Ўзбекистон Президенти Жаҳон банки делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 июль куни Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президенти Сирил Мюллер бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонларни самимий қутлар экан, Ўзбекистон Республикаси ва Жаҳон банки ўртасидаги узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик муносабатларида юксак даражага эришилганини катта мамнуният билан қайд этди.
Бугун Банк мамлакатимизда устувор тармоқларда таркибий ислоҳотларни фаол қўллаб-қувватламоқда ҳамда уларнинг амалга оширилишида бевосита иштирок этмоқда.
Жорий йил 18 июль куни Тошкентда Иқтисодий кенгашнинг биринчи мажлиси ҳамда энергетика соҳасини ислоҳ этиш бўйича давра суҳбати муваффақиятли ўтказилди, улар давомида ҳамкорликнинг бош устувор йўналишлари, истиқболдаги шерикликка доир аниқ дастур ва лойиҳалар белгилаб олинди.
Бугунги кунда Ўзбекистонда амалга оширилган ва давом этаётган лойиҳаларнинг портфели жами 5,2 миллиард доллардан ортган. Жорий йилнинг ўзида Жаҳон банки 850 миллион доллардан зиёд бўлган ҳамда тадбиркорлик, мактабгача таълимни ривожлантириш, аҳоли бандлигини ошириш каби йўналишларни қамраб олган янги кредитларни маъқуллади.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги ва коммунал инфратузилмани модернизация қилиш, "Обод қишлоқ" дастурини биргаликда молиялаштириш, рақамли иқтисодиётни ривожлантиришга доир лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси ва Жаҳон банки ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Банк-молия сектори ва давлат корхоналарини ислоҳ қилиш, таълим, тадбиркорлик ва қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, шунингдек, давлат-хусусий шериклик шартларида инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Сирил Мюллер давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Жаҳон банки президенти Девид Мелпасснинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Банк Ўзбекистонда устувор тармоқларда амалга оширилаётган таркибий ислоҳотларнинг суръати ва натижадорлигини юксак баҳолаётгани қайд этилди.
Сирил Мюллер мамлакатимиз ва бутун минтақанинг барқарор тараққиёти йўлида Ўзбекистон Республикаси билан кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш борасида Жаҳон банкининг интилиши қатъий эканини яна бир бор тасдиқлади.

Президент Узбекистана принял делегацию Всемирного банка
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 июля принял делегацию Всемирного банка во главе с вице-президентом по региону Европы и Центральной Азии Сирилом Мюллером.
Тепло приветствуя гостей, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил достигнутый уровень долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Всемирным банком.
Сегодня Банк активно поддерживает и принимает непосредственное участие в продвижении в нашей стране структурных реформ в приоритетных отраслях.
18 июля этого года в Ташкенте успешно проведены первое заседание Экономического совета и «круглый стол»
по реформированию энергетического сектора, в ходе которых совместно определены главные приоритеты взаимодействия, конкретные программы и проекты сотрудничества на перспективу.
В настоящее время общий портфель реализованных и реализуемых проектов в нашей стране превышает 5,2 миллиарда долларов. Только с начала этого года Всемирный банк одобрил новые займы на сумму более 850 миллионов долларов, которые охватывают такие направления, как развитие предпринимательства, дошкольного образования, повышение занятости населения и другие.
Также прорабатываются проекты в области модернизации сельского хозяйства и коммунальной инфраструктуры, софинансирования программы «Обод кишлок», развития цифровой экономики.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные вопросы расширения партнерства между Республикой Узбекистан
и Всемирным банком.
Особое внимание уделено вопросам реформирования банковско-финансового сектора и государственных предприятий, развития образования, предпринимательства и сельского хозяйства, а также реализации инфраструктурных проектов на условиях государственно-частного партнерства.
Сирил Мюллер выразил главе нашего государства искреннюю признательность за радушный прием и передал приветствия и наилучшие пожелания президента Всемирного банка Дэвида Мэлпасса.
Подчеркнуто, что Банк высоко оценивает динамику и результативность проводимых в нашей стране структурных реформ в приоритетных отраслях.
Сирил Мюллер еще раз подтвердил решительную приверженность Всемирного банка расширению многопланового сотрудничества с Республикой Узбекистан в целях устойчивого развития нашей страны и всего региона.