O‘zLiDeP ёшлар билан очиқ мулоқот ташкил қилди
O‘zLiDeP Сирдарё вилоят Кенгаши томонидан бу йил сайловда иштирок этувчи ёшлар ўртасида “Сайлов - менинг Конституциявий ҳуқуқим” мавзуида очиқ мулоқот бўлиб ўтди. Унда O‘zLiDeP вилоят Кенгаши, Ёшлар иттифоқи вилоят Кенгаши, вилоят Адлия бошқармаси, депутатлар, ўрта-маҳсус касб-ҳунар таълими муассасалари битирувчилари, ОАВ вакиллари қатнашди.
-Марказий сайлов комиссияси Конституциявий-ҳуқуқий мақомга эга, фаолиятининг асосий тамойиллари мустақиллик, қонунийлик, ошкоралик ва адолатлиликдан иборат Ўзбекистонда янги сайловлар кунини эълон қилиш ҳақида қарор қабул қилди, - деди O‘zLiDeP  вилоят Кенгаши Ёшлар билан ишлаш бўлими мутахассиси Элёр Жўраев.- Унга кўра 2019 йил 22 декабрь мамлакатимизда Парламентнинг Қонунчилик палатаси ҳамда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига сайловлар куни, деб эълон қилинди.
Ана шу муносабат билан иштирокчилар вилоят Кенгаши депутати Покиза Аҳмеджанова,  адлия бошқармаси бўлим бошлиғи Даврон Бурҳонов,  Ёшлар иттифоқи вилоят Кенгаши раиси ўринбосари Мурод Хаитовларнинг  “Депутат ва ёшлар”, “Сайлов кодекси – ёшлар нигоҳида”, “Ёшлар сайловлар арафасида” номли маърузаларини тинглашди. Йигит-қизлар Янги сайлов кодекси, бу йилги сайлов ва овоз бериш жараёнлари, сайловларнинг мамлакат ҳаётидаги ўрни ҳақида атрофлича маълумот олишди.
-Очиқ мулоқот менда катта таассурот қолдирди, - дейди Нозима Темирова. - Сайловларда иштирок этиб муносиб номзодлар учун чин юракдан овоз берамиз. Тенгдошларимни ҳам  ўз конституциявий бурчини бажаришда фаолликка чақираман.
Савол-жавоб ва очиқ мулоқотларда ёшлар фаол иштирок этишди. Маърузачилар томонидан берилган саволларга аниқ ва тўлақонли жавоб берган фаол ёшлар Санжар Темиров, Жаҳонгир Иброҳимов, Шаҳноза Аҳмедова каби ёшлар вилоят партия  Кенгашининг “Ташаккурнома”си ҳамда китоб совға қилинди.
Шунингдек, фаолликни қўлдан бермаган Нозима Темирова, Беҳруз Яхшибоев, Дилфуза Мўминова, Мадина Қобилова каби бир қатор ёшларга ташкилотчиларнинг эсдалик совғалари топширилди.

Открытый диалог с молодежью УзЛиДеП
Сырдарьинским  областным Кенгашем УзЛиДеП среди молодежи, которая в нынешнем году примет участие в выборах, организован диалог  “Выборы – мое конституционное право”. В нем приняли участие  представители областного Кенгаша УзЛиДеП, областного совета Союза молодежи,  областного управления юстиции, депутаты, выпускники учреждений специального профессионального образования, работники СМИ.
-Центральная избирательная комиссия приняла решение об объявлении в Узбекистане дня выборов, имеющих конституционно-правовой статус  и основными принципами которого являются независимость, законность, гласность и справедливость, - сказал  специалист  отдела по работе с молодежью областного  Кенгаша УзЛиДеП  Элёр Жураев.-  Согласно этому решению  22 декабря  2019 года  объявлено в нашей стране днем выборов  в Законодательную палату парламента и местные Кенгаши народных депутатов.
В этой связи участники заслушали доклады  депутатаы областного Кенгаша  Покизв Ахмеджановой, начальника отдела управления юстиции Даврона  Бурхонова, заместителя  председателя  областного совета Союза молодежи  Мурода Хаитова  “Депутат и молодежь”, “Избирательный кодекс – взглядом молодежи”, “Молодежь накануне выборов” .  Молодые люди получили  подробные сведения о новом Избирательном кодексе,  процессе нынешних выборов и голосования, роли выборов в жизни страны.
-Диалог оставил глубокие впечатления,  - сказала  Нозима Темирова. – Мы примем участие в выборах и отдадим голоса за достойных депутатов. Ровесников призываю к активности в выполнении своего конституционного долга.
Молодежь приняла активное участие  в диалоге, проводившемся в формате “вопрос-ответ”. Правильно ответившие  на вопросы докладчиков  активные молодые люди -  Санжар Темиров, Жахонгир Иброхимов, Шахноза Ахмедова  награждены “Благодарностями” областного Кенгаша партии и книгами.
Еще одной группе молодых активистов, в чисое которых были Нозима Темирова, Бехруз Яхшибоев, Дилфуза Муминова, Мадина Кобилова, вручили  памятные подарки организаторов.