Мустақиллик — буюк ва бебаҳо неъмат
Мана йигирма саккиз йилдирки, мустақил юртимизда ушбу қутлуғ кунни катта қувонч ва тантана билан кутиб олиш эзгу қадриятга айланган. Бунда давлатимиз раҳбарининг сана муносабати билан қабул қиладиган қарорлари муҳим дастуриламалдир.
Бинобарин, яқинда Президентимизнинг “Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг йигирма саккиз йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида”ги қарори матбуотда эълон қилинди. Унда муқаддас байрамимизни муносиб кутиб олиш учун ҳамда “Жонажон Ўзбекистоним, мангу бўл омон!” деган эзгу ғоя ўзида мужассам этган кенг кўламли тайёргарлик ишлари, устувор вазифалар белгилаб берилди.
Ушбу қарор мамлакатимиз мустақиллигининг йигирма саккиз йиллигини нишонлашда аниқ вазифалардан келиб чиққан ҳолда муносиб тайёргарлик кўришимизда, гўзал, кўркам шаҳар ва қишлоқларимизда байрамни бутун халқимиз билан муносиб кутиб олишимизга дастуриламал бўлиб хизмат қилади. Ҳар биримизнинг эришган ютуқларимиздан ғурурланиш билан бирга, мамлакатимиз келажаги учун масъулиятимизни оширишга, ҳар бир инсоннинг юрт келажаги ва гуллаб-яшнаши учун бефарқ бўлмасликка ундайди.
Ўтган даврга назар соладиган бўлсак, юртимиз мустақилликка эришганидан кейинги давр мобайнида юртимизда улкан ишлар амалга оширилди. Шу давр мобайнида янги авлод камолга етди. Эътиборлиси, халқимизда юрт равнақи учун дахлдорлик, шунингдек, масъулият туйғуси сезиларли равишда ўсди. Бугун биз эришган юксак марралар, озод ва обод Ватанимиз манзаралари, аввало, истиқлол шарофатидандир. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси, шунингдек, “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили” Давлат дастури, “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла”, “Ҳар бир оила – тадбиркор”, “Ёшлар – келажагимиз”, “Беш ижобий ташаббус” каби муҳим дастур ва режалар доирасида олиб борилаётган туб ислоҳотлар эса юртимиз қиёфасини тубдан ўзгартирмоқда.
Бугун бутун мамлакатимиз бўйлаб истиқлолимизнинг 28 йиллигини муносиб кутиб олиш ва тантанали нишонлаш йўлида кенг тайёрганлик ишлари олиб борилмоқда. Ҳар бир юртдошларимиз қалбида юртимизнинг улуғ байрамига ўзининг муносиб ҳиссасини қўшишга қаратилган эзгу ҳаракат бор десак, муболаға бўлмайди. Чунки бизнинг олдимизга қўйган мақсадларимиз аниқ, у ҳам бўлса юртимизда халқимиз учун порлоқ келажак яратиш, халқаро майдонда мавқеимизни янада мустаҳкамлашга қаратилган.
Бир сўз билан айтганда, бугун юртимизда ҳукм сураётган тинчлик-осойишталикни, халқимизнинг осуда ҳаётини, гўзал ва бетакрор Ватанимизни, чегараларимизнинг дахлсизлигини кўз қорачиғидек асраб -авайлашимиз зарур. Зеро, юртимиздаги тинчлик, хотиржамликни қадрига етиш ҳар биримизнинг ўз ишимизга масъулиятни янада оширишни, фаолиятимизда бунёдкорлик сари интилишни  тақазо этади.

Независимость ― великое и бесценное достояние
Вот уже двадцать восемь лет в нашей независимой стране традиционно торжественно празднуется эта дата. Важным программным документом в этом направлении служат постановления, принимаемые  в связи с этой датой  главой государства.
Недавно в печати опубликовано  постановление Президента  «О подготовке и проведении празднования 28-летия государственной независимости Республики Узбекистан». В постановлении  определены  приоритетные задачи  по подготовке к достойному празднованию этого священного праздника, который будет проводиться под девизом «Вечно процветай, мой родной Узбекистан!»
Это постановление, исходя из намеченных в нем задач, будет служить для нас программным документом в достойной подготовке и торжественном проведении праздника  всем народом в наших красивых городах и кишщлаках. Постановление призывает гордиться достижениями каждого из нас, а также усилению в каждом человеке чувства ответственности  за будущее страны.
Сделав экскурс в  историю, мы поймем, какие великие дела свершены  после достижения страной независимости.  За этот период в стране выросло новое поколение.  Среди народа возросло чувство ответственности, причастности к судьбе страны. Высокие рубежи, картины свободной процветающей Родины ― все это достигнуто благодаря независимости. Коренным образом изменяют облик страны  реформы, проводимые  в рамках  Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям  развития Республики Узбекистан в  2017-2021 годах, Государственных программ  “Год активных инвестиций  и социального развития”, “Обод кишлок”, “Обод махалла”, “Каждая семья - предприниматель”, “Молодежь ― наше будущее”, “Пять  позитивных инициатив”.
Сегодня по всей стране  проводится масштабная работа  по подготовке к достойному, торжественному празднованию 28-летия  независимости. Не будет ошибкой сказать, что каждый наш соотечественник  стремится внести собственный вклад  в этот великий праздник. Потому что цели наши ясны, и это -  создание светлого будущего, укрепление своих позиций на международной арене.
Одним словом, сегодня мы, как зеницу ока, должны беречь  мир и спокойствие в стране, благополучную жизнь народа, нашу красивую и неповторимую Родину, неприкосновенность ее границ. Для этого от каждого из нас требуются ответственное отношение к работе  и стремление к созиданию в своей деятельности.