Давлат органлари ва ташкилотларининг ахборот хизматлари сифат жиҳатдан янги босқичга кўтарилади
Бугунги айни глобаллашув замонида дунёда, ён-атрофимизда рўй бераётган воқеа-ҳодисаларни чуқур идрок этиш, уларнинг туб моҳиятига етиб бориш учун аввало ҳар биримизда маънавий иммунитет асосида шаклланган мустақил фикр бўлиши давр талабидир. Сабаби, турли ғоя ва манфаатлар кураши тобора кучайиб бораётган ҳозирги вазиятда ёлғонни рост, ростни ёлғон, деб кўрсатишга уриниш, турли сохта маълумотларни тарқатиш тобора авж олаяпти. Мана шундай шароитда оммавий ахборот воситаларининг роли ва масъулияти ҳар қачонгидан ҳам муҳим ўрин тутади десак муболаға бўлмайди.
Мамлакатимизда кейинги икки йилда ОАВ ривожи ҳамда медиа-соҳа ходимлари малакасини ошириш бўйича қилинаётган ишлар амалий ва натижадорлиги билан аҳамиятга лойиқдир. Шу маънода Президентимизнинг “Оммавий ахборот воситалари мустақиллигини таъминлаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари ахборот хизматлари фаолиятини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” қарорининг қабул қилиниши  аввало соҳа ривожи  учун мустаҳкам ҳуқуқий замин яратибгина қолмай вазирлик ва идораларнинг ахборот хизматлари фаолиятини янада жонлантиришга, таъбир жоиз бўлса, уларнинг фаолиятини тубдан такомиллаштиришга хизмат қилади.
Қарорнинг аҳамиятли жиҳати шундаки унда вазирлик ва идоралардаги ахборот хизмати вакилларининг малакасини ошириш бўйича аниқ ва манзилли ишларни амалга оширишга алоҳида уруғ берилган. Бу биринчи навбатда уларнинг соҳага доир замонавий билим ва малакаларини оширишга олиб келади. Малака ошириш курсларида таҳсил олган давлат органлари ва ташкилотларидаги ахборот хизматлари ходимлари кўтарилган масалага ташкилот номидан тўғри, холис ва асосли муносабат билдириш бўйича кўникмага эга бўлади. Бу эса норасмий, бирёқлама ва асосланмаган ахборотлар, турли кўринишдаги тушунмовчиликлар келиб чиқишининг олдини олади. Пировардида, аҳолининг давлат органлари фаолиятига нисбатан ишончи ортади.
Биламиз, қайси соҳа бўлмасин унинг ривожида халқаро тажриба муҳим ўринга эгадир. Бу тамойил ОАВга ҳам тегишли албатта. Чунки бугун замон шиддат билан ривожланаяпти. ОАВ соҳасига ҳам йилдан-йилга янги технологиялар, турли замонавий усуллар ва йўналишлар кириб келаяпти. Уларни ўрганиш эса ОАВ соҳасида хориж мамлакатлари билан алоқаларни мустаҳкамлашни талаб этади. Қарорда ушбу жиҳатга алоҳида эътибор қаратилгани эътиборга молик. Яъни унга кўра эндиликда давлат органлари ва ташкилотлари ахборот хизматлари ходимларини тажриба орттириш ва хорижий мамлакатларнинг тегишли ташкилотлари фаолияти билан яқиндан танишиш, шунингдек, уларни ахборот жиҳатдан таъминлаш учун сафар қилувчи делегациялар таркибига киритиш назарда тутилмоқда. Ўзаро тажриба алмашиш эса журналистларнинг билим ва дунёқарашини янада кенгайтиради.
Умуман олганда, қарор билан оммавий ахборот воситаларининг фаолияти учун максимал даражада қулай шароитлар яратилаётганлиги давлат ва жамият ўртасида сифатли мулоқотни йўлга қўйиш, аҳолига мамлакатимизда олиб борилаётган ҳаётий ва халқчил ислоҳотларнинг мақсади, вазифалари ва натижалари ҳақида тезкор, холис ва тўлиқ ахборот етказиш, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари фаолияти шаффофлигини ошириш, шунингдек, уларнинг жамоатчилик билан ўзаро ҳамкорлик алоқаларини ва ахборот хизматлари фаолиятининг самарадорлигини тубдан яхшилашга хизмат қилади.

Качественно новый уровень работы пресс-служб государственных органов и организаций
В эпоху глобализации  для глубокого осознания  происходящих в мире событий и понимания их значения, от каждого из нас, прежде всего, требуется независимое мышление, основанное на духовном иммунитете.  Так как в нынешней ситуации усиливающейся борьбы  идей и интересов активизурется стремление к замене правды ложью распространению  неверной информации. И не будет ошибкой сказать, что именно в таких условиях  как никогда возрастает роль и ответветственность  средств массовой информации.
Следует отметить практичность и результативность проводимой в нашей стране в последние два года работы по развитию СМИ и повышению квалификации работников медиа-сферы. В этом направлении принятие постановления   Президента “О дополнительных мерах  по обеспечению независимости  средств массовой информации  и развитию деятельности  пресс-служб  государственных  органов и организаций” не только  создает прочную правовую основу  для развития сферы, но  и способствует  активизации  деятельности, коренному совершенствованию  работы пресс-служб  министерств и ведомств.
Значимость постановления  заключается в том, что в документе  отдельно отмечена реализация адресной работы  по повышению квалификации  представителей пресс-служб  министерств и ведомств. Это, в первую очередь, обеспечит  повышение  их знаний и профессионализма в сфере.  Прошедшие курс повышения квалификации  работники  пресс-служб  государственных органов и организаций овладеют навыками  отображения от имени организации  верного, объектиного и обоснованного отношения к рамссматриваемой проблеме.  Это будет предотвращать появление  неофициальных, однобоких и необоснованных информаций, устранят неясности. В результате будет возрастать доверие  населения работе государственных органов.
В развитии любой сферы  важное значение имеет международный опыт. Это касается и СМИ. Мы живем в эпоху ускоренного времени. В СМИ внедряются  новые технологи, различные современные  методы и направления. Их изучение требует  укрепления связей с зарубежными странами в сфере СМИ. В постановлении уделено особое внимание и этому аспекту. Теперь  предусмотрено, что для приумножения опыта и изучения деятельности информационных служб зарубежных странь в составл выезжающих  за рубеж делегаций будут включаться  работники пресс-служб  государственных органов и органеизщаций.  Взаимный обмен опытом  будет расширять мировоззрение  и знания журналистов.
В целом, создание постановлением  максимально благоприятных условий для деятельности СМИ будет способствовать налаживанию качественного диалога  между государством и обществом, предоставлению населению  оперативной, объективной и полной информации  о целях, задачах, результатах  проводимых в стране реформ, усилению прозрачности деятельности  органов государственного и хозяйственного управления, а также  улучшению связей сотрудничества  с общественностью и повышению эффективности деятельности пресс-служб.