Тадбиркорлик кодекси юртимиз иқтисодий барқарорлигига ижобий таъсир кўрсатади
Юртимизда тадбиркорликни ривожлантириш бўйича сўнгги йилларда салмоқли ишлар амалга оширилди. Бу саъй-ҳаракатларнинг бир қисми соҳага оид қонунчиликни такомиллаштириш бўлса, яна бир қисми эркинлаштириш билан боғлиқ.
Таҳлилларга кўра, кўрилган ана шу чоралар натижасида 2017 йилнинг 1 январидан 2019 йилнинг 1 октябрь кунига қадар 141,9 мингта кичик бизнес субъекти ташкил қилинди. Бугунги кунда фаолият кўрсатаётган жами кичик тадбиркорлик субъектлари 323 мингдан иборат. Бу мамлакатимизда ҳар 100 нафар кишига биттадан кичик тадбиркорлик субъекти тўғри келади, деганидир.
Шу ўринда таққослаш учун бир маълумотни келтирмоқчимиз:
* 1,5 миллиардга яқин аҳолиси бор Хитойда ҳар 23 нафар фуқарога,
* 147 млн. нафар аҳолиси бор Россияда ҳар 18 нафар фуқарога,
* 512 млн. аҳоли истиқомат қилувчи Европа Иттифоқида ҳар 17 нафар фуқарога,
* 327 млн. нафар аҳолиси бор АҚШда ҳар 9 нафар фуқарога биттадан тадбиркорлик субъекти тўғри келади.
Шундан ҳам кўриниб турибдики, бу кўрсаткичлар бўйича ривожланган мамлакатлар қаторига киришимиз учун корхоналар сонини яна 5 мартага кўпайтиришимиз керак бўлади.
Шу маънода, биз тадбиркорликни янада ривожлантириш борасида янги эркин иқтисодий ҳудудларни ташкил этиш ва мавжудларининг фаолияти самарадорлигини таъминлаш, экспортни рағбатлантириш ҳамда кўмаклашиш орқали унинг номенклатураси ва географик маконини кенгайтириш,  Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилоти ва бошқа иқтисодий ташкилотларга аъзо бўлиши учун барча зарур шарт-шароитларни яратиш тарафдоримиз.
Тан олиш лозимки, кейинги йилларда соҳадаги бюрократик тўсиқларни олиб ташлашга қаратилган саъй-ҳаракатлар туфайли тадбиркорлик субъектларини рўйхатдан ўтказиш жараёнлари кескин соддалаштирилди. Дақиқалар ичида рўйхатдан ўтиш имконияти яратилди. Бироқ корхоналар томонидан фаолиятни амалга оширишда юзага келаётган айрим муаммолар ҳалигача сақланиб қолаётганлиги тадбиркорлик субъектлари “умр кўриш” даражаси яхшиланишига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Бунинг сабаблари таҳлил этилганда, тадбиркорлик жараёнида ҳуқуқни қўллаш жараёнларининг мураккаблиги, бюрократик тўсиқлар ҳали ҳам мавжудлиги, айрим фаолият турларига рухсат бериш тартиб-таомиллари қийинлиги яққол кўринади.
Бизнес соҳасига оид қонунчилик хатловдан ўтказилганда бугунги кунда 14 мингдан ортиқ қонун ва қонуности ҳужжатлари айнан шу соҳани тартибга солишга қаратилганлиги аниқланди. Тадбиркорликни бошламоқчи бўлган фуқароларимизга, албатта, ушбу ҳужжатлар билан танишиб чиқиш бир томондан қийинчилик туғдирса, иккинчи томондан чалкашликларга йўл қўйилишига сабаб бўляпти.
Демак, соҳани ривожлантириш учун, аввало, унинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш, қонун ҳужжатларини тизимлаштириш ва ягона тўғридан-тўғри амал қилувчи ҳуқуқий ҳужжат яратилиши лозим.
Шунинг учун партиямиз айнан тадбиркорлар ҳаракати сифатида бизнес юритишнинг олис истиқболга мўлжалланган имкониятларини таъминлаш, соҳани тартибга солувчи юзлаб қонун ҳужжатлари мавжудлиги ҳамда давр талабидан келиб чиқиб, бу борадаги қонунчиликни янада такомиллаштириш ва либераллаштириш мақсадида Тадбиркорлик кодексини қабул қилиш таклифини ўзининг сайловолди дастурида илгари сурмоқда.
Бу кодексни давлат ва маҳаллий бошқарув органлари, тадбиркорлар билан биргаликда ва ривожланган мамлакатлар тажрибасини ўрганган ҳолда ишлаб чиқиш мақсадга мувофиқ.
Унда тадбиркорлик фаолиятининг ҳуқуқий асослари, тадбиркорлик субъектларининг турлари ва шакллари, уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, бу фаолиятнинг асосий кафолатлари, бунга рухсат бериш мезонлари ва ваколатли органлар, соҳани давлат томонидан тартибга солиш, рўйхатдан ўтказиш тизими, тадбиркорлар устидан давлат назорати, ушбу фаолиятнинг иқтисодий ва ижтимоий қоидалари, монополияни чеклаш ва соғлом рақобат муҳитини шакллантириш, товар ва хизматлар сифати тизими, тадбиркорлик субъектларининг ташқи иқтисодий фаолиятдаги иштироки, уларнинг давлат томонидан қўллаб-қувватланиши ва имтиёзлар, тадбиркорлик субъектлари ўртасидаги ҳуқуқий ва иқтисодий муносабатлар тизими ҳамда тадбиркорлик субъектлари фаолиятини тугатиш тартиби ва бошқалар акс эттирилиши керак бўлади.
Мазкур ҳужжатнинг қабул қилиниши мамлакатимизда тадбиркорлик фаолияти янада ривожланишига, аҳоли бандлиги ва даромадлари ошишига ҳамда давлатнинг иқтисодий барқарорлигига ижобий таъсир кўрсатиши, шубҳасиз.

Entrepreneurship Code will have a positive impact on Uzbekistan’s economic stability
In recent years, significant work has been carried out in the country to develop entrepreneurship. Part of the implemented work is related to the improvement of legislation in this area, and another part is related to its liberalization.
According to the analysis, as a result of the work carried out from January 1, 2017 to October 1, 2019, 141.9 thousand small businesses were formed. Currently, the number of active small businesses is 323 thousand. This means that there is one small business entity in our country for every 100 people.
It is appropriate to give figures for comparison:
— In China, with a total population of almost 1.5 billion people, 23 citizens are accounted for one small business entity,
— in Russia with a population of 147 million people – for 18 citizens,
— in the European Union with a population of 512 million people – for 17 citizens,
— in the United States with a population of 327 million people – for 9 citizens.
So, the calculations show that in order to achieve the level of developed countries in terms of these indicators, we need to increase the number of existing enterprises by five times.
In this regard, for further development of entrepreneurship, the party considers it necessary to organize new and ensure the effectiveness of existing free economic zones, expand their nomenclature and geography by stimulating and promoting exports, and create necessary conditions for accession of Uzbekistan to the World Trade Organization and other economic organizations.
It should be recognized that in recent years, as a result of practical work to eliminate bureaucratic obstacles in the sphere, the registration process of business entities have been simplified. Opportunities are created for carrying out the procedure in minutes. But there still remain problems arising in implementation by enterprises of their activities, and this negatively affects the improvement of the standard of living of business entities.
The reasons for this are the complexity of law enforcement practice in business, the presence of still remaining bureaucratic obstacles, certain difficulties in issuing permits for certain types of activities.
When conducting an inventory of legislation, it was established that at present more than 14 thousand laws and by-laws are streamlining the entrepreneurship. It is quite difficult for citizens who want to start an entrepreneurial activity to get acquainted with so many documents, and they can simply get confused in them. Therefore, for development of the sphere, it is first necessary to improve its legal framework, systematize legislative acts and create a single legal document of direct action.
In this regard, our party, as the Movement of Entrepreneurs, in its pre-election program forwards a proposal to adopt a single Entrepreneurship Code in order to provide opportunities for promising business, further improve and liberalize the legislation of the sphere, taking into account the presence of hundreds of legal acts and in accordance with the requirements of the present time.
The Entrepreneurship Code should be developed jointly with all government bodies, entrepreneurs and in studying the experience of developed countries.
We believe that it should reflect the legal foundations of entrepreneurial activity, including the types and forms of business entities, their rights and obligations, the main guarantees of entrepreneurial activity, the criteria for issuing permits for carrying out activities and the competent authorities for their issuance, streamlining the sphere of entrepreneurship by the state, registration system, state control of business entities, economic and social rules of doing business, restriction of monopoly and formation of a healthy competitive environment, the quality of goods and services system, participation of businesses in external economic activity, state support for entrepreneurship and benefits, a system of legal and economic relations between the business entities, the procedure for termination of an activity and other issues.
The adoption of this document will have a positive impact on further development of entrepreneurial activity in the country, an increase in the level of employment and incomes of the population, as well as on the economic stability of the country.