Солиқ сиёсати концепцияси ижроси қандай таъминланяпти?
Ушбу саволга 2019 йил 6 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги O‘zLiDeP фракциясининг ташаббуси билан ўтказилган навбатдаги «Ҳукумат соати»да жавоб изланди. Бу гал «Ўзбекистон Республикасининг солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепцияси ижросини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар ва уларнинг натижадор-лигини ошириш юзасидан кўрилаётган чора-табирлар тўғрисида»ги масала бўйича депутатларнинг саволларига жавоб бериш учун парламент қуйи палатасига Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси раиси Беҳзод Мусаев таклиф этилди.
Қайд этилганидек, ўтган давр мобайнида юртимизда солиқ сиёсати борасида амалга оширилган ишларнинг таҳлили шуни кўрсатмоқдаки, солиқ юкини камайтириш, солиқ тизимини соддалаштириш ва тенг рақобат шароитини яратиш ва инвесторлар учун узоққа мўлжалланган солиқ сиёсатини белгилаш натижасида, аввало, тадбиркорлик субъектларига солиқ ставкалари пасайтирилиб, юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ ставкаси 5 фоиздан 2 фоизга, фойда солиғи 14 фоиздан 12 фоизга, дивиденд солиғи 10 фоиздан 5 фоизга камайтирилди. Бюджетдан ташқари давлат мақсадли жамғармаларга ажратмалар эса, бекор қилинди. Солиқ солиш тизими соддалаштирилиб, солиқ турлари 19 тадан 15 тага қисқартирилди, ягона ижтимоий тўлов ва жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи ҳисоботлари бирлаштирилди, қўшилган қиймат солиғи ҳисоботининг 9 та иловаси 5 тага туширилди, ҳисобварақ-фактура шакли соддалаштирилди. Натижада, жорий йилнинг I ярим йиллиги учун белгиланган бюджет даромадларининг прогноз кўрсаткичлари 39,1 трлн. сўмга ёки 108,4 фоизга бажарилди ва ўсиш суръати 161 фоизни ташкил этди. Солиқ қарзи 1,9 трлн. сўмни ташкил этиб, йил боши (3,0 трлн.сўм)га нисбатан 1,1 трлн. сўмга камайди.
Ахборотда таъкидланганидек, қўшилган қиймат солиғи тўловчилари сони йил бошига нисбатан 6 баробарга кўпайиб, жорий йилнинг 1 июль ҳолатига, 41,7 мингтага етди ва бунинг натижасида 11,2 трлн. сўм тушум таъминланиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 5,2 трлн. сўмга (187,7 фоиз) ўсди.
Давлат солиқ қўмитасининг расмий веб-сайтида рўйхатга олинган алоҳида гувоҳнома жорий этилиши ҳисобига 48 мингта солиқ тўловчига гувоҳнома берилди. Натижада тадбиркорлик субъектларига бизнес юритишда бошқа субъект билан шартнома ёки битим тузишдан олдин ушбу субъектнинг ҚҚС тўловчиси сифатида рўйхатга олинганини текшириш имкони яратилди. Фермер хўжаликлари бухгалтерия ҳисобини юритиш учун алоҳида дастурий маҳсулот яратилиб, улар тажриба синовидан ўтказилмоқда.
Жорий йилнинг I ярмида 55,5 мингта тадбиркорлик субъекти янгидан ташкил этилган бўлиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 27,1 мингтага (195,4 фоиз) ўсди.
«Ҳукумат соати»да бу борада эришилаётган натижалар билан бир қаторда, соҳада йўл қўйилаётган камчиликлар, мавжуд муаммо ва ечилиши лозим бўлган масалаларга ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Хусусан, депутатлар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 29 июндаги Фармонида белгиланган устувор вазифаларнинг тўлиқ ва ўз вақтида ижросини таъминлаш мақсадида унда белгилаб берилган ва ижроси кечиктирилаётган қонун ҳужжатларини такомиллаштиришга оид муҳим бандларнинг ижроси юзасидан аниқ «йўл харитаси»ни ишлаб чиқиб, парламент Қонунчилик палатасига тақдим этиш, шунингдек Ҳаракатлар стратегияси асосида солиқ юкини камайтириш ва солиқ солиш тизимини янада соддалаштириш, солиқ маъмуриятчилигини такомиллаштиришга қаратилган вазифаларини янада изчил, тизимли давом эттириш каби муаммоли ҳолатлар юзасидан бир қатор саволлар билан мурожаат этдилар.
Депутатларнинг фикрича, Давлат солиқ хизмати органлари ходимлари солиқ тўловчиларнинг, шу жумладан, қўшилган қиймат солиғи ва юридик шахсларнинг фойда солиғини ҳисоблаб чиқиш ҳамда тўлаш бўйича малакасини мунтазам ошириб бориши, солиқ ҳисоботини соддалаштириш, унинг автоматлаштирилган бухгалтерия ҳисобини юритувчи дастурий маҳсулотлар билан тезкор интеграциялашувини, бюджет тизими бюджетларининг прогноз параметрлари бажарилишини таъминлаш юзасидан қўшимча чоралар кўриши кечиктириб бўлмайдиган долзарб масалалардан ҳисобланади.
Давлат солиқ қўмитаси мутасаддиси парламент вакиллари берган саволларга жавоб қайтарар экан, улар томонидан кўтарилган масалаларни Президентимизнинг юқоридаги Фармонида белгиланган вазифаларнинг тўлиқ ва ўз вақтида ижросини таъминлаш орқалигина ижобий ҳал этиш мумкинлигини билдирди.
Қизғин баҳс-мунозара ва савол-жавоблардан сўнг депутатлар томонидан Давлат солиқ қўмитаси фаолиятини замон талабларидан келиб чиққан ҳолда янада жонлантиришга, солиқ тизимида ҳали амалга оширилиши лозим бўлган ишлар, муаммо ва масалалар мавжудлиги юзасидан қатор фикр-мулоҳаза ҳамда амалий таклифлар билдирилди.
Тадбир якунида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси қўмиталарига соҳага оид амалдаги қонун ҳужжатларини ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш тавсия этилди. Шу билан бирга, мазкур йўналишдаги ишлар юзасидан самарали парламент назоратини таъминлашга келишиб олинди.

Как обеспечивается исполнение концепции налоговой политики?
Поиск ответа на этот вопрос проводился в ходе очередного «Правительственного часа», организованного 6 сентября 2019 года по инициативе фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса. Для ответа на вопросы депутатов «О работе по обеспечению исполнения концепции совершенствования налоговой политики Республики Узбекистан и мерах по повышению эффективности проводимой работы» в нижнюю палату парламента пригласили председателя Государственного налогового комитета Республики Узбекистан Бехзода Мусаева.
Как было отмечено, анализ проведенной работы в налоговой политике за прошедший период показал, в результате снижения налогового груза, упрощения налоговой системы, создания равной конкурентной среды и определения долгосрочной налоговой политики для инвесторов, снижены налоговые ставки прежде всего, для субъектов предпринимательства, ставка имущественного налога  для юридических лиц снижена от 5 до 2 процентов, ставка налога на прибыль – от 14 до 12 процентов, ставка налога на дивиденды – от 10 до 5 процентов. Отменены отчисления во внебюджетные государственные целевые фонды. Упрощена система налогообложения от 19 до 15 сокращены виды налогов, обобщены расчеты единого социального платежа и подоходного налога физических лиц, от 9 до 5 уменьшены приложения в расчете налога на добавочную стоимость, упрощена форма счет-фактуры. В результате намеченные на I полугодие текущего года прогнозные показатели дохода в бюджет выполнены на 108,4 процента (39,1 трлн. сумов), темпы роста составили 161 процентов. Налоговый долг составил 1,9 трлн. сумов и относительно начала года (3,0 трлн. сумов) снижен на 1,1 трлн. сумов.
В информации отмечалось, количество плательщиков налога на добавочную стоимость относительно начала года увеличилось в 6 раз и по состоянию на 1 июля текущего года составило 41,7 тысячи, в результате обеспечено поступление 11,2 трлн. сумов, что на 5,2 трлн. сумов (187,7%) больше относительно этого периода прошлого года.
На официальном веб-сайте Государственного налогового комитета разместили свидетельство и 48 тысяч налогоплательщиков получили свидетельства через веб-сайт. В результате создана возможность для проверки регистрации субъекта в качестве плательщика НДС до составления этим субъектом договора или соглашения о ведении бизнеса с другим субъектом предпринимательства. Для ведения бухгалтерского учета фермерских хозяйств создана отдельная программная продукция и проверяется в опытном порядке.
В I половине текущего года образовано 55,5 тысячи субъектов предпринима-тельства и общее число увеличилось на 27,1 тысячи (195,4%) относительно этого периода прошлого года.
В ходе «Правительственного часа» наряду с достигнутыми результатами особое внимание было обращено на допущенные в сфере недостатки, имеющиеся проблемы и рассматривались вопросы их решения.
Так в целях полного и своевременного обеспечения приоритетных задач, намеченных в Указе Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2018 года, депутаты затронули вопросы о возможности разработки и представления в Законодательную палату парламента «Дорожной карты» по исполнению намеченных и пока не выполненных важных пунктов указа, предусматривающих совершенствование законодательных документов, также были затронуты проблемы в системном продолжении снижения налогового груза и дальнейшего упрощения системы налогообложения на основе Стратегии действий, решении задач в сфере совершенствования налогового администрирования.
По мнению депутатов, безотлогательными, актуальными проблемами являются регулярное повышение квалификации работников органов Государственной налоговой службы в вопросах расчета налогов налогоплательщиков, в том числе налога на добавочную стоимость и налога на прибыль юридических лиц, упощение и интеграция расчета налогов с программной продукцией автоматизированного бухгалтерского учета, проведение дополнительных мер по обеспечению выполнения прогнозных параметров бюджетов бюджетной системы.
Отвечая на вопросы представителей парламента, председатель Государственного налогового комитета подчеркнул, что затронутые проблемы могут быть положительно решены только путем полного и своевременного обеспечения задач, намеченных в указе Президента.
После активного диалога депутаты высказали свои мнения и практические предложения об активизации деятельности Государственного налогового комитета с учетом требований времени, работе, которую еще предстоит выполнить в налоговой системе.
По завершении мероприятия комитетам Законодательной палаты Олий Мажлиса была рекомендована разработка предложений по совершенствованию касающихся сферы законодательных документов и практике правоприменения. Достигнута договоренность об обеспечении эффективного парламентского контроля работы в этом направлении.