O‘zLiDeP вакиллари қамашилик тадбиркорлар муаммоларини ўрганди
Аввал хабар берганимиздек, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати-Ўзбекистон Либерал-демократик партияси ходимлари, депутатлар, партия фаолларидан таркиб топган ишчи гуруҳ аҳоли муаммоларини ўрганиш, партия электорати бўлган тадбиркорлар, фермерлар фаолияти билан яқиндан танишиш мақсадида уйма-уй юриб учрашувлар ташкил этмоқда.
Ишчи гуруҳ вакиллари Қашқадарё вилояти Қамаши туманида жойлашган "Қизилтепа", "Оқгузар", "Нагахон" МФЙларда бўлишди. Ушбу маҳаллаларда фаолият юритиб келаётган бир қатор тадбиркорлар билан учрашилди.
Ишчи гуруҳи дастлаб, туманда туризмни ривожлантириш дастури доирасида “Бинокор” ҳусусий корхонаси томонидан ташкил этилаётган мехмонхона билан танишдилар. Тадбиркор билан суҳбат давомида аниқландики 2 гектар ер майдонида ташкил этилаётган 24 ўринга мўлжалланган мехмонхона жорий йил сентябрь ойида фойдаланишга топширилади.
20 нафар ишчи ходим меҳнат қилаётган "Ideal polimer plast" МЖЧ маҳсулотлари сифатли ишлаб чиқарилиши боис, Ўзбекистоннинг барча ҳудудларига етказиб берилади.
- Жамиятимиз ҳар ҳил турдаги сув ванналари учун мосламалар ишлаб чиқаришга мўлжалланган, - дейди тадбиркор Норқобилов Махматқобил. – Фаолиятимизни янада кенгайтириш мақсадида Хитой Халқ Республикасидан замонавий гидромассаж ванналар ишлаб чиқаришга мўлжалланган асбоб-ускуналар олиб келишни режалаштирганмиз. Буни амалга оширишда ўз маблағимиз билан бирга 500 млн сўм банк кредитини ҳам расмийлаштиряпмиз. Иш фаолиятимизни бошлаганимизга 3 йил бўлганлигига қарамай ижарада фаолият юритиб келяпмиз.
Ишчи гуруҳи корхонанинг ижара асосида фаолият юритиб келаётганлиги борасидаги мурожаатидан сўнг ҳудудда фойдаланилмаётган, бўш турган бино ажратилиши бўйича партия томонидан кўмак берилишини билдиришди.
"Professional progress centre" ўқув маркази раҳбари Алишер Алибоев ёшлар ва асосан абитуриентлар учун барча қулайликка эга инновацион марказ қуришни мақсад қилган. 30 сотих ер майдонида 3 қаватли бино қуриш ишлари бошлаб юборилган. Тадбиркор ўз маблағлари ҳисобига бинони кўтарган бўлишига қарамай, бинони тўлиқ таъмирдан чиқариш ва жиҳозлаш учун кредит олишни режалаштирган.
- Беш йил аввал ўқув марказини ишга туширган эдик, - дейди ўқув маркази раҳбари Алибоев Алишер. – Дастлаб туманимиз ёшларига турли фанлар бўйича таълим бериб келдик. Кейинчалик ўқув марказимиз анча ривожлангач, бошқа туман, вилоят ёшлари ҳам кела бошлади. Талаб ортганлиги боис барча имкониятларини ўз ичига қамраб олган ётоқхона, компьютер жамланмасига эга ахборот хоналар, футбол, воллейбол мини стадионлар ва фитнес залларига эга иншоот қуришни мақсад қилдик. Лекин, қурилиш ишлари анча кенгайганлиги сабабли ўз маблағимиз етмай қолди. Ўз маблағимиз ҳисобига иншоотни қурдик, ўқув марказини пардозлаш, жиҳозлаш ва тўлиқ ишга тушириш учун бизга 1 млрд сўм қўшимча маблағ зарур.
Ишчи гуруҳи тадбиркорнинг кредит олиш борасида ҳеч қандай кўникмага эга эмаслиги боис туман банклари билан учрашув ташкил қилиб, кредит олиш борасида тушунча берилди ва кредит ажратилиши масаласи кўриб чиқилмоқда.
Шунингдек, ишчи гуруҳи Қамаши туманидаги “Азза парранда” ва ”Иқболхоним паррандаси” МЖЧлари фаолияти билан ҳам танишишди. Тадбиркорлар томонидан аниқланган муаммолари атрофлича ўрганилиб, партия депутатлик гуруҳлари орқали ҳал этилишига келишиб олинди.
Таъкидлаб ўтиш жоизки, Қашқадарё вилоятининг барча туман (шаҳар)ларида O‘zLiDeP вакиллари ҳамда тегишли ташкилотлар ходимларидан иборат ишчи гуруҳлар “Обод қишлоқ”, “Ҳар бир оила - тадбиркор”, “Ёшлар - келажагимиз” дастурлари ҳамда Президентимиз томонидан илгари сурилган бешта муҳим ташаббус ижроси доирасида 1174 та хонадонда бўлишди. Фуқаролар муаммолари обдан ўрганилмоқда. Мазкур жараёнларда аҳоли томонидан томорқасини ривожлантириш, кредит олиш, коммунал хизматлари каби жами 551 та мурожаатлар аниқланди. Муаммоларни ҳал этилиши борасида ишчи гуруҳи амалий ишлар олиб бормоқда.

Представители УзЛиДеП изучили проблемы предпринимателей из Камаши
Как сообщалось ранее, рабочая группа в составе  сотрудников Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана, депутатов, активистов партии проводит  встречи с населением, с целью изучения проблем людей, тесного ознакомления с деятельностью предпринимателей и фермеров, являющихся электоратом партии.
Представители рабочей группы  посетили СГМ "Кизилтепа", "Окгузар", "Нагахон"  Камашинского района Кашкадарьинмкой области и встретились с работающими в этих махаллях предпринимателями.
Сначала  рабочая  группа ознакомилась со строительством гостиницы,  возводимой частным предприятием “Бинокор”  в рамках развития в районе туризма. В ходе беседы  предприниматель сказал, что 24-местная гостиница, занимающая 2 гектара, будет сдана в эксплуатацию  в сентябре текущего года.
Качественная продукция ООО "Ideal polimer plast", где работают 20 человек, поставляется на все территории Узбекистана.
- В нашем обществе производят комплектующие детали для различных ванн, - сказал предприниматель Норкобилов Махматкобил. – для расширения деятельности планируем  закупать в Китае  оборудование для производства  современных гидромассажных ванн. На это мы планируем затратить собственные средства  и банковские кредиты в размере  500 млн сумов. Мы работаем уже 3 года, но на арендной основе.
Рабочая группа обещала при содействии  партии оказать помощь  в предоставлении нам  не используемое здание на нашей территории.
У руководителя учебного центра "Professional progress centre"  Алишера Алибоева есть цель -  строительство инновационного центра для молодежи, в основном, для  абитуриентов. На площади в 30 соток начато строительство 3-этажного здания.  Здание построено за счет средств предпринимателя, но для завершения работы и оборудования здания нужен кредит.
- Пять лет назад мы организовали учебный центр, - сказал руководитель учебного центра Алибоев Алишер. –  Сначала обучали молодежь района по различным предметам.  Затем у нас стали заниматься молодые люди из других районов и областей.  С ростом востребованности  решили построить здание с общежитием,  компьютерным кабинетом, футбольным и волейбольным мини-стадионами, фитнес-залом.  Масштабы строительства расширились, средств не хватает, за свой счет мы подняли здание, но для отделки и оборудования учебного центра требуется дополнительно  1 млрд сумов.
В связи с тем, что у предпринимателя нет навыков  получения кредита, рабочая группа организовала встречу с работниками  районного банка с целью  рассмотрения вопроса о выделении кредита.
Рабочая группа ознакомилась с деятельностью  ООО  “Азза парранда” и ”Икболхоним паррандаси” Камашинского района. Подробно были изучены проблемы предпринимателей, они будут решаться депутатской группой партии.
Рабочая группа в составе  представителей УзЛиДеП  и сотрудников соответствующих организаций в рамках исполнения  программ «Обод кишлок», «Каждая семья – предприниматель», «Молодежь – наше будущее» и выдвинутых Президентом пяти важных инициатив  посетили 1174 домов в районах (городах) Кашкадарьинской области.  Проблемы граждан глубоко изучаются. В  ходе изучения выявлены  551  проблемы, касающиеся  развития приусадебных земель, получения кредитов, коммунальных услуг. Для решения проблем  рабочая группа проводит практическую работу.