Банк кредити эвазига 8 та иш ўрни
Бу йил касб-ҳунар коллежини тамомлаган мирзачўллик Гулжаҳон Қаршибоева 25 миллион сўмлик банк кредити эвазига 8 та иш ўрни яратди.
Оиланинг кенжа фарзанди Гулжаҳон дунёга келганда отаси унинг тикувчи бўлишини орзу қилганди. Отасининг нияти кичкиналигидан қулоғига қўрғошиндек қуйилиб қолган қиз бошқа соҳани орзу ҳам қилмади...
Кейинги йилларда мамлакатимизда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, тадбиркорлик билан шуғулланаётганларга имтиёзлар беришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Банкларнинг молиявий кўмаги асосида ўз хонадонида бизнесини бошлаб, ҳам рўзғорини, ҳам маҳалласини обод этаётганлар сафи кенгайиб бормоқда. Ана шулардан бири ёш тадбиркор Гулжаҳон Қаршибоевадир.
У мактабда ўқиб юрган кезларида Анорхол аммасидан озми кўпми тикувчиликни ўрганган бўлса, коллежда ўқиб юрган кезларида бўш вақтларида Гулистон шаҳрига келиб тикувчилар Дилором Бойназова ҳамда Гўзал Гибаевалардан сабоқ олди. Аввал болалар кийим-кечакларини тикиб ички бозорга олиб чиқди. Бошлаган ишининг озми кўпми нафини кўрган Гулжаҳон ўз бизнесини ривожлантиришга аҳд қилди.
Гулжаҳон ўзи яшаётган қишлоқ - “Мирзачўл” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида тикувчиликни йўлга қўйиш мақсадида “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида “Агробанк” туман бўлимидан 25 миллион сўм миқдорида кредит олди. У ана шу кредит маблағига 3 та замонавий тикув машинаси, бичув столи, мато, матолар учун шкаф ва керакли асбоб ва анжомларни сотиб олди. 4 нафар ҳамқишлоғини ишли қилди. 4 нафар тикувчиликка қизиққан қизлар  шогирдликка тушишди.
- Бу йил Мирзаобод қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги касб-ҳунар коллежининг тикув ва тикув трикотаж буюмлари ишлаб чиқиш техник-технологи бўлимини тамомладим, - дейди O`zLiDeP фаоли Гулжаҳон Қаршибоева. - Туманимизнинг вилоят ҳудудидан анча чеккада жойлашганлигини ҳисобга оладиган бўлсак, қишлоғимизда бу соҳани ривожлантириш катта самара беради. Айни дамда қишлоғимиз аҳолисидан тушган якка буюртмаларни бажараяпмиз. Оддий кундалик либослардан тортиб оқшом либослари-ю болалар кийим-кечакларини тикаяпмиз. Буюртмачилар сони кундан кунга кўпайиб бораяпти.
Дарҳақиқат, юртимизда ўз бизнеси орқали оиласи даромадини ошираётганлар кўп. Бири чорвачилик билан шуғулланаётган бўлса, яна бири паррандачилик билан шуғулланиб гўшт ва парҳез гўшт маҳсулотларини етказиб бериб аҳолини сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлашга ҳисса қўшаяпти. Бошқаси эса иссиқхона ташкил этган.
Банклар томонидан берилаётган маблағлар ҳар бир оиланинг тадбиркорлик билан шуғулланиши ҳамда барқарор даромад манбаига эга бўлишига хизмат қилаётгани билан ҳам аҳамиятлидир.

Eight jobs are created at the expense of a bank loan
Guljakhon Karshiboyeva from Mirzachul, who graduated this year from the vocational college, created 8 jobs at the expense of a bank loan at the amount of 25 million soums.
Guljakhon is the youngest daughter in the family, when she was born, her father dreamed that she became a seamstress. From her childhood, her father had told her about his dream, and the girl was no longer thinking about another profession...
In recent years, great attention in Uzbekistan has been paid to development of family entrepreneurship, provision of benefits to citizens engaged in entrepreneurship. Families are expanding, with financial support of banks starting their business and contributing to the family budget and makhallas improvement. A young entrepreneur, Guljakhon Karshiboyeva, started her business.
During her school years, she studied sewing from her aunt Anorkhol, and during her college years in her free time, she went to the city of Gulistan to seamstresses Dilorom Boynazova and Guzal Gibayeva. She started her business with sewing children’s clothes, which she sold on the domestic market. Then she decided to develop a business.
Guljakhon set a goal to set up a sewing business in her village, at the citizens’ assembly of Mirzachul makhalla, and for this, under the program “Every family entrepreneur”, she received a loan at the amount of 25 million soums in the district branch of Agrobank. With these funds, she purchased 3 modern sewing machines, a cutting table, fabrics, a wardrobe for fabrics and other necessary supplies. Provided work to 4 fellow villagers. 4 more girls were attracted for training.
“This year, in Mirzaabad Professional College of Construction, Housing and Public Utilities, I have graduated from the department of a technologist for production of garments and knitwear. Our district is located far from the regional center and therefore development of this sphere in our village will give a positive result. At present, we are fulfilling private orders from fellow villagers. We sew casual clothes, holiday clothes, clothes for children. There are more and more customers”, said UzLiDeP activist Guljakhon Karshiboyeva
In our country there are many people, who are increasing the income of their families through business. Someone is engaged in sewing business, other poultry farming and the supply of high-quality dietary meat to the population. Someone else is building a greenhouse.
It is significant that the funds provided by banks help each family to organize entrepreneurship and have a stable source of income.