O‘zLiDeP вакиллари қамашилик тадбиркорлар муаммоларини ўрганди
Аввал хабар берганимиздек, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати-Ўзбекистон Либерал-демократик партияси ходимлари, депутатлар, партия фаолларидан таркиб топган ишчи гуруҳ аҳоли муаммоларини ўрганиш, партия электорати бўлган тадбиркорлар, фермерлар фаолияти билан яқиндан танишиш мақсадида уйма-уй юриб учрашувлар ташкил этмоқда.
Ишчи гуруҳ вакиллари Қашқадарё вилояти Қамаши туманида жойлашган "Қизилтепа", "Оқгузар", "Нагахон" МФЙларда бўлишди. Ушбу маҳаллаларда фаолият юритиб келаётган бир қатор тадбиркорлар билан учрашилди.
Ишчи гуруҳи дастлаб, туманда туризмни ривожлантириш дастури доирасида “Бинокор” ҳусусий корхонаси томонидан ташкил этилаётган мехмонхона билан танишдилар. Тадбиркор билан суҳбат давомида аниқландики 2 гектар ер майдонида ташкил этилаётган 24 ўринга мўлжалланган мехмонхона жорий йил сентябрь ойида фойдаланишга топширилади.
20 нафар ишчи ходим меҳнат қилаётган "Ideal polimer plast" МЖЧ маҳсулотлари сифатли ишлаб чиқарилиши боис, Ўзбекистоннинг барча ҳудудларига етказиб берилади.
- Жамиятимиз ҳар ҳил турдаги сув ванналари учун мосламалар ишлаб чиқаришга мўлжалланган, - дейди тадбиркор Норқобилов Махматқобил. – Фаолиятимизни янада кенгайтириш мақсадида Хитой Халқ Республикасидан замонавий гидромассаж ванналар ишлаб чиқаришга мўлжалланган асбоб-ускуналар олиб келишни режалаштирганмиз. Буни амалга оширишда ўз маблағимиз билан бирга 500 млн сўм банк кредитини ҳам расмийлаштиряпмиз. Иш фаолиятимизни бошлаганимизга 3 йил бўлганлигига қарамай ижарада фаолият юритиб келяпмиз.
Ишчи гуруҳи корхонанинг ижара асосида фаолият юритиб келаётганлиги борасидаги мурожаатидан сўнг ҳудудда фойдаланилмаётган, бўш турган бино ажратилиши бўйича партия томонидан кўмак берилишини билдиришди.
"Professional progress centre" ўқув маркази раҳбари Алишер Алибоев ёшлар ва асосан абитуриентлар учун барча қулайликка эга инновацион марказ қуришни мақсад қилган. 30 сотих ер майдонида 3 қаватли бино қуриш ишлари бошлаб юборилган. Тадбиркор ўз маблағлари ҳисобига бинони кўтарган бўлишига қарамай, бинони тўлиқ таъмирдан чиқариш ва жиҳозлаш учун кредит олишни режалаштирган.
- Беш йил аввал ўқув марказини ишга туширган эдик, - дейди ўқув маркази раҳбари Алибоев Алишер. – Дастлаб туманимиз ёшларига турли фанлар бўйича таълим бериб келдик. Кейинчалик ўқув марказимиз анча ривожлангач, бошқа туман, вилоят ёшлари ҳам кела бошлади. Талаб ортганлиги боис барча имкониятларини ўз ичига қамраб олган ётоқхона, компьютер жамланмасига эга ахборот хоналар, футбол, воллейбол мини стадионлар ва фитнес залларига эга иншоот қуришни мақсад қилдик. Лекин, қурилиш ишлари анча кенгайганлиги сабабли ўз маблағимиз етмай қолди. Ўз маблағимиз ҳисобига иншоотни қурдик, ўқув марказини пардозлаш, жиҳозлаш ва тўлиқ ишга тушириш учун бизга 1 млрд сўм қўшимча маблағ зарур.
Ишчи гуруҳи тадбиркорнинг кредит олиш борасида ҳеч қандай кўникмага эга эмаслиги боис туман банклари билан учрашув ташкил қилиб, кредит олиш борасида тушунча берилди ва кредит ажратилиши масаласи кўриб чиқилмоқда.
Шунингдек, ишчи гуруҳи Қамаши туманидаги “Азза парранда” ва ”Иқболхоним паррандаси” МЖЧлари фаолияти билан ҳам танишишди. Тадбиркорлар томонидан аниқланган муаммолари атрофлича ўрганилиб, партия депутатлик гуруҳлари орқали ҳал этилишига келишиб олинди.
Таъкидлаб ўтиш жоизки, Қашқадарё вилоятининг барча туман (шаҳар)ларида O‘zLiDeP вакиллари ҳамда тегишли ташкилотлар ходимларидан иборат ишчи гуруҳлар “Обод қишлоқ”, “Ҳар бир оила - тадбиркор”, “Ёшлар - келажагимиз” дастурлари ҳамда Президентимиз томонидан илгари сурилган бешта муҳим ташаббус ижроси доирасида 1174 та хонадонда бўлишди. Фуқаролар муаммолари обдан ўрганилмоқда. Мазкур жараёнларда аҳоли томонидан томорқасини ривожлантириш, кредит олиш, коммунал хизматлари каби жами 551 та мурожаатлар аниқланди. Муаммоларни ҳал этилиши борасида ишчи гуруҳи амалий ишлар олиб бормоқда.

UzLiDeP representatives studied problems of entrepreneurs from Kamashi
As previously reported, a working group composed of employees of the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan, deputies, activists of the party hold meetings with the population, to study people's problems, to get familiar with activities of entrepreneurs and farmers who are the electorate of the party.
Representatives of the working group visited CAM «Kiziltepa», «Oqguzar», and «Nagakhon» of Kamashi district of Kashkadarya region and met with entrepreneurs working in these makhallas.
The working group got acquainted with construction of the hotel being built by private enterprise “Binokor” within the framework of development of tourism in the district. During the conversation, the entrepreneur noted that the 24-bed hotel, occupying 2 hectares, will be commissioned in September this year.
Qualitative products of LLC «Ideal polimer plast», where 20 people work, are delivered to all territories of Uzbekistan.
«In our society, components are produced for various baths», said the businessman Norkobilov Makhmatkobil. «To expand our activities, we are planning to buy equipment for production of modern hot tubs in China. We are planning to spend our own funds and bank loans in the amount of 500 million soums. We have been working for 3 years, but on a rental basis».
With the help of the party, the working group promised to assist in providing us with an unused building in our territory.
The Director of the Professional Progress Centre Alisher Aliboyev has a goal to build an innovation center for young people, mainly for applicants. Construction of a 3-storey building has begun on an area of 30 acres. The building was built at the expense of the entrepreneur, but a loan is needed to complete the work and equip the building.
«Five years ago we organized a training center», said Aliboyev Alisher, the head of the training center. «At first, the district's young people were trained in various subjects. Then young people from other districts and regions began to study at our center. With increasing demand, we decided to build a building with a hostel, a computer room, a football and volleyball mini-stadiums, a fitness room. The scale of construction has expanded, there are not enough funds, at our own expense we built the building, but an additional 1 billion soums is required for the decoration and equipment of the training center».
Due to the fact that the entrepreneur does not have the skills to obtain a loan, the working group organized a meeting with employees of the district bank to consider the issue of loan allocation.
The working group got acquainted with activities of “Azza Parranda” LLC and “Iqbolkhonim Parrandasi” of Kamashi district. Problems of entrepreneurs were studied in detail. They will be solved by the party’s deputy group.
The working group consisting of representatives of UzLiDeP and employees of relevant organizations within the framework of programs “Obod qishloq” (Prosperous village), “Every family entrepreneur”, “Youth is our future” and five important initiatives forwarded by the President visited 1,174 houses in the districts (cities) of Kashkadarya region. Problems of citizens are deeply studied. In the course of the study, 551 problems were identified concerning the development of household land, obtaining loans, utilities. The working group carries out practical work to solve problems.