O‘zLiDeP фракцияси аъзолари “Таълим тўғрисида”ги қонун лойиҳасини умумхалқ муҳокамасига киритиш таклифини берди
05.09.2019, 16:50
5 сентябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги O‘zLiDeP фракциясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда «Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили» Давлат дастурининг ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган бир қатор қонун лойиҳалари депутатлар ҳукмига ҳавола этилди.
Дастлаб, фракция аъзолари маориф тизимидаги мавжуд муаммоларни бартараф этиш, тизимни тубдан такомиллаштириш ва таълимни халқаро ҳамжамият билан уйғунлашган ҳолда олиб бориш учун кенг имкониятлар яратиш, ўқитиш сифатини яхшилаш мақсадида ишлаб чиқилган «Таълим тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг янги таҳрирдаги лойиҳасини концептуал жиҳатдан кўриб чиқдилар.
O‘zLiDeP фракцияси лойиҳадаги нодавлат таълим хизматларини ташкил этишда тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини қўллаб-қувватлаш, НТТни ташкил этиш ва улар фаолиятини лицензиялашга оид тартиблар, таълим соҳасида экспериментал ва инновацион фаолият, соҳага инвестицияларни жалб қилиш, давлат-хусусий шериклик асосида ташкил этилаётган таълим муассасаларининг ҳуқуқий мақомини белгилаш, «таълим кампус»ларини ташкил этишда тадбиркорлик субъектларининг таълим соҳасида ўз хизматларини таклиф этишига кенг имкониятлар яратилаётганига алоҳида эътибор қаратдилар.
Айниқса, фуқароларнинг хорижда таълим олиши, чет элда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатларнинг тан олиниши, шунингдек илк бор мамлакатимизда бутун умр таълим концепциясининг киритилиши каби масалаларнинг қонун лойиҳаси нормаларида илгари сурилиши таълим соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларни янги босқичга кўтаради.
Чунки O‘zLiDeP сиёсий платформасида партиянинг ижтимоий, гуманитар, маънавий соҳалардаги, жамиятни интеллектуал ривожлантириш борасидаги устувор вазифалари сифатида таълим тизимида ислоҳотларни чуқурлаштириш ва шу орқали ушбу соҳанинг юқори халқаро мезон ва стандартларга мослигини таъминлашни ўз олдига мақсад қилиб қўйган.
Хусусан, олий таълим тизимида рақобат муҳитини шакллантиришга кўмаклашиш, миллий дипломларимизнинг хорижда тан олинишини таъминловчи модул тизимини ўқув жараёнига киритишни жадаллаштириш, олий ўқув юртларининг мустақиллигини ошириш бўйича зарур чораларни амалга ошириш, олий ўқув юртларининг тижорат асосида пуллик таълим хизматларини кўрсатиш бўйича ҳуқуқ ва ваколатларини кенгайтириш ҳисобидан уларнинг давлат томонидан молиялаштиришни босқичма-босқич камайтириш сиёсатини қўллаб-қувватлаш, масофадан туриб таълим беришнинг замонавий шаклларини жадал суръатлар билан ривожлантириш чораларини кўриш каби устувор вазифалар шулар жумласидандир.
O‘zLiDeP фракцияси аъзоларининг фикрича, қонун лойиҳасида баъзи масалалар очиқ қолган. «Махсус таълим» тушунчасига аниқлик киритиш, таълим тизимига инвестицияларни кенгроқ жалб қилиш, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг бу борадаги ваколатларини қайтадан кўриб чиқиш, коллежлар тизимини иқтисодиётнинг реал талабларидан келиб чиққан ҳолда тезкор касбий тайёргарлик масканларига айлантириш, умуман қонун лойиҳасини умумхалқ муҳокамасига киритиш, ҳудудлардаги таълим муассасаларида мутахассислар, ўқитувчилар ва тарбиячилар, олимлар ўртасида кенг муҳокама этиш лозим.
Йиғилиш давомида депутатлар томонидан кун тартибига киритилган бир қатор қонун лойиҳалари, шунингдек фракция ваколатига кирувчи бошқа масалаларни ҳам ҳар томонлама кўриб чиқдилар. Барча масалалар бўйича O‘zLiDeP фракциясининг позицияси ишлаб чиқилди ва тегишли қарорлар қабул қилинди.

Члены фракции УзЛиДеП выступили с предложением о вынесении законопроекта “Об образовании” на всенародное обсуждение
06.09.2019, 17:05
Члены фракции УзЛиДеП  выступили с предложением о вынесении законопроекта “Об образовании”  на всенародное обсуждение
Состоялось очередное заседание  фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса. На заседании депутаты обсудили  ряд законопроектов, разработанных  в целях обеспечения  исполнения Государственной программы «Год  поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и  технологий».
Сначала члены фракции в концептуальном аспекте рассмотрели проект  закона Республики Узбекистан “Об образовании” в новой редакции, разработанный  с целью устранения проблем в системе образования, коренного совершенствования системы, создания широких возможностей  для ведения обучения в соответствии с мировыми стандартами и повышения качества образования.
Члены фракции обратили особое внимание на определение в проекте таких задач, как поддержка  деятельности субъектов предпринимательства в организации негосударственных образовательных услуг, организация ННО и порядок лицензирования их деятельности, экспериментальная и инновационная деятельность  в сфере образования,  привлечение в сферу  инвестиций, определение правового статуса образовательных учреждений, образуемых на основе государствено-частного партнерства, создание возможностей  субъектам предпринимательства  для предложения своих услуг по организации “образовательных кампусов”.
Указание в нормах законопроекта таких вопросов, как обучение граждан за рубежом, признание документов о полученном за рубежом образовании, а также введение впервые в стране концепции об образовании обеспечило  выведение на качественно новый уровень реформ, проводимых в системе образования.
В своей политической платформе в качестве приоритетных задач в социальной, гуманитарной, духовной сферах,  интеллектуальном развитии общества УзЛиДеП определила углубление  реформ в системе образования и обеспечение на этой основе соответствия сферы  высшим международным критериям и стандартам.
В частности, предусмотрены содействие формированию  конкурентной среды в системе высшего образования, активизация  внедрения в учебный процесс модульной системы, обеспечивающей  признание  национальных дипломов за рубежом, реализаця необходимых мер по обеспечению независимости высших учебных заведений, поддержка политики  поэтапного снижения уровня государственного финансирования вузов  за счет расширения их прав и полномочий в предоставлении платных образовательных услуг на основе коммерции, реализация  мер поактивному равитию современных форм дистанционного образования.
По мнению членов фракции УзЛиДеП, отдельные вопросы не раскрыты в законопроекте. Необходимо внести ясность в понятие «Специальное образование», шире привлекать инвестиции в систему образования, пересмотреть полномочия  местных органов государственной власти в этом направлении, преобразование колледжей в учреждения профессиональной подготовки с учетом реальных требований экономики, и в целом необходимо представление законопроекта на всенародное обсуждение, на обсуждение специалистов образовательных учреждений, учителей, воспитателей, ученых.
В ходе заседания депутаты всесторонне рассмотрели   ряд законопроектов, внесенных в повестку дня, а также другие вопросы, касающиеся полномочий фракции. По всем рассмотренным вопросам разработана позиция фракции и приняты соответствующие решения.