Хотин-қизлари эъзозланган юртнинг эртаси фаровон бўлади
Мамлакатимизда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, аёлларнинг мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётида тўлақонли иштирок этишига эришиш, гендер тенглик ва репродуктив саломатликни таъминлаш бўйича кўламдор ишлар амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 2 февралдаги «Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш ва оила институтини мустаҳкамлаш соҳасидаги фаолиятни тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармони ҳам бу борадаги ишларни янги босқичга олиб чиқди, десак муболаға бўлмайди. Айниқса, аёлларнинг ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий фаоллигини ошириш давр талабига айланган бир вақтда юртимизда бу борада амалга оширилаётган ижобий ишлар нафақат халқимиз, балки жаҳон ҳамжамияти, жумладан, БМТ, Халқаро меҳнат ташкилоти, ЮНИСЕФ, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти каби нуфузли халқаро ихтисослашган муассасалар томонидан эътироф этилиб, юқори баҳоланмоқда.
Эътиборлиси, юртимизда ижтимоий ҳимояга муҳтож аёлларни замонавий уй-жойлар билан таъминлаш бўйича янги тизим яратилди. Ана шу тизим асосида 1 минг 564 нафар хотин-қизлар нафақат уй-жойга, балки иш ўринларига ҳам эга бўлдилар.
Куни кеча Олий Мажлис Сенатининг йигирманчи ялпи мажлисида иштирок этган Президентимиз Шавкат Мирзиёев ўз нутқида Ўзбекистон аёллари ҳақида яна бир бор илиқ фикрларни билдирди. “Аёлга бўлган ҳурмат-эътибор – бу, аввало, оилага, жамият келажагига бўлган ҳурмат-эътибор ифодасидир”, деди Юртбошимиз. Ер юзидаги ҳар қайси жамиятнинг маданий даражаси унинг аёлларга нисбатан муносабати билан белгиланиши ҳақидаги фикр ҳам бежиз айтилмаган.
Бугунги кунда олий вакиллик органи ҳисобланган Олий Мажлис Сенатида – 17 нафар сенатор, Қонунчилик палатасида – 21 нафар депутат аёллар фаолият олиб бормоқда. Маҳаллий кенгашларда эса, халқ вакилларининг 23 фоиздан зиёдини хотин-қизлар ташкил этади. Мингдан ортиқ аёллар маҳалла фуқаролар йиғинини бошқариб келмоқда.
Президентимиз томонидан мазкур тадбирда парламентда ва маҳаллий Кенгашларда аёллар улушини кўпайтириш, ижтимоий шароити оғир аёлларни қўллаб-қувватлаш, хотин-қизлар ўртасида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, уларни иш билан таъминлаш масалаларида нодавлат ташкилотларнинг иштирокини фаоллаштириш ҳамда аёлларни иш билан таъминлаш, хотин-кизларнинг замонавий касб-ҳунарларни пухта эгаллаши учун шароит яратиш каби бир қатор вазифалар белгилаб берилди. Ушбу вазифаларнинг ижросини таъминлаш, албатта, юртимизда хотин-қизларнинг жамият ҳаётида муносиб ўрин эгаллаши, уларнинг ижтимоий нуфузини янада юксалтиришга хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида янги тузилма – Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари бўйича қўмита тузиш таклифини берди. Бу тузилма, албатта, мамлактимиз ҳаётида хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, уларга кенг имкониятлар яратишда муҳим аҳамият касб этади.
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, бугунги глобаллашув жараёнида “Эркаклар ва аёллар учун тенг ҳуқуқлар ва имкониятлар кафолатлари тўғрисида”ги, “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликлардан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонун лойиҳалари ишлаб чиқишни даврнинг ўзи тақозо қилмоқда. Мазкур жараёнларда биз — депутатлар ҳам фаол иштирок этиб, ҳар бир моддаси тўғридан-тўғри ишлайдиган, ҳуқуқни қўллаш амалиётида қийинчилик туғдирмайдиган халқчил қонунлар яратилишида ўзимизнинг муносиб ҳиссамизни қўшамиз.

Внимание – вопросу о женщинах
В нашей стране проводится масштабная работа  по защите  прав и интересов женщин, обеспечению  их активного участия  в социально-политической жизни страны, обеспечению  гендерного равенства и репродуктивного здоровья.
Указ главы государства «О мерах по коренному совершенствованию деятельности  в сфере поддержки женщин и укрепления института семьи» от 2 февраля 2018 года стал основой проведения работы в этом направлении на качественно новом уровне.  Проведение работы такого направления в период, когда  усиление социально-экономической и политико-правой активности женщин стало требованием времени,  признается и высоко оценивается не только  не только нашим народом, но и мировым сообществом, а также такими авторитетными учреждениями,  как ООН, Международная организация труда, ЮНИСЕФ, Всемирная организация здравоохранения.
В стране создана новая система  обеспечения современным жильем социально нуждающихся  женщин.  На основе этой системы  1564 женщин получили не только жилье, но и рабочие места.
На состоявшемся недавно двадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса  Президент Шавкат Мирзиёев в своей речи  сказал: “Проявление уважения к женщине – это, прежде всего,  отображение уважения к семье, будущему общества”.  Не без основания было сказано и о том,  что уровень культуры любого  общества  определяется отношением к женщине.
В настоящее время  в высшем полномочном органе – Сенате Олий Мажлиса  работают 17 сенаторов-женщин, в Законодательной палате -  21 депутатов-женщин. В местных советах  женщины составляют более 23 процентов представителей народа. Более тысяч женщин руководят сходами граждан махаллей.
На заседании Президент наметил ряд таких задач, как увеличение числа женщин  в парламенте и местных кенгашах, поддержка  проживающих в социально трудных условиях женщин, предотвращение правонарушений среди женщин,  активизация участия негосударственных некоммерческих организаций в вопросах трудоустройства женщин, создание условий для получения женщинами современных профессий. Обеспечение исполнения этих задач безусловно будет способствовать занятию женщинами достойного места в обществе, повышению их социального статуса.
Глава государства  предложил создать в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан  новую структуру – комитет по вопросам женщин и гендерного равенства. Эта структура  будет способствовать повышению социально-политической активности женщин в жизни общества, созданию для них широких возможностей.
Следует особо отметить, в нынешнем процессе глобализации само время требует  разработки законопроектов  “О гарантиях  равных прав и возможностей  мужчин и женщин”, “О защите женщин от притеснения и насилия”. В этом процессе и мы, депутаты должны принимать активное участие и внести  свой вклад  в разработку  справедливых законов, каждая статья которых в  будет действовать и не порождать преграды на пути применения  права.