Аввал хабар берганимиздек, Озарбайжон пойтахти Боку шаҳрида 15 октябрь куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг еттинчи саммити бўлиб ўтди. Унда Президентимиз Шавкат Мирзиёев иштирок этди ва муҳим таклифларни ўртага ташлади.
Ўзбекистоннинг ташкилотга аъзо бўлиши, ҳеч шубҳасиз, табиий ва тарихий жараён бўлса, бошқа томондан унда мамлакатимиз раҳбари томонидан тадбиркорлик соҳасига доир муҳим ташаббусларни илгари сурдилар. Хусусан, тадбиркорлик соҳасида тўғридан-тўғри ва ишончли алоқаларни ўрнатиш учун энг қулай шароитларни яратиш, бунда қўшма технопарклар, стартап инновация компаниялари ва венчур жамғармалари ташкил этиш, қўшма инвестиция фонди ва туркий давлатлар савдо уйларини биргаликда барпо этиш ҳамда Кенгашга аъзо мамлакатлар аҳолисининг 40 фоиздан ортиғи ёшлар эканидан келиб чиқиб, уларни тадбиркорликка кенг жалб қилиш мақсадида Туркий Кенгаш доирасида Ёш тадбиркорлар форумини таъсис этиш ва уни биринчи йиғилишини келгуси йил Ўзбекистонда ўтказиш таклиф қилинди.
Ҳам халқнинг кичик вакили, ҳам ёш тадбиркор сифатида ушбу ташаббусни тўла қўллаб-қувватлайман. Чунки, ёшлар ўртасида тадбиркорликни ривожлантириш бу - келажакка киритилган энг муҳим сармоядир. Негаки, айни пайтда мамлакатимизни инновацион асосда ривожлантириш кун тартибида турган асосий масалалардан биридир. Бу вазифларни амалга ошириш эса кўп жиҳатдан замонавий ва креатив фикрлайдиган, ҳар қандай вазиятда ҳам масъулиятни ўз зиммасига олишга қодир бўлган, ғайрат-шижоатли, интеллектуал салоҳиятли ёшларга боғлиқ. Бугун хоҳлаймизми йўқми замонавий ахборот коммуникация технологиялари, инновацион ишланмалар ҳар бир соҳани ўраб олмоқда. Ундан самарали фойдаланишни эса интеллектуал ёшларсиз тасаввур этиб бўлмайди. Бу ортга қайтмайдиган табиий жараён. Бизнесни ривожланиши ҳам бугун АКТ билан узвий боғлиқ.
Ёшлар кашфиётларга ўч бўлишади. Исроил, Япония каби мамлакатлар ана шундай ихтироларни сотиш орқали миллардлаб даромад олаётгани ҳам сир эмас. Мамлакатимизда ҳам бундай иқтидорлар кўплаб топилади. Мисол учун юртимиздаги энг нуфузли билим юртларидан бири Турин политехника университетини олайлик. Мен доим уларни ихтироларини, ишланмаларини кузатиб бораман. Масалан, мамлакатимизда етиштирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига хорижда талаб жуда катта. Университет талабалари томонидан соҳада иш самарадорлигини янада ошириш мақсадида хўжалик роботи яратилди. Унинг вазифаси инсон учун зарарли бўлган кимёвий дори воситалари ва ўғитларни экин майдонларига сепишдан иборат. Бундан ташқари робот уруғ экишга ҳам мослаштирилган. Лойиҳа мобил телефонлар орқали WI-FI модулида бошқарилади. Бу ихтиро аллақачон кўплаб иссихоналарда қўлланилаяпти ва у ўзини оқлади.
Президентимиз томонидан Туркий Кенгаш доирасида Ёш тадбиркорлар форумини ўтказиш ташаббуси биринчи галда ана шундай ёш иқтидорларни бир жойга жамлайди. Мамлакатимизда илк бор ўтказилидагина бўлажака Форум эса ёш иқтидор эгалари ўз ишланмаларини халқаро миқёсда намойиш этишлари учун муносиб минбар вазифасини ўтайди.

Тюркский Совет: внимание предпринимательству среди молодежи – это инвестиции в будущее
Как сообщалось ранее,  15 октября в городе Баку состоялся седьмой саммит Совета сотрудничества тюркоязычных государств.  В саммите принял участие Президент Шавкат Мирзиёев и выступил с важными предложениями.
Вступление Узбекистана в эту организацию, безусловно, является  отражением естественных исторических  процессов. На саммите глава нашего государства выдвинул ряд важных инициатив, касающихся сферы предпринимательства. В частности было отмечено, что приоритетной задачей является создание самых благоприятных условий для установления прямых, основанных на взаимопонимании и доверии связей между предпринимателями. В связи с этим предложил организовать совместные технопарки, инновационные стартап-компании и венчурные фонды,  совместный инвестиционный фонд и открыть торговые дома тюркоязычных стран. С учетом того, что в настоящее время более 40 процентов населения государств-членов Совета составляет молодежь, глава нашего государства предложил для широкого вовлечения талантливой и образованной молодежи в предпринимательство учредить в рамках Тюркского совета Форум молодых предпринимателей и провести первое его заседание в следующем году в Узбекистане.
Как представитель народа и как молодой предприниматель я полностью поддерживаю эту инициативу. Развитие предпринимательства среди молодежи – это важные инвестиции, вкладываемые в будущее страны. Сегодня развитие страны на инновационной основе является одним из основных вопросов повестки дня. Решение поставленных задач во многом зависит от креативно мыслящей современной молодежи, обладающей интеллектуальным потенциалом и способной возлагать на себя ответственность в любых ситуациях. Сегодня современные информационно-коммуникационные технологи, инновационные разработки применяются во всех сферах.  Их эффективное применение невозможно представить без участия интеллектуальной молодежи. Развитие бизнеса также неразрывно связано с ИКТ.
Молодежь любит изобретать. Не секрет, что в Израиле, Японии зарабатывают миллиардные доходы путем продажи изобретений. В нашей стране тоже много талантов. Очень много одаренных студентов в престижном вузе -  Туринском политехническом университете. Я слежу за их деятельностью.  За рубежом велик спрос на сельскохозяйственную продукцию, заготавливаемую в нашей стране. Студенты университета с целью повышения эффективности работы в сфере разработали хозяйственный робот. Его задача – вносить в почву удобрения, а также химические лекарственные средства, вредные для человека. Робот также приспособлен и для посадки семян. Проект управляется  через мобильный телефон по модулю WI-FI.  Это изобретение уже давно оправдало себя и используется  во многих теплицах.
Инициатива Президента о проведении Форума молодых предпринимателей в рамках Тюркского совета в первую очередь позволить сплотить  молодые таланты. А форум, который впервые будет проводиться в нашей стране,  станет своеобразной трибуной для демонстрации разработок молодых изобретателей в международном масштабе.