясини қўллаб-қувватлайди.
Шуни алоҳида таъкидлаб ўтиш лозимки, гуманитар ёрдам инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги асосий халқаро ҳужжатларга, шунингдек, халқаро гуманитар ҳуқуқнинг меъёрлари ва принципларига, биринчи навбатда БМТ Хавфсизлик Кенгашининг 2396-сонли қарори асосида амалга оширилмоқда.

Проявление заботы государства о судьбах своих граждан
За последнее время произошла глубокая геополитическая трансформация мира и разрушение прежних систем безопасности и стабильности. В зонах конфликта все мы видим горе и страдания людей, потерявших кров и скитающихся на чужбине. Вследствие вооруженных конфликтов и террористических актов гибнут невинные дети, старики и женщины. Более того мы свидетели трагедии разрушения целых государств, войн, которым, кажется, нет конца.
В этих условиях возрастает роль практических шагов по пути  укрепления мира, безопасности, стабильности и устойчивого развития. В этой связи, УзЛиДеП выделяет  акцию по возврату на Родину из Сирии более 150 граждан Узбекистана, в основном женщин и детей, вывезенных в зону боевых конфликтов на Ближнем Востоке.
Принципиально важно, что гуманитарная операция осуществлена в полном соответствии с основополагающими международными документами в сфере защиты прав человека, а также исходя из норм и принципов международного гуманитарного права, в первую очередь, резолюции 2396 Совета безопасности ООН.