O‘zLiDeP раҳбари Поп туманидаги фермерлар билан учрашди
Аввал хабар берганимиздек, деҳқон хўжаликлари, аҳоли томорқаларига ҳамда бошоқли дон экинларидан бўшаган майдонларга такрорий экинлар экиш ишларини ўрганиш, аниқланган муаммоларни вақтида бартараф этиш мақсадида Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, Ўзбекистон Либерал-демократик партияси учрашувлар ўтказди.
O‘zLiDeP раҳбари Актам Хаитов бошчилигидаги вакиллар Наманган вилоятининг Поп туманидаги “Поп жаннат боғи” фермер хўжалигида бўлишди. Хўжаликнинг 80 сотигида иссиқхонага ташкил қилинган экан.
- Бу иссиқхонани ўтган йилда Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши ҳузуридаги жамғармадан 800 миллион сўм кредит олиб қурган эдик, – дейди хўжалик раҳбари Камолиддин Фаёзов. — Йил бошида помидорнинг янги навидан  эккан эдик, ҳосилдорлик мўл бўлди. Биринчи ҳосилнинг ўзиданоқ 40 тоннадан ошиқ помидор олдик ва АҚШ доллари миқдорида даромад қилдик. Такрорийга ҳам айни экинни экмоқчимиз. Августда кўчат қадасак, ноябрга бориб маҳсулотни бемалол бозорга олиб чиқсак бўлади.
“Поп жавоҳири” фермер хўжалиги тумандаги ғалла режасини биринчилардан бўлиб бажарди, 71 гектар ерининг 34 гектарига ғалла экиб, 70 центнер ҳосил олди. Қарабсизки, давлат хирмонини 140 минг тоннага бойитди. Бўшаган майдоннинг 25 гектарига ерёнғоқ, 5 гектарига сабзи, 4 гектарига мош қадади.
- Иқлимидан келиб чиқиб ер ёнғоқни кўпроқ экдик. Сабаби, у сувсизликка чидамли, четга ҳам экспорт қилмоқчимиз, – дейди фермер Жавоҳир Юсупов. – Имкониятлардан фойдаланиб, хўжалигимизни кўп тармоқлига айлантириш ниятидамиз. Ҳозирданоқ 60 бош қўй, 20 бош қорамолни парваришлай бошладик.

Руководитель УзЛиДеП встретился с фермерами папского района
Представители Совета фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель,  Либерально-демократической партии  Узбекистана на местах проводят встречи с целью изучения проведения повторного посева  в дехканских хозяйствах, приусадебных землях и на   освобожденных от колосовых культур  полях, а также своевременного устранения выявляемых проблем.
Группа во главе с руководителем УзЛиДеП Актамом Хаитовым  посетила фермерское хозяйство  “Поп жаннат боги”  в Папском районе.  В хозяйстве  на 80 сотках действует теплица.
- Эта теплица построена в прошлом году  в счет кредита  в размере  800 миллионов сумов фонда Совета фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, - сказал руководитель хозяйства  Камолиддин Фаёзов. ― В начале года посадили новый сорт помидоров, урожай был богатым. Первый урожай составил  более  40 тонн и доход был соответствующим. При повторном посеве намерены вновь вырастить этот сорт помидоров. Если в августе поасдить саженцы,  в ноябре  можно вывозить урожай на рынок.
Фермерское хозяйство  “Поп жавохири”  одним из первых в районе выполнило план по заготовке зерна, с  34 гектаров (из общей площади в 71 гектаров)  получили средний урожай в  70 центнеров. Государственный хирман пополнился  140 тысячами тонн зерна. На освобожденных 25 гектарах посадили  арахис, на 5 гектарах ― морковь, на 4 гектарах - маш.
- С учетом климата  побольше посадили арахис.  Потому что эта культура устойчива к засухе, экспорториентированна, - говорит  фермер Жавохир Юсупов. – Используя возможны планируем  преобразовать хозяйство в многопрофильное.  Уже начали откорм  60  голов овец и 20 голов  крупного рогатого скота.