O‘zLiDeP депутати “Ўзсаноат қурилиш банк” АТБ раисига депутатлик сўрови юборди
Қораўзак туманида 2019-2021 йилларда Инвестиция дастурига 25 та лойиҳа киритилган бўлиб, лойиҳаларнинг умумий қиймати 3,8 трлн сўмни ташкил этади.  Лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этилиши натижасида 1033 та янги иш ўринлари яратилади.
Жорий йилнинг 21 июнь ҳолатига кўра эса ҳудудий инвестиция ҳисобидан 333,0 млрд сўмлик 8 та лойиҳа амалга оширилиб, 179 та янги иш ўринлари яратилган.
Бу ҳақда халқ депутатлари Қораўзак туман Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳининг навбатдаги йиғилишида  маълум қилинди.
Туман давлат солиқ инспекцияси раиси ўринбосари У.Турдиевнинг айтишича, солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепция доирасида 2019 йил 1 январдан бошлаб барча фуқаролар учун жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғининг амалдаги 4 поғонали ставкаси ягона 12 фоизли ставкада белгиланди ҳамда ойлик иш ҳақидан пенсия жамғармасига ушлаб қолинадиган 8 фоизлик суғурта бадали бекор қилинди.
“Жорий йилнинг 1 январидан бошлаб иш ҳақи ва унга тенглаштирилган солиқлар деярли икки баробарга камайди. Иш ҳақидан тўланадиган солиқлар 12 фоизга туширилиб, даромад ва ягона ижтимоий тўловдан озод бўлди”, – дейди У.Турдиев.
Йиғилишда кун тартибидаги иккинчи масала юзасидан туман мактабгача таълим бўлими раиси ўринбосари Р.Шалабаевнинг ахбороти эшитилди.
Таъкидланишича, бугун туманда мактабгача таълим соҳасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Лекин олиб борилаётган саъй-ҳаракатларга қарамай, ҳудуддаги 14 та МТМнинг аксарияти капитал таъмирга муҳтож, талабга жавоб бермайди.
Шу боис, йиғилишда сўз олган депутатлар “Бердақ” овул фуқаролар йиғинида жойлашган “Жулдызша дос” мактабгача таълим муассасасининг қурилиш  ишлари ҳалигача якунига етказилмагани билан қизиқди.
Р.Шалабаев эса мазкур муассаса учун “Ўзсаноат қурилиш банк” томонидан 1 млрд 433 млн сўм миқдорида кредит ажратилиши белгиланганини айтиб, ҳозирга қадар зарур маблағлар ажратилмагани сабабли қурилиш ишлари вақтинча тўхтаб қолганини билдирди.
Бу масала юзасидан шу куннинг ўзида халқ вакили Ғ.Қудайбергенов “Ўзсаноат қурилиш банк” раиси номига депутатлик сўрови юборди.

UzLiDeP deputy sent a deputy request to the Chairman of JSCB “Uzsanoat Qurilish Bank”
In Korauzak district, 25 projects worth a total of 3.8 trillion soums were included in 2019-2021 Investment Program. As a result of project implementation, 1033 new jobs will be created.
As of June 21 of the current year, 8 projects worth 333.0 billion soums have been implemented at the expense of territorial investments, and 179 new jobs have been created.
This was reported at the meeting of UzLiDeP deputy group in Korauzak District Kengash of people’s deputies.
According to the Deputy Chairman of the State Tax Inspectorate of the district U.Turdiyev, within the framework of the concept for improving tax policy, from January 1, 2019, for all citizens, the current 4-step income tax rate for individuals is set at a single 12 percent rate, 8 percent premium deducted from wages to the pension fund is canceled.
“Since January 1 of the current year, income and taxes equated to it are reduced almost twice. Income tax reduced to 12 percent”, said U. Turdiyev.
At the meeting on the second issue of the agenda, information of the Deputy Chairman of the District Department of Preschool Education R. Shalabayev was heard.
It was noted that at present large-scale work is being carried out in the sphere of ​​preschool education in the district. But despite this, it is necessary to carry out a major overhaul in 14 preschool education institutions.
Deputies who spoke at the meeting inquired about the reasons for incomplete construction of preschool education of the institution “Juldizcha dos” in the citizens assembly of the village “Berdak”.
Shalabayev noted that a loan of 1 billion 433 million soums was planned to be allocated by “Uzsanoat Qurilish Bank” for construction of this institution, due to the fact that the planned loans are still not allocated, the construction is temporarily suspended.
The people’s representative G. Kudaybergenov sent a deputy request to the Chairman of “Uzsanoat Qurilish Bank” on this issue, on the same day.