Тадбиркорлик кодекси юртимиз иқтисодий барқарорлигига ижобий таъсир кўрсатади
Юртимизда тадбиркорликни ривожлантириш бўйича сўнгги йилларда салмоқли ишлар амалга оширилди. Бу саъй-ҳаракатларнинг бир қисми соҳага оид қонунчиликни такомиллаштириш бўлса, яна бир қисми эркинлаштириш билан боғлиқ.
Таҳлилларга кўра, кўрилган ана шу чоралар натижасида 2017 йилнинг 1 январидан 2019 йилнинг 1 октябрь кунига қадар 141,9 мингта кичик бизнес субъекти ташкил қилинди. Бугунги кунда фаолият кўрсатаётган жами кичик тадбиркорлик субъектлари 323 мингдан иборат. Бу мамлакатимизда ҳар 100 нафар кишига биттадан кичик тадбиркорлик субъекти тўғри келади, деганидир.
Шу ўринда таққослаш учун бир маълумотни келтирмоқчимиз:
* 1,5 миллиардга яқин аҳолиси бор Хитойда ҳар 23 нафар фуқарога,
* 147 млн. нафар аҳолиси бор Россияда ҳар 18 нафар фуқарога,
* 512 млн. аҳоли истиқомат қилувчи Европа Иттифоқида ҳар 17 нафар фуқарога,
* 327 млн. нафар аҳолиси бор АҚШда ҳар 9 нафар фуқарога биттадан тадбиркорлик субъекти тўғри келади.
Шундан ҳам кўриниб турибдики, бу кўрсаткичлар бўйича ривожланган мамлакатлар қаторига киришимиз учун корхоналар сонини яна 5 мартага кўпайтиришимиз керак бўлади.
Шу маънода, биз тадбиркорликни янада ривожлантириш борасида янги эркин иқтисодий ҳудудларни ташкил этиш ва мавжудларининг фаолияти самарадорлигини таъминлаш, экспортни рағбатлантириш ҳамда кўмаклашиш орқали унинг номенклатураси ва географик маконини кенгайтириш,  Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилоти ва бошқа иқтисодий ташкилотларга аъзо бўлиши учун барча зарур шарт-шароитларни яратиш тарафдоримиз.
Тан олиш лозимки, кейинги йилларда соҳадаги бюрократик тўсиқларни олиб ташлашга қаратилган саъй-ҳаракатлар туфайли тадбиркорлик субъектларини рўйхатдан ўтказиш жараёнлари кескин соддалаштирилди. Дақиқалар ичида рўйхатдан ўтиш имконияти яратилди. Бироқ корхоналар томонидан фаолиятни амалга оширишда юзага келаётган айрим муаммолар ҳалигача сақланиб қолаётганлиги тадбиркорлик субъектлари “умр кўриш” даражаси яхшиланишига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Бунинг сабаблари таҳлил этилганда, тадбиркорлик жараёнида ҳуқуқни қўллаш жараёнларининг мураккаблиги, бюрократик тўсиқлар ҳали ҳам мавжудлиги, айрим фаолият турларига рухсат бериш тартиб-таомиллари қийинлиги яққол кўринади.
Бизнес соҳасига оид қонунчилик хатловдан ўтказилганда бугунги кунда 14 мингдан ортиқ қонун ва қонуности ҳужжатлари айнан шу соҳани тартибга солишга қаратилганлиги аниқланди. Тадбиркорликни бошламоқчи бўлган фуқароларимизга, албатта, ушбу ҳужжатлар билан танишиб чиқиш бир томондан қийинчилик туғдирса, иккинчи томондан чалкашликларга йўл қўйилишига сабаб бўляпти.
Демак, соҳани ривожлантириш учун, аввало, унинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш, қонун ҳужжатларини тизимлаштириш ва ягона тўғридан-тўғри амал қилувчи ҳуқуқий ҳужжат яратилиши лозим.
Шунинг учун партиямиз айнан тадбиркорлар ҳаракати сифатида бизнес юритишнинг олис истиқболга мўлжалланган имкониятларини таъминлаш, соҳани тартибга солувчи юзлаб қонун ҳужжатлари мавжудлиги ҳамда давр талабидан келиб чиқиб, бу борадаги қонунчиликни янада такомиллаштириш ва либераллаштириш мақсадида Тадбиркорлик кодексини қабул қилиш таклифини ўзининг сайловолди дастурида илгари сурмоқда.
Бу кодексни давлат ва маҳаллий бошқарув органлари, тадбиркорлар билан биргаликда ва ривожланган мамлакатлар тажрибасини ўрганган ҳолда ишлаб чиқиш мақсадга мувофиқ.
Унда тадбиркорлик фаолиятининг ҳуқуқий асослари, тадбиркорлик субъектларининг турлари ва шакллари, уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, бу фаолиятнинг асосий кафолатлари, бунга рухсат бериш мезонлари ва ваколатли органлар, соҳани давлат томонидан тартибга солиш, рўйхатдан ўтказиш тизими, тадбиркорлар устидан давлат назорати, ушбу фаолиятнинг иқтисодий ва ижтимоий қоидалари, монополияни чеклаш ва соғлом рақобат муҳитини шакллантириш, товар ва хизматлар сифати тизими, тадбиркорлик субъектларининг ташқи иқтисодий фаолиятдаги иштироки, уларнинг давлат томонидан қўллаб-қувватланиши ва имтиёзлар, тадбиркорлик субъектлари ўртасидаги ҳуқуқий ва иқтисодий муносабатлар тизими ҳамда тадбиркорлик субъектлари фаолиятини тугатиш тартиби ва бошқалар акс эттирилиши керак бўлади.
Мазкур ҳужжатнинг қабул қилиниши мамлакатимизда тадбиркорлик фаолияти янада ривожланишига, аҳоли бандлиги ва даромадлари ошишига ҳамда давлатнинг иқтисодий барқарорлигига ижобий таъсир кўрсатиши, шубҳасиз.

Кодекс предпринимательства окажет позитивное воздействие на экономическую стабильность страны
В последние годы в стране проведена значительная работа по развитию предпринимательства. Часть реализованной работы связана с совершенствованием законодательства данной сферы, а еще одна часть — с ее либерализацией.
Согласно анализу, в результате проведенной работы с 1 января 2017 года  до 1 октября 2019 года образовано 141,9 тысячи  субъектов малого бизнеса. В настоящее время число действующих субъектов  малого предпринимательства составляет 323 тысячи. Это значит, что в нашей стране  на каждые 100 человек населения приходится по одному субъекту малого бизнеса.
Здесь уместно привести цифры для сравнения:
— В Китае с общей численностью населения почти 1,5 миллиарда человек по одному субъекту малого бизнеса приходится на 23 гражданина,
— в России с населением 147 миллионов человек — на 18 граждан,
— в Европейском Союзе  с населением 512 миллионов человек — на 17 граждан,
— в США с населением 327 миллионов человек — на 9 граждан.
Итак, расчеты показывают, что для достижения уровня развитых стран по этим показателям нам необходимо увеличить число ныне действующих предприятий в пять раз.
В этом смысле для дальнейшего развития предпринимательства  партия считает необходимым организацию новых и обеспечение эффективности действующих свободных экономических зон, расширение их номенклатуры и географии  путем стимулирования и содействия экспорту, создание необходимых условий для вхождения Узбекистана во Всемирную торговую организацию  и другие экономические организации.
Следует признать, что в последние годы в результате  практической работы по устранению бюрократических преград  в сфере упрощены  процессы  регистрации субъектов предпринимательства.  Созданы возможности для проведения процедуры за считанные минуты. Но все еще сохраняются проблемы, возникающие  в осуществлении предприятиями своей деятельности, а это негативно сказывается на улучшении уровня жизни субъектов предпринимательства.
Причинами в этом являются сложность правоприменительной практики в предпринимательстве, наличие  все еще сохраняющихся бюрократических преград, определенные трудности  в порядке выдачи разрешений на отдельные виды деятельности.
При проведении описи законодательства установлено, что в настоящее время действует более 14 тысяч  законов и подзаконных актов по упорядочению сферы предпринимательства. Гражданам, желающим начать предпринимательскую деятельность, довольно трудно ознакомиться с таким количеством документов, и они могут просто запутаться в них. Следовательно, для развития сферы прежде всего необходимо совершенствовать ее правовые основы, систематизировать законодательные акты и создать единый правовой документ прямого действия.
В этой связи наша партия, как Движение предпринимателей, в своей предвыборной программе  выдвигает предложение  о принятии единого Кодекса предпринимательства с целью обеспечения возможностей для перспективного бизнеса, дальнейшего совершенствования и либерализации законодательства сферы с учетом наличия сотен правовых актов и согласно требованиям нынешнего времени.
Кодекс предпринимательства целесообразно  разработать совместно со всеми органами государственного управления, предпринимателями и при изучении опыта развитых стран.
Мы считаем, что в нем следует отобразить правовые основы  предпринимательской деятельности, включая виды и формы субъектов предпринимательства, их права и обязанности, основные гарантии предпринимательской деятельности, критерии выдачи разрешений на осуществление видов деятельности и полномочные органы по их выдаче, упорядочение сферы предпринимательства со стороны государства, систему проведения регистрации, государственный контроль субъектов предпринимательства, экономические и социальные правила ведения предпринимательской деятельности,  ограничение монополии и формирование здоровой конкурентной среды, систему качества товаров и услуг, участие субъектов предпринимательства во внешнеэкономической деятельности, государственную поддержку предпринимательской деятельности  и льготы, систему правовых и экономических отношений между субъектами предпринимательства, порядок прекращения деятельности субъектов и другие вопросы.
Принятие этого документа окажет положительное влияние на дальнейшее развитие в стране предпринимательской деятельности, повышение уровня занятости и доходов населения, а также на экономическую стабильность республики.
Бахтиёр РУХИДДИНОВ,
Заведующий отделом Исполнительного
комитета Политического совета УзЛиДеП
Нурмухаммад2019-11-30 00:31:46
Ассалом алекум УЗЛИДЕП ходимлари ман фикрм ижобий силарни олиб бораётган ишларинг жуда биз ёш тадбиркор учун кул келпяпти мен силарга оммад тилаган холда мени тадбиркорлигимни ривожлантиришга ёрдам берсаларинг имкони буса меннинг лойхам юрт бошимиз айтиб утган 5 талабусдан бири мен бу талабусдан спортни ривожлантириш колаверса хам юртларимизди соглом турмуш тарзига риоя килишига озбуса хам хиссамни кушмокчиман менга ёшлар иттифокидан имтиёзли кредит олишга ёрдам беришингизни сурайман богланиш учун 981402229 995789888