Қандай одам депутат бўла олади?
Юнусобод туманида яшовчи Рихситилла Умарханов Халқ депутатлари туман Кенгаши депутати Рената Юсуповага мурожаат қилди. Унда бир неча йиллардан бери Наманган ва Юқори Салар кўчалари кесишмасида ёмғир суви оқиб кетадиган ариқлар йўқлигидан ёғингарчилик вақтида хонадонлар олдида кўлмаклар пайдо бўлаётгани ва аҳолига ноқулайлик туғдираётгани таъкидланган эди.
O‘zLiDePдан сайланган депутат Р. Юсупова мазкур масалага мутасадди идораларнинг эътиборини қаратди. Натижада ёғингарчилик сабабли йиғилиб қоладиган сув оқиб кетиши учун 50 метр масофага бетон ариқ ўрнатилиб, бир қатор уйларнинг ҳовлиси ва ертўласига сув тошиши муаммоси бартараф этилди.
Халк депутатлари Бектемир туман Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзолари ва партия фаоллари “Миришкор” маҳалласида яшовчи фуқароларни қийнаётган масалаларни хонадонма-хонадон юриб ўрганишди. Масалан, 4-Миришкор округидан сайланган депутат Даврон Саидов инсульт хасталиги туфайли ҳаракатлана олмай қолган Ольга Ханга ногиронлар аравачаси совға қилди.
Миробод туманида яшовчи Елена Русина 13 ёшли фарзанди Александрнинг кўзини даволатиш учун шаҳардаги 7 та шифохонага бориб кўрсатади. Барчаси ўғлингизни бу ерда даволашнинг имкони йўқ, хорижий мамлакатларга олиб боришингиз керак, деб қайтаришади. Ноилож қолгач, маҳалла раиси Комил Адилов ҳамроҳлигида Халқ депутатлари Миробод туман Кенгашига O‘zLiDePдан сайланган депутат Шоира Жабборовага мурожаат қилади. Ўғлининг касаллиги билан боғлиқ воқеаларни батафсил айтиб беради. Александрнинг кўзи  албатта тузалиб кетади, деган жавоб унга таскин бағишлайди.
Сайловчилар мурожаатига астойдил ёндашадиган депутат ўзи раҳбарлик қилаётган “Оrion Medicity” масъулияти чекланган жамиятида Александр Русинни чуқур кўрикдан ўтказади. Бунда унга малакали шифокор Санъат Файзуллаев яқиндан ёрдам беради. Текширув ва таҳлиллар натижалари Ҳиндистоннинг “MEDANTA the MEDICITY” клиникасига юборилади. Хорижлик мутахассисларнинг тавсияси асосида Александр Тошкентда даволанди ва 25 кунда тўлиқ соғайиб кетди...
Елена Русина эса шундай инсонларни депутатликка номзод қилиб кўрсатган партияга миннатдорлик билдирди.

Who can become a deputy?
A resident of Yunusabad district Rikhsitilla Umarkhanov appealed to the deputy of the district council of people's deputies Renata Yusupova. He pointed out that there are no sewage irrigation ditches at the intersection of Namangan and Yuqori Salar streets. In this connection, in rainy weather days it creates inconvenience to the population in the houses.
Deputy R. Yusupova, elected from UzLiDeP, attracted the attention of official departments to this issue. As a result, irrigation ditches were installed for 50 meters of rainwater and the problem associated with the flooding of yards and basements of a number of houses was eliminated.
Members of UzLiDeP deputy group in Bektemir district kengash of people's deputies and party activists got acquainted with the problems of Mirishkor makhalla citizens. Deputy Davron Saidov, who was elected from the 4-Mirishkor district, presented Olga Khan with a wheelchair, who, after a stroke, cannot move independently.
A resident of Mirabad district, Yelena Rusina, appealed to the city hospital No. 7 for the treatment of eyes of her 13-year-old son Alexander. But she was told that there is no possibility for treatment and she needs to go abroad. From hopelessness, accompanied by the chairman of the makhalla, Komil Adilov, she appealed to Mirabad district kengash of people's deputies, to deputy Shoira Jabbarova, elected by UzLiDeP. She spoke in detail about her son’s illness. She was told that Alexander would be cured, and this gave her hope.
The deputy, who is serious about voter appeals, conducted an in-depth examination of Aleksander Rusin at the institution that she runs herself ― Orion Medicity LLC. A great help was provided by a qualified doctor Sanat Fayzullayev. The results of the examination were sent to the clinic “MEDANTA the MEDICITY” of India. In accordance with recommendations of foreign experts, Alexander received treatment in Tashkent, and his health was restored within 25 days.