Хоразмда “Ишбилармон аёл” кўрик-танловининг туман ва шаҳар босқичлари ғолиблари аниқланди
Танловда ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш ва хўжалик юритишнинг бошқа соҳаларида юқори натижаларга эришган, фаолиятига инновацион ғояларни татбиқ этиб, импорт ўрнини босувчи экспортбоп маҳсулот ишлаб чиқаришни йўлга қўйган 50 нафардан ортиқ иштирокчи ўзаро беллашди.
Танловнинг Хива туман босқичида Саломат Аллаберганова ғолиб бўлди. У ҳозирда қандолатчилик билан чекланибгина қолмай, “Ҳар бир оила-тадбиркор” Давлат дастури асосида банкдан 25 миллион сўм кредит олиб, ҳунармандчилик фаолиятини ҳам йўлга қўйиш ниятида.
Мазкур танловнинг Қўшкўпир туман босқичида эса Сайёра Тўраева ғолиб бўлди. Унинг кўп тармоқли “Хосиёнли Жасур” фермер хўжалигида чорвачилик билан бирга мева - сабзавот махсулотлари ҳам йўлга қўйилган.
- Бундай нуфузли танловда ғолиб бўлиш катта шараф, - дейди  Қўшкўпир туман босқичи ғолиби Сайёра Тўраева. – Рақобат жуда кучли бўлди. Чунки кўрик-танловда энг илғор ва салохиятли тадбиркор ва фермерлар иштирок этишди. Мамлакатимизда бундай ташаббускорлар кўп ва улар турли соҳаларда фаолият юритмоқда. Истиқбол учун белгиланган режаларимиз талайгина, жумладан, халқаро бозорга чиқишни мўлжаллаганмиз. Шу боис янада кўпроқ меҳнат қилиб, кўрсатилган ишончни оқлашга харакат қиламиз.
Танлов якунида ғолиблар O‘zLiDeP вилоят, туман Кенгаши ҳамда ҳамкор ташкилотларнинг диплом ва қимматбаҳо совғалари билан тақдирланиб, танловнинг вилоят босқичига йўлланмани қўлга киритди.

В Хорезме определены победители районных и городских этапов смотра-конкурса “Ишбилармон аёл”
В конкурсе приняли участие  более 50  женщин, достигшие высоких результатов в производстве, сфере услуг, хозяйственной деятельности и других сферах, внедрившие инновационные методы в деятельность  и наладившие производство  импортозамещающей и экспортоориентированной продукции.
На Хивинском городском этапе конкурса  победила  Саломат Аллаберганова.  В настоящее время она занимается не только производством кондитерских изделий но и намерена  на основе программы «Каждая семья – предприниматель» получить в банке  кредит в 25 миллионов сумов  и наладить ремесленничество.
На Кушкупирском районном этапе конкурса  победила Сайёра Тураева. В ее многопрофильном фермерском хозяйстве  “Хосиёнли Жасур”  вместе с животноводством  налажена заготовка плодо-овощной продукции.
- Для меня честь стать победителем на таком престижном конкурсе, - сказала  победитель Кушкупирского районного этапа конкурса Сайёра Тураева. –  Конкуренция была сильной.  Потому участницами конкурса были  передовые предприниматели и фермеры.  В нашей стране много таких инициаторов, работающих в различных сферах. У нас много планов на перспективу, например, выход на международный рынок.  Для этого  нам следует много работать и оправдать оказанное доверие.
В конце конкурса победителям вручили  дипломы и ценные  подарки областного, районного кенгаша УзЛиДеП и организаций-партнеров, а также путевки на областной этап конкурса.