Оқдарё электр тармоқлари корхонаси депутат сўровига нега панжа орасидан қарамоқда?
Оқдарё туман “Янги қўрғон ва” “Галаровот” МФЙда истиқомат қилаётган 60 дан зиёд хонадонни бир неча йилдан буён, электр таъминотидаги узулишлар муаммоси қийнаб келмоқда.
Муаммо шундаки, кейинги йилларда аҳоли сонининг кескин ошиши, қишлоқларнинг кенгайиши ҳисобига ушбу ҳудудда ишлаб турган трансформатор қуввати етишмаслиги оқибатида тез-тез узилишлар кузатилмоқда.
Мазкур муаммони ижобий ҳал этиш, ҳудудга қўшимча равишда трансформатор олиб келиб ўрнатишда бир гуруҳ маҳалла  фуқаролари ўтган йили апрел-май ойларида халқ депутатлари Оқдарё туман Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳига мурожаат қилган.
Мурожаат юзасидан халқ депутатлари Оқдарё туман Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи раҳбари Рустам Ғаниев 2018 йил 5 май куни туман электр тармоқлари корхонаси раҳбарига сўров йўллаган. Сўровга жавобан юборилган хатда, мазкур ҳудудда  ҳақиқатдан муаммо борлиги, уни бартараф этиш учун қўшимча трансформатор пунктини ўрнатишни маълум қилган. Ушбу ишлар 2018 йилга мўлжалланган Давлат модернизациялаш дастурига киритганлигини айтиб ўтади. Бироқ орадан шунча вақт ўтган бўлсада муаммо ечилмасдан қолиб кетаверган.
Электр таъминотидаги узилишлардан чарчаган аҳоли ўзлари маблағ сарфлаб, янги трансформатор сотиб олишади ва 2019 йил февраль ойида мазкур ускунани ўрнатишда амалий кўмак сўраб яна халқ депутатлари Оқдарё туман Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳига мурожаат қилишади.
Мурожаат юзасидан халқ вакили яна Оқдарё туман электр тармоқлари корхонаси раҳбарига аҳоли томонидан харид қилинган трансформаторни ўрнатишда амалий қўмак сўраб депутатлик сўровини йўллайди. Сўровга жавобан  депутатга, масала жойига бориб ўрганилгани, аммо ҳеч қандай трансформатор сотиб олинмаганига гувоҳ бўлгани ва ҳудуддаги ишлаб турган трансформаторга қўшимча равишда янги тарансфоматор пунктини ўрнатиш 2019 йилга мўлжалланган Давлат дастурига киритилишини таъкидлайди.
- Трансформатор сотиб олганимизга қарийб бир йил бўлди. Туман электр тармоқлари корхонаси ва бошқа мутасадди ташкилотларга қанча мурожаат қилмайлик, масаламизни ижобий ҳал этиб бермаяпти. Муаммомиз ҳал бўлса сизлардан аҳоли рози бўлар эди, - дейди биз билан суҳбатда Галаравот маҳалласи фуқароси Жўрабек Ғойибов.
Бугунги кунда юртимизда мамлакатимиз раҳбари томонидан аҳоли мурожаатларини ўрганишда халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқ учун хизмат қилиши керак тамойили жорий этилгани катта натижалар берди. Айниқса, давлат идораларининг аҳолини рози қилиш тамойили асосида ишлашга ўтгани кўпгина муаммоларни ижобий ҳал этишда қўл келмоқда. Бироқ гуруч курмаксиз бўлмаганидек, аҳоли мурожаатларидан тортиб, депутатлик сўровларигача бефарқ бўлган ташкилотлар ҳам учраётгани ачинарли ҳол. Оқдарё туман электр корхонасининг бундай ёндошувини аҳоли мурожаатлари ва депутатлик сўровларига беписандлик дея баҳолаш мумкин.

Почему предприятие электросетей Акдарьи сквозь пальцы смотрит на депутатский запрос?
Более чем в 60 домах СГМ “Янги кургон” и “Галаровот” Акдарьинского района на протяжении ряда лет не обеспечено непрерывное электроснабжение.
В последние годы резкое увеличение численности населения, расширение территорий кишлаков привело к недостатку мощности действующего на территории трансформатора и в результате нарушается непрерывность подачи электроэнергии.
С просьбой решить проблему и установить дополнительный трансформатор группа граждан махали в апреле-мае прошлого года обратилась к депутатской группе УзЛиДеП в Акдарьинском районном Кенгаше народных депутатов.
Изучив обращение, руководитель депутатской группы УзЛиДеП в Акдарьинском районном Кенгаше Рустам Ганиев 5 мая 2018 года направил запрос руководителю районного предприятия электросетей. В письме в ответ на запрос было указано, на территории действительно есть проблема, для устранения которой необходима установка дополнительного трансформатора. Эта работа предусмотрена Государственной программой модернизации на 2018 год. Но по истечении времени проблема так и не решилась.
Уставшие от ожидания жители собрали средства, приобрели новый трансформатор и в феврале 2019 года обратились к депутатской группе УзЛиДеП в Акдарьинском районном Кенгаше с просьбой оказать практическую помощь в установке оборудования.
Представитель народа направляет депутатский запрос руководителю Акдарьинского районного предприятия электросетей с просьбой оказать практическую помощь в установке купленного населением трансформатора. В ответе на запрос депутат отмечено, что вопрос изучен на месте, установлено, что трансформатор не куплен, установка нового трансформаторного пункта дополнительно к действующему намечена в Государственной программе на 2019 год.
- Год назад мы купили трансформатор. Мы неоднократно обращались в районное предприятие электросетей, другие должностные организации, но вопрос так и остается не решенным. Если проблема разрешится, люди были бы рады, - сказал в беседе с нами житель махали Галаравот Журабек Гойибов.
Объявленный главой государства и действующий в стране принцип «не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу» дает позитивные результаты. Работа государственных органов, направленная на удовлетворение нужд населения способствует решению многих проблем. Но, как говорится, не бывает риса без ежовника. Обидно, что все еще есть организации, которые оставляют без внимания не только обращения граждан, но и запросы депутатов. Подход Акдарьинского районного предприятия электросетей к обращениям населения и запросам депутата можно оценить как безразличное отношение к проблемам населения.
Мы еще возвратимся к этой теме.
Полная занятость и достойные рабочие места для всех
04.12.2019, 14:55
УзЛиДеП приняла наблюдателей МПА СНГ
01.12.2019, 14:17
Съезд УзЛиДеП утвердил кандидатов в депутаты
30.11.2019, 08:30
Объединимся во имя светлого будущего нового Узбекистана!
29.11.2019, 16:29
Кандидат в депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Б.Аралбаева встретилась с населением Конликульского района