O‘zLiDeP депутати “Ўзсаноат қурилиш банк” АТБ раисига депутатлик сўрови юборди
Қораўзак туманида 2019-2021 йилларда Инвестиция дастурига 25 та лойиҳа киритилган бўлиб, лойиҳаларнинг умумий қиймати 3,8 трлн сўмни ташкил этади.  Лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этилиши натижасида 1033 та янги иш ўринлари яратилади.
Жорий йилнинг 21 июнь ҳолатига кўра эса ҳудудий инвестиция ҳисобидан 333,0 млрд сўмлик 8 та лойиҳа амалга оширилиб, 179 та янги иш ўринлари яратилган.
Бу ҳақда халқ депутатлари Қораўзак туман Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилишида  маълум қилинди.
Туман давлат солиқ инспекцияси раиси ўринбосари У.Турдиевнинг айтишича, солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепция доирасида 2019 йил 1 январдан бошлаб барча фуқаролар учун жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғининг амалдаги 4 поғонали ставкаси ягона 12 фоизли ставкада белгиланди ҳамда ойлик иш ҳақидан пенсия жамғармасига ушлаб қолинадиган 8 фоизлик суғурта бадали бекор қилинди.
“Жорий йилнинг 1 январидан бошлаб иш ҳақи ва унга тенглаштирилган солиқлар деярли икки баробарга камайди. Иш ҳақидан тўланадиган солиқлар 12 фоизга туширилиб, даромад ва ягона ижтимоий тўловдан озод бўлди”, – дейди У.Турдиев.
Йиғилишда кун тартибидаги иккинчи масала юзасидан туман мактабгача таълим бўлими раиси ўринбосари Р.Шалабаевнинг ахбороти эшитилди.
Таъкидланишича, бугун туманда мактабгача таълим соҳасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Лекин олиб борилаётган саъй-ҳаракатларга қарамай, ҳудуддаги 14 та МТМнинг аксарияти капитал таъмирга муҳтож, талабга жавоб бермайди.
Шу боис, йиғилишда сўз олган депутатлар “Бердақ” овул фуқаролар йиғинида жойлашган “Жулдызша дос” мактабгача таълим муассасасининг қурилиш  ишлари ҳалигача якунига етказилмагани билан қизиқди.
Р.Шалабаев эса мазкур муассаса учун “Ўзсаноат қурилиш банк” томонидан 1 млрд 433 млн сўм миқдорида кредит ажратилиши белгиланганини айтиб, ҳозирга қадар зарур маблағлар ажратилмагани сабабли қурилиш ишлари вақтинча тўхтаб қолганини билдирди.
Бу масала юзасидан шу куннинг ўзида халқ вакили Ғ.Қудайбергенов “Ўзсаноат қурилиш банк” раиси номига депутатлик сўрови юборди.

Депутат от УзЛиДеП направил депутатский запрос председателю АКБ “Узсаноат курилиш банк”
В Кораузакском районе  в Инвестиционную программу  2019-2021 годов включены  25 проектов общей стоимостью  3,8 трлн сумов. В результате реализации проектов будет создано  1033 новых рабочих мест.
По состоянию  на  21 июня текущего года, за счет  территориальных инвестиций  реализовано 8 проектов стоимостью  333,0 млрд сумов, создано  179 новых рабочих мест.
Об этом сообщалось на очередном заседании депутатской группы УзЛиДеП  в Кораузакском районном кенгаше  народных депутатов.
По словам заместителя председателя  государственной налоговой инспекции района  У.Турдиева,  в рамках концепции по совершенствованию  налоговой политики с 1 января   2019 года для всех граждан взимаемая с физических лиц действующая  4-ступенчатая  ставка  налога на доход,  определена  в единой 12-процентной ставке, отменен 8-процентный страховой взнос, удерживаемый из заработный платы  в пенсионный фонд.
“С 1 января текущего года подоходный и приравненные к неумналоги  снижены почти в два раза. Подоходный налог снижен до 12 процентов», - сказал  У.Турдиев.
На заседании по второму вопросу повестки дня была заслушана информация  заместителя  председателя районного отдела дошкольного образования Р.Шалабаева.
Отмечалось, что в настоящее время  в сфере дошкольного образования района  проводится масштабная работа. Но несмотря на это в 14 ДОУ территории необходимо провести  капитальный ремонт.
Выступашие на заседании депутаты поинтересовались причинами  незавершенности строительства  дошкольного образования учреждения  “Жулдызша дос” в сходе граждан аула  “Бердак”.
Р.Шалабаев отметил, что  на строительство  этого учреждения  было намечено выделение   “Узсаноат курилиш банк”ом кредита в размере 1 млрд 433 млн сумов, в связи с тем, что намеченные кредиты все еще не выделены, строительство временно приостановлено.
По данному вопросу в этот же день народный представитель Г.Кудайбергенов направил депутатский запрос на имя  председателя  “Узсаноат курилиш банк”а.
1063
Рахманова Гульнара УзЛиДеП Тахтакупир туман Кенгаши депутатлар гурухи ижрочи котиб 2019-07-11 11:07:38
УзЛиДеП депутатлар гурухлари тамонидан мутассади корхона ва ташкилотлар рахбарларини эшитиш билан купчилик муоммалар хал этилишига амалий ердам курсатилмокда. Худудлардаги 2019 йилга мулжалланган йирик лойихаларни белгиланган вактида ишга туширилишини назоратга олган хар бир депутат фаоллиги билан ендашиб иш килинса иктисодий ривожланишларга хисса кушган булиб саналади .