Мустақиллик — буюк ва бебаҳо неъмат
Мана йигирма саккиз йилдирки, мустақил юртимизда ушбу қутлуғ кунни катта қувонч ва тантана билан кутиб олиш эзгу қадриятга айланган. Бунда давлатимиз раҳбарининг сана муносабати билан қабул қиладиган қарорлари муҳим дастуриламалдир.
Бинобарин, яқинда Президентимизнинг “Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг йигирма саккиз йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида”ги қарори матбуотда эълон қилинди. Унда муқаддас байрамимизни муносиб кутиб олиш учун ҳамда “Жонажон Ўзбекистоним, мангу бўл омон!” деган эзгу ғоя ўзида мужассам этган кенг кўламли тайёргарлик ишлари, устувор вазифалар белгилаб берилди.
Ушбу қарор мамлакатимиз мустақиллигининг йигирма саккиз йиллигини нишонлашда аниқ вазифалардан келиб чиққан ҳолда муносиб тайёргарлик кўришимизда, гўзал, кўркам шаҳар ва қишлоқларимизда байрамни бутун халқимиз билан муносиб кутиб олишимизга дастуриламал бўлиб хизмат қилади. Ҳар биримизнинг эришган ютуқларимиздан ғурурланиш билан бирга, мамлакатимиз келажаги учун масъулиятимизни оширишга, ҳар бир инсоннинг юрт келажаги ва гуллаб-яшнаши учун бефарқ бўлмасликка ундайди.
Ўтган даврга назар соладиган бўлсак, юртимиз мустақилликка эришганидан кейинги давр мобайнида юртимизда улкан ишлар амалга оширилди. Шу давр мобайнида янги авлод камолга етди. Эътиборлиси, халқимизда юрт равнақи учун дахлдорлик, шунингдек, масъулият туйғуси сезиларли равишда ўсди. Бугун биз эришган юксак марралар, озод ва обод Ватанимиз манзаралари, аввало, истиқлол шарофатидандир. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси, шунингдек, “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили” Давлат дастури, “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла”, “Ҳар бир оила – тадбиркор”, “Ёшлар – келажагимиз”, “Беш ижобий ташаббус” каби муҳим дастур ва режалар доирасида олиб борилаётган туб ислоҳотлар эса юртимиз қиёфасини тубдан ўзгартирмоқда.
Бугун бутун мамлакатимиз бўйлаб истиқлолимизнинг 28 йиллигини муносиб кутиб олиш ва тантанали нишонлаш йўлида кенг тайёрганлик ишлари олиб борилмоқда. Ҳар бир юртдошларимиз қалбида юртимизнинг улуғ байрамига ўзининг муносиб ҳиссасини қўшишга қаратилган эзгу ҳаракат бор десак, муболаға бўлмайди. Чунки бизнинг олдимизга қўйган мақсадларимиз аниқ, у ҳам бўлса юртимизда халқимиз учун порлоқ келажак яратиш, халқаро майдонда мавқеимизни янада мустаҳкамлашга қаратилган.
Бир сўз билан айтганда, бугун юртимизда ҳукм сураётган тинчлик-осойишталикни, халқимизнинг осуда ҳаётини, гўзал ва бетакрор Ватанимизни, чегараларимизнинг дахлсизлигини кўз қорачиғидек асраб -авайлашимиз зарур. Зеро, юртимиздаги тинчлик, хотиржамликни қадрига етиш ҳар биримизнинг ўз ишимизга масъулиятни янада оширишни, фаолиятимизда бунёдкорлик сари интилишни  тақазо этади.

Independence is a great and priceless treasure
For twenty-eight years in our independent country, this date has traditionally been celebrated. An important program document in this direction are the resolutions adopted in connection with this date by the Head of the state.
Recently, the press published a resolution of the President “On preparation and conduction of the celebration of the 28th anniversary of the state independence of the Republic of Uzbekistan”. The resolution defines priorities for preparation for a worthy celebration of this sacred holiday, which will be held under the motto “Flourish forever, my dear Uzbekistan!”
Based on the tasks outlined in it, this resolution will serve as a program document for us in a worthy preparation and solemn celebration of the holiday by all people in our beautiful cities and villages. The resolution calls for pride in the achievements of each of us, as well as strengthening in each person a sense of responsibility for the future of the country.
Having made a history review, we will understand what great things are done after the country achieved independence. During this period, a new generation has grown up in the country. A sense of responsibility and involvement in the fate of the country has increased among people. High boundaries, pictures of a free and prosperous Motherland – all this is achieved thanks to independence. The reforms carried out within the framework of the Action Strategy on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, the State programs “Year of active investments and social development”, “Obod qishloq” (Prosperous villages), “Obod makhalla” (Prosperous neighborhood), “Each family entrepreneur”, “Youth is our future”, “Five positive initiatives” fundamentally change the image of the country.
Today, large-scale work is being carried out across the country to prepare for a worthy, solemn celebration of the 28th anniversary of independence. It would not be a mistake to say that every compatriot seeks to make his own contribution to this great holiday. Because our goals are clear, and this is building a bright future, strengthening our positions in the international arena.
In short, we must preserve the peace and tranquility in the country, the prosperous life of people, our beautiful and unique Homeland, the inviolability of its borders. To do this, each of us is required a responsible attitude to our activities.
Erkin Kholbutayev,
Rasul Kusherbayev: “So that our ideas were consistent with the ongoing work”
18.11.2019, 09:58
Working Group of UzLiDeP has been formed for studying issues related to the inviolability of private property of the population and entrepreneurs